LEVOČA. Doteraz v meste fungovala iba mestská knižnica, tá sa má zmeniť na regionálnu od 1. januára.
„Cieľom je, aby knižnica rozvíjala odborné činnosti, vzdelávacie a komunitné aktivity rovnako ako regionálne knižnice v iných okresných mestách a systematicky rozvíjala metodiku, spracovávala súbežnú bibliografiu v rámci regiónu a aby sa spracované informácie využívali v knižnično-informačnom systéme v prospech používateľov celého kraja,“ uvádza v dôvodovej správe jej autorka Emília Antolíková, vedúca odboru kultúry ÚPSK.
Na Spiši medzi regionálne knižnice patrí Podtatranská knižnica v Poprade, Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni či Spišská knižnica v Spišskej Novej Vsi.

Mestské kultúrne stredisko mesta Levoča, ktoré prevádzkuje okrem knižnice aj kino, divadlo, mestskú galériu či kongresovú sálu, predložilo podľa dôvodovej správy názov knižnice. Po konzultáciách s viacerými levočskými historikmi a významnými odborníkmi z predmetnej oblasti sa podľa správy dohodlo, že regionálna knižnica v Levoči ponesie názov Knižnica Jána Henkela v Levoči.
Kto bol Ján Henkel
Ján Henckel bol levočský rodák. Žil na prelome pätnásteho a šestnásteho storočia, keď Uhorsko zasiahla vlna renesancie a humanizmu. Bol to veľmi vzdelaný levočský farár, ktorý pôsobil vo farskom kostole.
Počas jeho pôsobenia bol vo farskom kostole postavený terajší hlavný oltár a založené ďalšie dva. Na začiatku šestnásteho storočia dal nad severnú predsieň s kaplnkou svätého Juraja postaviť na svoju dobu slávnu chrámovú knižnicu, tzv. Bibliotéku. Knižnica, ktorá mala významné miesto v našich kultúrnych dejinách, sa stala jednou z prvých stavieb novonastupujúceho slohu – renesancie. Základom knižničného fondu sa stala jeho súkromná zbierka kníh. Henckelovým pričinením sa knižnica výrazne obohatila.
Chýba „len“ riaditeľ
Odbor kultúry Prešovského samosprávneho kraja v spolupráci s právnym oddelením má pripraviť návrh zriaďovacej listiny. Od 1. januára 2019 už majú byť štyri pracovníčky Mestskej knižnice v Levoči zamestnankyňami regionálnej knižnice. Jedna z nich bude poverená riadením knižnice a bude zabezpečovať všetky legislatívne úkony, pracovnoprávne vzťahy a ekonomické náležitosti spojené so zriadením knižnice.
Následne kraj vypíše výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa knižnice. Mesto Levoča daruje hnuteľný majetok, ktorý bol v správe MsKS v Levoči a slúžil pre potreby Mestskej knižnice v Levoči, do vlastníctva kraja. Novozriadená knižnica v Levoči sa stane správcom majetku. Predpokladané výdavky na regionálnu knižnicu v Levoči od 1. januára do 31. decembra 2019 majú byť cca 85 000 eur.
„Zriadením tejto knižnice naplníme metodické a regionálne funkcie, pretože Levoča je výnimočným miestom, kde je množstvo historicky nespracovaných osobností, a keď pôjdeme aj do histórie, tak je to mesto, ktoré malo vlastne prvú knižnicu na Slovensku,“ povedala E. Antolíková s tým, že knižnica svojím fungovaním rozšíri aktivity regionálnych knižníc v kraji po stránke odbornej, ako aj bibliografickej a metodickej činnosti.