BARDEJOV. Sprievodným podujatím tohtoročného Bardejovského jarmoku bola, už tradične, vedecká konferencia zameraná na problematiku mestských pamiatkových centier s názvom Bardkontakt.
Bardejovské cintoríny
Spoločne s mestom ju aj tento rok počas dvoch jarmočných augustových dní (20. a 21. augusta) zorganizoval Pamiatkový úrad Slovenskej republiky a Fakulta architektúry Technickej univerzity v Bratislave.
Tohtoročná téma konferencia bola smutne nostalgická, no o to zaujímavejšia. Cintoríny a pamätníky v kontexte života a rozvoja obcí.
Keďže jarmok je nenávratne preč a čoskoro budeme sláviť Sviatok všetkých svätých a Dušičky, pripomeňme si tematiku konferencie, ktorú vo svojich príspevkoch prezentovali aj dvaja Bardejovčania.
Peter Harčar z Krajského pamiatkového úradu v Prešove sa venoval téme bardejovských cintorínov v kontexte urbanizmu mesta.
Peter Demčko z mestského podniku služieb Bapos si na bardejovské cintoríny „posvietil“ z pohľadu ich miesta v systéme mestskej zelene.
Dnes sú v meste využívané štyri cintoríny. Najväčším a najvyužívanejším je mestský cintorín na južnom okraji mesta, za sídliskom Ťačevská.
Nachádza sa tu aj dom smútku a urnový háj. Zo starších cintorínov sa dodnes pochováva na cintoríne pri Kostole sv. Anny, na cintoríne pri Kostole sv. Michala a na evanjelickom cintoríne, ktorý sa nachádza medzi ulicami Kellerova a Českej Lípy.
Najstarší hrob
Najstaršie cintoríny v Bardejove sú už dnes známe len vďaka písomným prameňom a archeologickým výskumom.