Tým, ktorí milujú históriu, ticho a krásnu prírodu Karpatská cesta záhrad a historických budov ostane navždy v pamäti.
34 objektov, ktoré sa nachádzajúci na tejto ceste, sú pamiatky so zaujímavou architektúrou a fantastickými záhradami.
Zámok Dubiecko
Na tejto ceste sa treba zastaviť v Dubiecku. Medzi historické budovy patrí hotel a reštaurácie, nachádzajúce sa v samom srdci parku, ktorý sa rozprestiera okolo zámku Dubiecko. Medzi storočnými dubmi a lipami sú pozostatky starobylých hradieb.

Zámok patril významným poľským rodinám: Kmitowcov, Stadnických, Krasických.
Ďalší majitelia vykonali zmeny, ktorých odozva sa zachovala dodnes: zachovali sa historické pivnice, komory či pokladnice. V lesnom komplexe, rozprestierajúcom sa okolo zámku, sa nachádza okolo 70 pomníkov prírody.
Zaujímavosťou v Dubiecku sú voliéry, v ktorých chovajú ozdobné vtáky. Môžete tu vidieť zlaté bažanty, korunkaté pávy či žeriavy kráľovské. Po teréne parku sa prechádzajú aj rôzne druhy labutí.
Zámok v Krašičine
Zámok v Krašičine, ktorý svoj vzhľad získal v XVII. storočí je jednou z najkrajších poľských stavieb z obdobia renesancie. Počas storočí bol niekoľko raz zničený. S obnovou sa začalo po roku 1950. V súčasnosti zámok opäť získal svoju nádheru. Dnes rezidencia opäť patrí rodine Sapiehovcov, a nachádza sa v nej aj nadštandardný hotel a reštaurácia.

Vôkol rozprestierajúce sa záhrady sú považované za najcennejšie v Poľsku. Zrak priťahujú hlavne jazierka, ktoré sú počas leta plné ľalií, ako aj veľké množstvo vzácnych stromov.
Zvláštna pozornosť patrí rodovým stromom Sapiehovcov, ktoré vysádzali pri narodení potomkov. Lipy sadili pri narodení dievčat a duby synov. Tieto stromy sú označené tabuľkami, na ktorých sú mená detí a ich dátum narodenia.
Zámok v Baranowe Sandomierskom
Rezidencia, ktorá vznikla v XVI. storočí je považovaná jednou z najvýznamnejších stavieb neskorej renesancie v Poľsku. Aj napriek chýbajúcim dokladom sa bohatstvo detailov nachádzajúcich sa na zámku pripisuje Santi Guccimu, talianskemu architektovi, ktorý pracoval pre viacerých kráľov. Objekt je taký krásny, že je prezývaný malým Wawelom. Túto barokovú rezidenciu navštívil aj sám kráľ Štefan Bátory.

Počas II. svetovej vojny došlo k devastácii zámku, dokonca po vojne slúžil ako zeleninový sklad. Až v polovici XX. storočia sa začalo s jeho renováciou a vtedy boli naprojektované aj nové zámocké záhrady.
Ich geometrické usporiadanie harmonicky ladí s rovinou nad Vislou, na ktorej sa táto historická pamiatka nachádza. Krásu, farebnosť a bohatstvo kvetov, kríkov a stromov je možné obdivovať nielen počas prechádzok uličkami, ale aj s horných poschodí zámku.


Autor: PRTO