SPIŠ/TATRY. Dôsledné analýzy protiprávnej činnosti, jej štruktúry i dynamiky.To je podľa krajskej polície v Prešove za znížením kriminality. Košický policajný zbor vyzdvihol aj efektívnu spoluprácu občana s políciou.
V porovnaní s ostatnými krajmi na Slovensku bolo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove v hodnotených štatistických ukazovateľoch nad úrovňou celoslovenského priemeru.
Ocitlo sa na popredných miestach v objasňovaní jednotlivých druhov trestnej činnosti. Za úspechom vidia aj dôkladnú pripravenosť polície. Košickí policajti vyzdvihli okrem iného aj dobre nastavenú legislatívu či komunikáciu cez médiá.
Po tom, čo sa pred rokmi Slovenskom prehnala správa o tom, že kriminalita je na Slovensku vysoká, policajné zbory prijali opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie s cieľom zníženia kriminality a zvýšenia objasňovania trestnej činnosti. Čísla kriminality išli nadol.

„Na základe dôsledných analýz nápadu protiprávnej činností, jej štruktúry a dynamiky bol výkon služby policajtov plánovaný do miest predpokladaného nápadu trestnej činnosti, miest, kde sa mohli zdržiavať páchatelia trestnej činnosti, nachádzať sa veci pochádzajúce z trestnej činnosti,“ uviedla Jana Ligdayová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.
Viac polície počas vyplácania dávok
Za úspechom v kraji je aj posilňovaný výkon služby v čase poberania sociálnych dávok a počas športových a kultúrnych podujatí.

„Taktiež sa realizovala súčinnosť jednotlivých služieb s cieľom vzájomného sa informovania o možných protiprávnych konaniach, záujmových osobách a iných relevantných informáciách, ktoré sa využívali tak pri vyhľadávaní a objasňovaní trestnej činnosti, ako aj pri plánovaní bežného výkonu služby a bezpečnostných akciách,“ vysvetľuje Ligdayová.
Zriadenie protiteroristickej jednotky
Veľkou výzvou, s ktorou je nutné sa popasovať, je aj extrémizmus.

Od prvého januára minulého roka nastala účinná novela Trestného zákona a Trestného poriadku, na základe ktorej veci týkajúce sa trestných činov extrémizmu patria do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry.
„Dňom 1. 2. 2017 vznikla Národná protiteroristická jednotka Národnej kriminálnej agentúry Prezídia PZ v Bratislave, ktorá v rámci svojej vecnej a miestnej príslušnosti prevzala odhaľovanie a vyšetrovanie trestných činov extrémizmu,“ zdôrazňuje Ligdayová.