BARDEJOV. Krajskí poslanci vo štvrtok 20. septembra na druhýkrát prijali všeobecne záväzné nariadenie o zrušení Obchodnej akadémie v Bardejove.
Mimoriadne o škole
Na mimoriadnom zasadnutí Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) tak rozhodli o tom, že Hotelová akadémia Jána Andraščíka v Bardejove ako nástupnícka organizácia prevezme od 1. októbra práva a povinnosti zrušenej školy.
Rezort školstva na základe žiadosti odboru školstva PSK rozhodol o vyradení Obchodnej akadémie v Bardejove zo siete škôl k 31. augustu 2018.

Po tom, čo na augustovom rokovaní VZN o zrušení školy neprešlo a župa musela vyčleniť takmer 58-tisíc eur na odstupné a preplatenie nevyčerpaných dovoleniek pre zamestnancov obchodnej akadémie, krajskí poslanci 20. septembra schválili zrušenie školy na mimoriadnom zastupiteľstve.
Za bolo 38 poslancov, proti boli dvaja, štyria sa hlasovania zdržali.
Prešli na hotelovku
„V rámci fúzie, ktorá prebehla, z pôvodných 86 žiakov denného štúdia pôvodnej obchodnej akadémie 80 prešlo na hotelovú akadémiu, 5 žiakov prestúpilo na Obchodnú akadémiu do Prešova a jeden žiak na Spojenú školu do Svidníka. Jedenásť žiakov prestúpilo na pomaturitné štúdium na Hotelovú akadémiu do Bardejova,“ povedal v úvode rokovania vedúci odboru školstva PSK Ján Furman.
“Mám pocit, že sa niekto postaral o to, aby to dopadlo inak, ako to malo dopadnúť
„
„Čo sa týka pedagógov, šesť z nich s úväzkami od 19 do 21 hodín týždenne prešlo na hotelovú akadémiu, jednej bola poskytnutá iná pracovná ponuka, traja boli na PN-ke a teraz im plynie výpovedná doba. Bývalá riaditeľka je stále na PN-ke. Školník a upratovačka prešli na hotelovú akadémiu, administratívna pracovníčka je na úrade práce. Budova prechádza na hotelovú akadémiu, časom budeme riešiť jej prechod na strednú priemyselnú školu. V budúcnosti nás čaká aj zmena názvu hotelovej akadémie,“ dodal Furman.
Trapas pri hlasovaní
Zdá sa, že proces ukončenie činnosti obchodnej akadémie od začiatku až do konca sprevádzajú v župnom parlamente procedurálne lapsusy a chyby.
Výnimkou nebolo ani štvrtkové mimoriadne rokovanie.
Počas hlasovania sa vyskytli komplikácie a na schválenie chýbal jeden hlas. Potrebná bola totiž trojpätinová väčšina zo všetkých 62 poslancov.
Výsledok bol, že 37 poslancov bolo za, 2 boli proti a 5 sa hlasovania zdržali.
Bardejovský poslanec Juraj Bochňa (nezávislý), ktorý sa podľa hlasovacieho systému zdržal hlasovania, povedal, že hlasoval za zrušenie školy.

„Objavilo sa zelené políčko, čo znamená, že som hlasoval za a akonáhle som sa od toho odvrátil, tak sa tam ukázalo zdržal sa,“ uviedol Bochňa.
Archívny záznam z rokovania, ktorý je k dispozícii na webovej stránke TASR: tv.teraz.sk (televízia TABLET.TV), potvrdzuje, že najprv sa na chvíľu objavilo zelené políčko, potom sa však meno poslanca v hlasovaní vysvietilo na žlto, čo je farba, ktorá znamená, že sa poslanec hlasovania zdržal.
Bochňa: Diskreditácia
Patovú situáciu riešil župan desaťminútovou prestávkou a poradou s predsedami poslaneckých klubov.
„Ja mám pocit, že mi nezlyhalo samotné hlasovacie zariadenia, mám pocit, že sa niekto postaral o to, aby to dopadlo inak, ako to malo dopadnúť, lebo viem, ako som hlasoval,“ povedal po prestávke k hlasovaniu Juraj Bochňa.
Poslanec potom verejne deklaroval, že hlasoval za. Dodal, že podľa jeho názoru ide pravdepodobne o diskreditáciu jeho osoby. (Bochňa pred dvoma týždňami ohlásil kandidatúru na primátora Bardejova.
Po tomto hlasovaní sa na sociálnych sieťach okamžite objavili v súvislosti so zrušením školy jeho karikatúry – pozn. autora)
Poslanci sa nakoniec zhodli na tom, že opakovane sa o tej istej veci hlasovať nebude.
Čo sa týka bardejovských poslancov, za zrušenie školy hlasovali Martin Šmilňák, Patrik Mihaľ a Juraj Bochňa, proti boli Boris Hanuščak a Jozef Kmec, zdržal sa Pavol Ceľuch.
Rušiť sa bude ďalej
Racionalizácia škôl by mala podľa župana pokračovať aj na ďalších školách v Prešovskom kraji.
„Už v tejto chvíli môžem povedať, že máme pripravenú racionalizáciu siete stredných škôl. Samozrejme, niekde pôjde o zrušenie, niekde o zlúčenie.
Pripomínam, že racionalizácia v našom ponímaní má mať pozitívny zmysel pre dobro študentov, učiteľov a, samozrejme, aj pre rodičov.
Naším cieľom je aj efektívne využívanie verejných zdrojov,“ doplnil Majerský.
K optimalizácii bude kraj pristupovať najmä na školách s nízkym počtom žiakov. Hlavným ukazovateľom bude aj potreba študijných odborov na trhu.
SMERÁCI PODÁVAJÚ PODNET NA PROKURATÚRU
Poslanecký klub Prešovského samosprávneho kraja za stranu Smer-SD podá, v súvislosti s hlasovaním na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva PSK 20. septembra, podnet na krajskú prokuratúru.
Týkať sa má prešetrenia postupu pri schvaľovaní všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým zrušili Obchodnú akadémiu v Bardejove.
Podľa poslaneckého klubu za stranu Smer-SD ale bolo toto konanie nezákonné.
„Porušený bol zákon aj rokovací poriadok,“ uviedol v pondelok 24. septembra na tlačovej besede poslanec Miroslav Benko, ktorý bol zároveň overovateľom zápisnice. Tú po rokovaní nepodpísal.
Podľa opozičných poslancov meniť rozhodnutie po zverejnení výsledkov hlasovania nie je možné.
„Ide o nebezpečný precedens uznávať hlasovanie, keď poslanec elektronickým zariadením zahlasuje, že sa zdrží, a až po upozornení predsedu PSK si to niekto rozmyslí a povie, ja som to myslel inak. Ak by sme takéto hlasovanie akceptovali, zastupiteľstvá neschvália nič a budeme donekonečna meniť rozhodnutia,“ vysvetlil podanie na prokuratúru krajský predseda Smer-SD Vladimír Jánošík.
Ako dodal, je pripravený rešpektovať rozhodnutie kompetentných orgánov, ktoré o zákonnosti postupu rozhodnú.
„Ak to posúdia, že to bolo správne, skloním hlavu a budem to rešpektovať,“ uviedol.
(SITA)