O atraktívnosti a kúzle Sanoka, jedného z najväčších miest Podkarpatska, hovorí už samotné miesto, kde sa nachádza.
Staré mesto a zámok sa nachádzajú na strmom kopci, na úpätí ktorého tečie rieka San. Meste je celé zelené, štvrtinu mesta tvorí zeleň, ktorá je súčasťou prírodného parku Slaných hôr.
Miestom, ktoré každoročne láka tisícky turistov je skanzen – Múzeum ľudových stavieb, ktoré je najväčším múzeom v Európskej únii. Rozprestiera sa na východnej strane rieky, v doline a na svahoch hôr.
Na rozlohe 38 hektárov je sústredených 150 drevených objektov, pochádzajúcich z rôznych miest Nízkych Beskýd a Bieščad. Prvou časťou je „námestie Haličského mestečka“, ktoré tvoria drevené domy pochádzajúce z miest a mestečiek celého regiónu, zariadené v štýle XIX. a XX. storočia. Jedine na námestí sú repliky budov, všetky ostatné budovy v múzeu sú originálne.

Okolo dlažby „mačacie hlavy“ sa nachádza krčma, pošta, obecný úrad, lekáreň, požiarna zbrojnica, obchod s potravinami privezenými z kolónií, takými ako káva, čaj a pod., trafika, židovské domy, stolárska dielňa, oprava hodín, kaderníctvo, krajčírstvo, obuvníctvo, pekáreň, fotografický ateliér, výrobňa a opravovňa lýr, výrobňa ikon, ba dokonca aj kolkáreň.
Tieto expozície sú „živé“, lebo počas sezóny v nich pracujú remeselníci. Dajú sa tu kúpiť pamiatky, oddýchnuť si pri káve, koláčiku alebo pohári chlebového kvasu. Pri námestí sa nachádzajú aj objekty, ktoré sú určené na výstavy, konferencie, ba dokonca aj na ubytovanie hostí. Najnovším objektom je úžasná replika drevenej synagógy.
Neďaleko, na križovatke ciest je plne vybavená kováčska dielňa a vedľa nej menší cigánsky dom. Ďalej sa začína sektor bojkovský, v ktorom je možné vidieť chyže – teda dedinské domy, krásny gréckokatolícky kostol z roku 1731 a vodný mlyn. Vzniká tu aj pastiersky sektor. Bojkovia, to je etnografická skupina horalov, ktorí obývali najvyššie položenú časť Bieščad po poľskej a ukrajinskej strane.
Pokračujeme do sektora Lemkov – to boli zase horali, ktorí bývali hlavne v Nízkych Beskydách. Z pomedzi všetkých budov najkrajší v celom skanzene je gréckokatolícky kostol z roku 1801. Kúsok ďalej je kaštieľ a niečo nižšie na lúke sú budovy a exponáty na ťaženie ropy – haličských naftových polí. V doline ďalej môžeme vidieť krčmu, požiarnu zbrojnicu, kováčsku dielňu, školu a krásny drevený kostolík z roku 1667.
Druhým vzácnym miestom na mape poľskej kultúry je Historické múzeum, nachádzajúce sa v niekdajšom kráľovskom zámku, ktorý bol od základu obnovený. Tunajšia kolekcia ikon je jednou z najcennejších v tejto časti Európy. V poslednom čase sem však čoraz častejšie prichádzajú turisti, aby si pozreli aj vzácnu zbierku sanockého rodáka, jedného z najvýznamnejších súčasných poľských maliarov Zdzisława Beksińského, ktorý v roku 2005 tragicky zahynul vo Varšave, ale pochovaný je v rodinnej hrobke v Sanoku. .

Na námestí, blízko Centra turistických informácií, na pešej zóne, na Námestí 3. mája si na lavičku prisadol Jozef Švejk. Je to prvý bronzový odliatok „dobrého vojaka“. So sanockými dobrodružstvami tohto sympatického hrdinu, opísané Haškom vo svojom diele, sa môžete oboznámiť na prechádzke po chodníku, ktorý je po ňom pomenovaný.
Sanok je výborným miestom aj na odpočinok. Sú tu veľmi dobre rozvinuté ubytovacie, stravovacie aj športovo-rekreačné služby. Každý si tu určite nájde niečo zaujímavé. So Slovenska sa sem počas letnej sezóny ľahko dostanú aj tí, čo neradi šoférujú. Každý víkend totižto na trase Medzilaborce – Sanok premáva vlak „Švejk“.
Oplatí sa vidieť
Múzeum ľudových stavieb
Ul. Rybickiego 3
od mája do septembra: 8.00-18.00 (prehliadka do 20.00)
Historické múzeum v Sanoku
Ul. Zamkowa 2
Centrum turistických informácií v Sanoku ****
Rynek 14
tel. +48 13 464 45 33
e-mail: citsanok@um.sanok.pl
Autor: MPTO