Poškodili lesný stroj
LUKOV/BARDEJOV. V utorok 2. októbra informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, že v obci Lukov niekto poškodil lesný stroj.
Udalosť na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Kurove nahlásil 46-ročný Bardejovčan. „V dobe od 17. do 18. augusta doposiaľ neznámy páchateľ prišiel k lesnému stroju a cez olejové hrdlo do motora nasypal zatiaľ nezistenú kryštalickú látku.
Týmto konaním páchateľ poškodil motor. Majiteľovi stroja vznikla škoda vo výške 520 eur,“ uviedla Ligdayová. Poverený príslušník začal podľa jej slov trestné stíhanie pre prečin poškodzovania cudzej veci.
„Pre páchateľa zákon stanovuje trestnú sadzbu odňatia slobody až na jeden rok,“ dodala krajská policajná hovorkyňa.
Problémy pri Topli
BARDEJOV. V stredu 3. októbra sa na stavbe projektu revitalizácie nábrežia rieky Topľa, ktorou chce samospráva aspoň čiastočne zmierniť devastačné účinky Bardejovčanmi ostro kritizovaného protipovodňového betónového múra, uskutočnil kontrolný deň.
Harmonogram prác narušili problémy s osadením betónových pätiek pod piliere mostíka, ktorý by mal viesť cez rieku ponad vysoký betónový múr na úrovni letného kúpaliska pri mestskom štadióne.
Zdržanie zrejme spôsobí aj prekládka vedenia vysokého napätia v blízkosti plánovaného mosta. S prácami po odpojení vedenia by sa malo pokračovať 26. októbra.

Opravia most v Bardejove
BARDEJOV/PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj (PSK) vo štvrtok 4. októbra informoval, že kraj plánuje ešte v tomto roku zrekonštruovať päť mostov v najhoršom stave.
Podľa hovorkyne PSK Daše Jeleňovej ich opravou sa úplne odstráni havarijný stupeň stavieb na území kraja. Ako povedala, najstaršie mosty v kraji majú priemerne 50 až 60 rokov, boli vybudované v medzivojnovom a povojnovom období, čomu zodpovedá aj ich technický stav.
V súčasnosti je na území kraja 14 mostov vo veľmi zlom stave, teda v šiestom stupni. „Ide o most v Bardejove, Radvani nad Laborcom, Ruskej Volovej, Krásnom Brode, Jezersku, Šarišskom Jastrabí, v Huncovciach, most pred Tatranskou Štrbou, Levočskou Dolinou a obcou Kremná, most za Brezovicou, Tatranskou Kotlinou, Žalobínom a za obcou Veľká Franková,“ vysvetlila Jeleňová.
Rekonštrukcie by sa mal dočkať aj most v šiestom havarijnom stupni v meste Bardejov.
Košickí umelci v mestskej galérii
BARDEJOV. Vo štvrtok 4. októbra sa vo výstavnej sieni mestského oddelenia kultúry konala vernisáž k výstave „Konfrontácie“ piatich košických výtvarníkov – neprofesionálnych umelcov z Občianskeho združenia Bottega v Košiciach – Ivony Neveziovej, Magdy Dadejovej, Kataríny Libovej, Štefana Pastora a Dariny Kolibarovej. Výstava potrvá do 31. októbra.
Gaboltov na novej pútnickej trase
BARDEJOV/PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj (PSK) v piatok 5. októbra informoval, že Medzinárodný vlajkový projekt Svätomariánska púť (Svetlo z východu), ktorého vedúcim partnerom je Prešovský samosprávny kraj, postupne naberá reálne črty.
A to vo forme prvých zrealizovaných investícií na pripravovanej pútnickej trase. Pútnická trasa bude prepájať najvýznamnejšie mariánske miesta na poľsko-slovenskom pohraničí a bude nadväzovať na Stredoeurópsku mariánsku cestu.
Keďže ide o vlajkový projekt, jeho výstupy budú mať dosah na celý poľsko-slovenský región v dlhodobom horizonte. Projekt bude hlavne iniciovať ďalšie projekty vo forme nových investícií na trase, nových foriem zážitkového turizmu a nové pracovné miesta.
Súčasťou pútnickej trasy je aj významné pútnické miesto v Bardejovskom okrese – Gaboltov. Okrem štyroch farností (Levoča, Ľutina, Gaboltov, Litmanová) na slovenskej strane na ňom participujú Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
Na poľskej strane ho podporuje Podkarpatské vojvodstvo, Inštitút Medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove a štyri farnosti.
Finále sezóny v kúpeľoch
BARDEJOVSKÉ KÚPELE. Hudba, spev, tanec a dobré víno sa postarali o zábavu počas 4. ročníka Hornošarišského vínneho festivalu, ktorý sa konal v sobotu 6. októbra priamo v kúpeľnej kolonáde v Bardejovských Kúpeľoch.
Návštevníci si vychutnali dobré vína z produkcie viacerých slovenských vinárstiev. Súčasťou festivalu bola aj tzv. aj sabráž – exhibícia v sekaní sektov.
Kultúrny program sa začal o 14.00 a vyvrcholil o 20.00 tombolou. O hudobný program sa postaral saxofonista Marián Bukovský, na píšťalke, trombite, fujare a drumbli zahral Jaroslav Sloboda, vystúpil aj folklórny súbor Hažlínčanka a ľudová hudba Šurkalovci.