STARÁ ĽUBOVŇA. V skanzene v Starej Ľubovni to všetko počas uplynulej nedele voňalo sladko. Nečudo. Tento deň patril medu.
Stánky, pri ktorých vám doslova tečú slinky. Každý, kto mohol si v rámci súťaže o najlepší med z okresu, dal na oblátku aspoň kvapku kvalitného medu. Spokojní boli nielen návštevníci, ale aj včelári.
Neraz okolo seba počujeme: „si usilovný ako včielka.“ Včelári z okresu Stará Ľubovňa hovoria, že opodstatnene.
„Včela žije zhruba mesiac. Vezmite si, že dvadsaťjeden dní je v štádiu vajíčka, larvy, kukly, až po dospelý hmyz. Kým vyletí von iba zhruba desať dní im ostane na zber peľu. Nie nadarmo sa hovorí, že je to usilovný hmyz. Nie nadarmo prváčikom za pekné výsledky dávajú včielky. Včielky začínajú, keď je slnko nad obzorom a končia v noci. Lietajú až päť kilometrov za kvetom, ak je to potrebné. Sú to obrovské výkony,“ hovorí včelár Rudolf Roman zo Starej Ľubovne.
Dobrý rok
Včelám sa venuje už skoro päťdesiat rokov. Jeho najobľúbenejším mottom je citát: „Ak uhynie aj posledná včela, aj človek bude mať problém s prežitím.“
Tento rok bol pre včelárov podľa jeho slov priaznivý.
„Prvé jarné kvetové medy boli výborné, čakali sme na ďalšie medovicové medy, ktorých sme sa tohto roku aj dočkali. Myslím si, že je to rok, s ktorým môžeme byť spokojní,“ povedal.
Nektáre z viacerých kvetov naraz
Jediné, čo včelárom trošku robí vrásky na tvári je nestále počasie. Ako svorne tvrdia, v prírode je cítiť, že sa niečo deje.
„Príroda akoby chcela len jar a leto, nejako to stále dobehnúť,“ hovorí Rudolf Roman.
Problém je v tom, že rastliny nemajú presný čas, kedy kvitnú.
„Kedysi ste vedeli, že na jar bude zbierať nektár od snežienky a podobne. Dalo sa to ustrážiť a získať jednodruhový med. Vedeli ste, ktorá rastlina kedy kvitne. Teraz vám včely pozbierajú nektár aj z toho kvetu, aj z toho, z nahustených druhov rastlín,“ vysvetľuje skúsený včelár.
Medový trh
Chuť tohtoročného medu, ale aj napriek tomu nie je iná ako po minulé roky.
Akýmsi malým sviatkom si prácu včiel i jej výsledok uctili v Starej Ľubovni pod Ľubovnianskym hradom.
Okrem tradičného medového trhu si ľudia mohli pozrieť aj ukážky zdobenia medovníkov, dozvedieť sa, kto z Ľubovne vyrába najlepší med a tí najmenší si precvičili svoje vedomosti o živote včiel a včelárení.
Svojim vystúpením sladký deň uzavrelo aj vystúpenie folklórnej skupiny Jána Lazoríka z Krivian.
