Na otázku, čo by mal turista v Poľsku navštíviť ako prvé, padne obyčajne odpoveď Krakov.
Je to niekdajšie hlavné mesto, kolíska poľskosti, najzachovalejší stredoveký mestský komplex s majestátnym Wawelom – kráľovským zámkom a katedrálou, kde sú pochovaní králi a národní hrdinovia. Tunajšie hlavné námestie je najväčšie v Európe (200x200m)!
Je aj veľkým kultúrnym centrom s mnohými múzeami, divadlami a koncertnými sálami. Krakov je aj mestom umelcov, spisovateľov a básnikov. Ešte donedávna tu žili dvaja laureáti Nobelovej ceny – Czesław Miłosz (1911-2004) a Wisława Szymborska (1923-2012).
Na rozdiel od Varšavy, Vroclavu a Gdanska, toto mesto počas dvoch svetových vojen nebolo zničené. Popularitu Krakova potvrdzuje aj skutočnosť, že ho v minulom roku navštívilo až 13 miliónov turistov.
V posledných rokoch sa z typicky turistického mesta stáva z Krakova čoraz dôležitejšie pútnické centrum na svetovej úrovni. Veď je to mesto, kde študoval, slúžil ako kňaz, potom biskup, neskôr pápež a svätý Ján Pavol II. V Krakove je s ním spojených veľa miest, avšak za najdôležitejším miestom po stopách Jána Pavla II. je Arcibiskupský palác na ul. Franciszkańskej.
Oplatí sa ísť aj ďalej od centra, na štvrť Łagiewniki, kde popri niekdajších kameňolomoch, v ktorých mladý Wojtyła fyzicky pracoval, bolo postavené Centrum Jána Pavla II., v ktorom sa nachádza napríklad sanktuárium s jeho relikviami (www.janpawel2.pl), ale aj slovenská kaplnka. Pár krokov ďalej je Sanktuárium Božieho milosrdenstva a hrob sv. Faustíny.
Táto skromná, chudobná a slabo vzdelaná dievčina, sa vďaka svojím víziám a mystickým zážitkom, stala v poslednom čase jednou s najpopulárnejších katolíckych svätých, a obraz „Ježiš, dôverujem Ti!“, ktorý bol namaľovaný podľa jej pokynov, je uctievaný na celom svete.
Preto sa niet čo diviť, že pápež František rozhodol, že Svetové dni mládeže 2016, ktorých sa zúčastnilo aj veľmi veľa mladých Slovákov, sa konali práve v Krakove.
A takéto medzinárodné podujatia majú veľký vplyv na turistickú a kultúrnu propagáciu mesta, napomáhajú aj pri zvyšovaní počtu návštevníkov Krakova, a budú mať určite vplyv aj na zlepšovanie dopravnej, hotelovej a gastronomickej infraštruktúry.
Rozhodujúcu úlohu pri obsluhe turistov zohráva letisko Krakov - Balice, ktoré sa nachádza pomerne blízko mesta (len 11 km od centra) a má dobre rozvinuté cestné aj železničné spojenia. Vďaka neustálej expanzii z roka na rok môže obsluhovať čoraz viac cestujúcich.
Kým v roku 2004, teda v roku, keď Poľsko vstúpilo do Európskej únie, to bolo 841 tisíc pasažierov, v roku 2017 to bolo už takmer 6 miliónov. Letisko sa neustále modernizuje a obsluhuje rovnako klasické, nízkonákladové, ako aj charterové letecké spoločnosti. Je atraktívne aj pre cestujúcich zo Slovenska, pretože ponúka lety do mnohých zaujímavých destinácií (celkovo viac ako 90 miest).

Blízko Krakova vedie autostráda A4, spájajúca Nemecko a Ukrajinu. Východný úsek tejto trasy bol dokončený len nedávno, a od vtedy cesta z Krakova do iných dôležitých miest v regióne ako Tarnowa, Rzeszowa či Jarosława, alebo potom ďalej smerom na Ľvov, sa stala oveľa rýchlejšia a jednoduchšia. Krakov má aj veľmi dobré vlakové spojenie s Varšavou, kam cesta veľmi výhodným vlakom IC trvá len 2,5 hodiny.
Naviac, hlavná stanica sa nachádza v centre mesta, len pár minút od Starego Rynku (hlavného námestia). Samotné čakanie na vlak môže byť príjemné nielen k vôli novej modernej stanici, ktorá bola dokončená pred Svetovými dňami mládeže, a patrí dnes medzi najmodernejšie stanice v Európe, ale aj preto, že je spojená s moderným obchodným centrom – Galériou Krakowskou, ktoré je plné obchodov, reštaurácií či iných zaujímavých možností, ako stráviť voľný čas.
V meste je 150 hotelov troj a viac hviezdičkovej kategórie, pričom Varšava ich má len 80. Dynamicky sa rozvíja aj trh so súkromnými apartmánmi. Vďaka tejto konkurencii sa ceny, najmä v porovnaní s inými európskymi mestami, nezaraďujú do tej vyššej kategórie. Príjemne bude prekvapený aj ten, kto sa chce dobre a chutne najesť, lebo ceny sú prispôsobené aj peňaženkám priemerného turistu.
Žiaľ, čo Krakovu chýba, je dobré cestné či vlakové spojenie so Slovenskom. Ale aj tu sa už objavilo svetielko v tuneli. Terajšia poľská vláda plánuje spustiť rýchle spojenie Varšava – Budapešť, ktoré povedie cez Košice. Bude to reálne po vybudovaní úplne novej železničnej trate Krakov – Szczyrzyc, ktorá radikálne skráti čas v smere - Krynica, Muszyna a hraničná stanica Plaveč. Z dôvodu na ťažký horský terén sú to vysoké investície, ktoré sa odhadujú na 1,5 miliardy eur, ale aj napriek tomu by mala byť táto investícia z priebehu niekoľkých rokov zrealizovaná.
Obraz Krakova ako mesta žijúceho z dedičstva a tradícií neukazuje všetko, čo miesto nad Vislou môže ponúknuť. Hlavné mesto Malopoľska už niekoľko rokov vedie prím ako najatraktívnejšie miesto v oblasti moderných služieb. Vo veľkej miere je to aj zásluha uznávaných vysokých škôl, ktoré vzdelávajú mladých ľudí nielen v oblasti domáceho, ale aj medzinárodného biznisu.
To je skutočne obrovský kapitál, ktorý je veľmi dobre využitý - 23 vysokých škôl, práve 200 tisíc študentov, a čo je tiež veľmi dôležité, práve 2/3 obyvateľov mesta v produktívnom veku.
Dôkazom toho je aj počet zahraničných firiem, ktorých je v Krakove takmer 5 tisíc, počet zamestnaných v sektore moderných služieb je okolo 60 tisíc, čo je ¼ všetkých zamestnaných v tejto oblasti v Poľsku, či 300 start-upov. Práve v Krakove svoje centrá otvorili také firmy ako Google, IBM, Dell či slovenský ESET, kde našli prácu desiatky ba možno aj stovky Slovákov.
Zaujímavosti
Viete ,že:
Obraz Leonarda da Vinci „Mona Líza”, ktorý sa nachádza v parížskom Louvri, pozná každý. Avšak veľa expertov si myslí, že krajší je iný, ním namaľovaný obraz z roku 1490 - „Dáma s hranostajom“. A tento môžete vidieť v Krakove! Jeho história je tajomná a búrlivá. Isté však je, že v poľských rukách je približne od roku 1800. Žiaľ, z dôvodu dlhodobo trvajúcej rekonštrukcia stáleho miesta obrazu - budovy Múzea Czartoryskich - dielo putuje po iných výstavných sálach. Momentálne si ho môžete pozrieť v Národnom múzeu v Krakove (www.mnk.pl).
Viete, že:
Milosrdný Ježiš sa sestre Faustíne Kowalskej zjavil po prvý raz v roku 1931, počas jej pobytu v kláštore v Płocku. Ale prvý obraz, namaľovaný podľa jej videnia, vznikol až tri roky neskôr, v čase kedy sestra Faustína, ktorá bola neskôr vyhlásená za svätú, bola vo Vilniuse. Tam sa nachádza aj originál tohto obrazu. V krakovskom sanktuáriu sa nachádza iná verzia, namaľovaná v roku 1944, už po smrti rehoľnej sestry. A táto verzia je momentálne vo svete najznámejšia. Avšak pravdepodobne, ani jeden z obrazov neodzrkadľuje to, čo svätá videla vo svojich videniach. Sestra Faustína bola priam nešťastná, keď uvidela prvý obraz a opakovala, že žiaden obraz namaľovaný ľudskou rukou nie je v stave zobraziť krásu, ktorú videla vo svojom videní.
Viete, že:
Len 52 km od Krakova leží čarovné mestečko Wadowice, kde sa v roku 1920 narodil a neskôr vyrastal a chodil do školy Karol Wojtyła, neskôr pápež Ján Pavol II. Mesto je plné pamiatok po svojom najslávnejšom obyvateľovi. Bez pochýb odporúčame navštíviť múzeum, ktoré sa nachádza v jeho rodnom dome (www.domjp2.pl).
Viete, že:
Kultúrna ponuka Krakova to nie sú len známe staré múzeá či populárne festivaly. V meste sa čoraz častejšie objavujú nové iniciatívy, ktoré priťahujú hlavne mladých ľudí. Obľúbenosť si získavajú alternatívne miesta trávenia voľného času, spájajúce funkcie kaviarní a reštaurácií s funkciou galérií, workshopov či miestom pre organizovanie koncertov či iných kultúrnych udalostí, ako napríklad Forum Przestrzenie (Fórum Priestory) (www.forumprzestrzenie.com) alebo Tytano (www.tytano.org). Turistov, ktorí si chcú navštíviť aj niečo iné, a nielen galérie, odvezú Trabantom do Nowej Huty – sídliska, ktoré bolo postavené v socrealistickom štýle - Crazy Guides (www.crazyguides.com). Silnú pozíciu vo svete múzeí a galérií súčasného umenia zohrávajú MOCAK (www.mocak.pl) a Małopolski Ogród Sztuk (Malopoľská záhrada umenia)(www.mos.art.pl). Veľmi zaujímavé aj nové Múzeum poľského letectva (www.muzeumlotnictwa.pl).
Viete, že:
Krakov je takým poľským mestom, kde zvedavý turista nájde najviac slovenských stôp. Patrí k nim ozdoba námestia – Spišský palác, či goticko-renesančné Collegium Maius Jagelovskej univerzity, kde študovalo aj veľa Slovákov. Ale to nie je jediný dôvod, prečo sa práve v Krakove, ako v jedinom poľskom meste, samozrejme okrem hlavného mesta, nachádza slovenské diplomatické zastúpenie – Generálny konzulát. Svoje sídlo má na ul. Św. Tomasza 34, v tesnej blízkosti najdôležitejších pamiatok a aj hlavnej stanice.
Viete, že:
Malopoľsko, ako prvé a zatiaľ jediné poľské vojvodstvo, získalo titul Podnikateľský región, ktorý udeľuje Výbor regiónov Európskej komisie. Podľa Eurostatu, je Malopoľsko jedným z 28 najrýchlejšie sa rozvíjajúcim regiónom v EÚ. Investovali tu nielen svetové koncerny, ale aj rodinné firmy, ktoré sa rýchlo stali medzinárodnými, ako napríklad MASPEX Wadowice, jedna z najväčších potravinárskych firiem v strednej Európe, ktorá je aj majiteľom Relaxu, firmy nachádzajúcej sa na slovenskom trhu. V súčasnosti hnacou silou Malopoľského hospodárstva sú inovácie a start-upy. Na túto tému sa tu ročne koná okolo 700 stretnutí, workshopov, seminárov, a aj medzinárodný kongres Impact. Tento ročník sa bude konať v Krakove v dňoch 13. – 14. júna, a zúčastní sa ho okolo 6 tisíc účastníkov, z čoho bude 250 prednášajúcich(www.impactcee.com).
Autor: pd