POPRAD. Keď príde približne 35 percent voličov voliť primátora a poslancov svojho mesta (to je zhruba priemer v Poprade), môže sa stať, že primátora a poslancov zvolí úplná menšina obyvateľov. A to je zlé.
Pretože takto zvolený primátor a členovia Mestského zastupiteľstva majú síce de jure (podľa zákona) plnú legitimitu, ale ich legitimita de facto je veľmi slabá. A napriek tomu môžu 4 nasledujúce roky rozhodovať o dôležitých veciach, ktoré sa týkajú každého jedného občana.
Pasivita ľudí môže mestu škodiť
V Poprade je naozaj dosť problémov na to, aby mali občania dôvod ísť voliť. Doterajší zástupcovia mesta od roku 2002 napríklad nič neurobili v súvislosti s trvalým poklesom počtu obyvateľov. Dnes sa Poprad nachádza tesne na hranici 50 000 obyvateľov. Akonáhle klesneme pod túto hranicu, mestská kasa príde ročne približne o 1,2 milióna eur z podielových daní z príjmu fyzických osôb. A to je dosť veľa peňazí, nehovoriac o tom, že Poprad aj fakticky vypadne zo zoznamu miest, ktoré sú podľa štatistík považované za veľké a väčšie. Na papieri sa stane malým mestom.
Tvrdím, že toto si žiadny hrdý Popradčan nemôže priať. A dodávam, že každý hrdý Popradčan by sa mal v tejto súvislosti mestských politikov, ktorí to tu riadia 10-15 rokov dozadu spýtať, ako je možné, že to nechali dôjsť až sem?
Často počúvam, že taký, alebo onaký projekt, ktorý súvisí s riešením poklesu počtu obyvateľov, sa nepodarilo presadiť pretože ... . Buď nebola politická zhoda, alebo sa tam krížili nejaké záujmy, alebo sa na tom nevedeli dohodnúť nejakí ľudia v pozadí, alebo ... a tak ďalej a tak ďalej. To má byť vysvetlenie? Nie. To je iba dôkaz dlhodobo neschopného manažmentu mesta. A nielen toho. Mestskí páni si tu podľa všetkého počas posledných 10-15 rokov dozadu riešili najmä svoje vlastné veci a akosi pozabudli, že mesto je organizácia, ktorá sa musí riadiť s vedomím plánovania na dlhé roky vopred. A že najdôležitejšie nie je to, koľko pásiek počas 4 rokov prestrihnem a koľkokrát ma vyfotia pred novou budovou, ale to, aký je dlhodobý plán fungovania mesta a jeho udržateľného rozvoja. To je dôležité.
A ako to súvisí s volebnou účasťou? Nuž veľmi. Pretože pokiaľ dlhé roky viac menej ten istý počet voličov, volí viac menej tých istých politikov, tak sa kruh uzavrie a systém sa zablokuje v neefektívnej polohe. Keď sa stále striedajú viac menej tí istí zastupitelia a tí istí primátori, je celkom pochopiteľné, že nadobudnú pocit, že to vlastne robia dobre. A to, že väčšina občanov potom 4 roky šomre a nadáva, ich až tak veľmi nemusí trápiť. Spoliehajú sa totiž na to, že nakoniec sa im aj tak nebude chcieť ísť k voľbám.
Najväčšou devízou mesta sú jeho občania
A to platí doslova. Na stretnutiach s voličmi to opakujem donekonečna. Nie ja, ani moji protikandidáti vieme robiť zázraky. Nie. Skutočný život mesta a jeho rozvoj je v rukách ľudí, ktorí v ňom žijú.
V Poprade máme pritom vynikajúci základ a tradíciu. Prakticky každá mestská časť má svoj Klub. Veličania, Strážania, Matejovčania ... atď. V týchto kluboch sa angažujú ľudia, ktorým záleží na rozvoji ich mestskej časti a tým pádom aj celého mesta. Ale je ich málo – malo by ich byť oveľa viac. A malo by v nich byť oveľa viac mladých ľudí.
Nakoniec totiž platí jediné – len aktívny a šikovný občan je najlepšou hrádzou proti nešikovnej politike nešikovných politikov. To je priama úmera, ktorá platí v každej demokracii kdekoľvek na svete.