Raz za štyri roky sa koná súboj kontinentov v atletike. Po Chorvátsku, Maroku alebo Juhoafrickej republike sa stala 8 – 9. septembra hostiteľskou krajinou Česká republika.
Prinášame vám autentickú reportáž Vranovských novín.
Kontinentálny pohár v atletike sa usporadúval nepravidelne v intervale 3 – 4 roky od roku 1977. Od roku 1992 sa koná každé 4 roky a charakterizuje ho súboj kontinentov o trofej pre najlepšie atletické družstvo.

Do bojov majú možnosť zasiahnuť vždy len dvaja najlepší nominovaní z kontinentu – v roku 2018 to teda znamenalo dokopy maximálne 8 účastníkov v každej disciplíne. Proti sebe sa postavili tímy Európy, Južnej a Severnej Ameriky, Afriky a Ázie a Pacifiku.
Dvaja najlepší v každej disciplíne zo štyroch kontinentálnych tímov sa stretli na Mestskom štadióne v Ostrave-Vítkoviciach.
Dva atletické dni len pár kilometrov od hraníc poslúžili ako veľká motivácia aj pre mladých vranovských atlétov, ktorí navštívili štadión v Ostrave ako diváci.
Zážitok pre vranovských atlétov
Pre atlétov, ktorí súťažia vo farbách MŠK, to bol vlastný nápad a ako sami hovoria, výška vstupného bola tiež prijateľná. Neľahká cesta plná prestupov ich tiež neodradila a pri atletickom sviatku fandili z plných pľúc.
“Čo sa týka nových pravidiel, tie majú atletiku zatraktívniť, no mne to tak nepripadá. Je to potom veľmi rýchle. Deliť preteky na semifinále a finále je hlúposť, atléti nie sú stroje, nikto nevrhne, nehodí ani neskočí najlepší pokus vtedy, keď mu povedia.
„
V Ostrave si prišiel na svoje takmer každý – malý či veľký návštevník so záujmom o šport mohol vidieť nabité, kvalitne obsadené preteky.

Aj keď v centre Ostravy bolo náročnejšie nájsť plagáty, ktoré by lákali na štadión vo Vítkovicích, preteky boli jednoznačne veľmi kvalitne spropagované, keďže štadión bol vypredaný (v Ostrave má atletický štadión kapacitu 15 123 miest) a na obrovskej ploche okolo štadiónu sa dialo mnoho sprievodných akcií.
Súčasťou boli napríklad aj preteky pre mladých nádejných domácich atlétov, autogramiáda českých atletických hviezd a doslova z každej strany vás nabádali fandiť tímom rôznych kontinentov.
Pomedzi ľudí prichádzajúcich do areálu štadióna doslova po stovkách sa prechádzali aj hviezdy súčasnej atletiky a pri prichádzaní na štadión ste mohli pokojne stretnúť druhého najlepšieho trojskokana histórie a olympijského víťaza z Ria 2016 Američana Christiana Taylora alebo oštepárskeho čarodejníka Nemca Thomasa Rohlera, ktorý predviedol tretí najdlhší hod histórie a stal sa olympijským víťazom v hode 800 g oštepom v roku 2016 a európskym šampiónom v roku 2018.
„Najviac sa mi páčilo práve to, že som mohla naživo stretnúť veľké atletické hviezdy, ktoré stále sledujem v televízii,“ hovorí s úsmevom vranovská oštepárka Katarína Kochanová.