SVIT. Znečisťovanie mesta psími výkalmi sa stalo jedným z najdiskutovanejších problémov, ktorý Sviťanov trápil. Samospráva pristúpila k riešeniu.
Najprv skúšali odpadkové koše na psie exkrementy pri rieke. To sa ale neosvedčilo.
Vedenie Svitu pristúpilo po dlhodobej polemike aj na základe tlaku verejnosti a poslancov mestského zastupiteľstva k riešeniu, ktoré by malo byť prijateľné pre všetky zainteresované strany.
V meste pribudnú ekologické toalety.
Na psy pôsobí upokojujúco
Mesto tvrdí, že ich vytvorením zabránia aj vysychaniu trávnikov, kríkov, stromov, hrdzaveniu lavičiek, stĺpov dopravných značiek, zábradlí ihrísk a verejného osvetlenia, ktoré je spojené s vysokými nákladmi na údržbu a opravu.
„Výhodou je tiež zabránenie rozširovaniu nákazlivých chorôb, ktoré sú prenosné zo psov na človeka a hlavne na malé deti,“ uviedla Lenka Faixová z oddelenia komunikácie a marketingu Mestského úradu vo Svite.
Ekologická toaleta priťahuje psy a aktívne podporuje ich vylučovanie vďaka špeciálnej zložke s obsahom psích feromónov, ktorá sa postupne uvoľňuje do okolia toalety.
„Táto zložka so psími feromónmi pôsobí na psy upokojujúco a podporuje preznačovanie ich vlastného teritória,“ dodáva Faixová.
Na to, aby ekologické toalety nevyšli nazmar, je potrebná spolupráca majiteľa psa.
„Psa je potrebné podporovať na vykonávanie potreby na toalete, obzvlášť pri ranných prechádzkach. Majiteľ psa po príchode k nej umožní psovi pohodlný prístup povolením vôdzky, prípadne jej zafixovaním na závesný element, ktorý sa nachádza na stĺpe stanice. Majiteľ nechá psa inštinktívne vykonať potrebu. Potom je vhodné psa pochváliť, prípadne odmeniť, aby si na venčenie v stanici vytvoril návyk,“ vysvetľuje Faixová.
Vytypovali venčoviská
Pre detské ihriská mesto nechce toalety osadiť medzi bytovými domami. Vytypovali lokality, kde chodia obyvatelia najčastejšie venčiť psy.
„Budú vymedzené ako venčoviská. V prvom prípade ide o trávnatý úsek pozdĺž hlavnej cesty I/18, kde by mali byť umiestnené tri ekologické toalety a druhou lokalitou je pozdĺžny úsek severného brehu rieky Poprad, kde sa umiestnia dve ekologické toalety, v meste ich teda zatiaľ pribudne päť,“ dodáva.
Ekologické toalety pre psy budú umiestnené pravdepodobne do konca mája 2018, mesto ich zaplatí z rozpočtu.
V Poprade pisoáre neprenajali
V júli pred dvomi rokmi prišla popradská samospráva s podobnou iniciatívou. V meste osadili psí pisoár.
Po testovacej prevádzke ale z mesta zmizol. Samospráva tvrdila, že záujem o znovuosadenie mali.
„Psí pisoár bol v rámci zmluvy v testovacej prevádzke. Po jej ukončení sme mali záujem o jeho ďalšie a kvôli väčšej zmysluplnosti rozšírené využívanie, teda osadenie viacerých zariadení,“ povedal Marián Galajda, hovorca mesta Poprad.
Vzhľadom na jeho cenu dodávateľa žiadali o možnosť prenájmu zariadení. „Žiaľ, túto možnosť dodávateľ nedokázal zabezpečiť,“ uzavrel Galajda.