SOBRANCE. Na výjazdové zasadanie vlády začiatkom októbra na Zemplíne sa vybrali aj farmári z viacerých regiónov Slovenska.
Ministri napokon rozhodli, že rokovať budú v tornádom postihnutých Lekárovciach. Časť farmárov preto odišla do Lekároviec, väčšia skupina zostala čakať v Sobranciach.
Premiér napokon so skupinkou v Lekárovciach hovoril. Sľúbil im, že sa zúčastní ich niektorých rokovaní, najbližšie v Gyňove.
Ostatným tiež odkázal, že ak bude v niektorom z ich regiónov, nemá problém sa s nimi stretnúť a vypočuť ich.
Milan Kyseľ prišiel až zo Zaježovej, Anna Balková od Štiavnických vrchov, Miroslav Ondovčík z Michaloviec, Lucia Hredzáková spod Slanských vrchov, Vladimír Fedič zo Sniny a ďalší.
Problémy so zákonom o pôde
Čakajúci farmári celý čas rozoberali svoje problémy, vymieňali si názory, ale v mnohých bodoch sa zhodli.
Zhodli sa najmä v tom, že Zákon 504 je nedokonalý a nestačí ho iba povrchne novelizovať.
Uprednostňuje veľkých užívateľov pôdy na úkor menších v tom-ktorom chotári a menšinoví tým, že nemajú majoritu, sú v podstate vytláčaní a nemôžu užívať svoj majetok.
“Vlastnícke práva sú zdeformované, keďže zákonom sa povýšili užívacie práva nad vlastnícke. Je to evidentne stav, keď je porušená aj Ústava Slovenskej republiky.
„
Ale treba novelizovať aj Občiansky zákonník, aby väčšinový vlastník nemal majoritu pri rozhodovaní.
Navrhujú, aby menším vlastníkom vydávali aj ich majetkové podiely podľa súčtu výmery v katastri podľa bonity pôdy.
Zároveň nastala deformácia vlastníckych vzťahov, keďže zákonom sa povýšili užívacie práva nad vlastnícke.
Je to evidentne stav, keď je porušená aj Ústava Slovenskej republiky.
Kritika štátnych úradov
Väčšina diskutujúcich sa sťažovala, že sa nevedia dostať k svojmu vlastníctvu pôdy, pretože v stovkách chotároch a katastrálnych územiach neprebehli pozemkové úpravy, pričom terajší stav vo vlastníctve a užívaní pôdy je preto čím ďalej tým viac chaotický.
Jeden z nich poukazoval na to, že on síce pôdu obrába, ale nemá času venovať sa rôznym rozporom, v neposlednom rade aj falošnej šikane cez štátne inštitúcie vrátane súdov, prokuratúry a polície, pričom dotácie si na jeho podiel čerpá úplne cudzí človek.
Farmárka Lucia Hredzáková ale argumentovala, že aj urýchlenie pozemkových úprav veľa veci nezmení, pretože trvajú celé roky, v jednom katastrálnom území niekedy aj päť, a to je príliš dlhý čas na to, aby sa akútne problémy malých farmárov riešili veľmi rýchlo.
Na adresu štátnych úradov odznela aj ďalšia kritika. Tvrdia, že ak by fungoval právny štát, tak by takéto problémy neboli.
Malý farmár tým, že je dlhodobo zamestnaný na poliach od skorého rána do noci, nemá čas lietať po úradoch, študovať zložitú agendu, zákony, predpisy, lebo ani nemá právne vzdelanie.
Avšak na druhej strane všetky nariadenia a predpisy musí dodržiavať tak ako hociktorý iný.

Nemajú dobrý príklad
V neposlednom rade diskutujúci vytýkali zložitú situáciu vo vzťahu k mladým farmárom.
Poukazovali na to, že začínajúci mladý nemá predsa hneď stovky hektárov vo vlastníctve či v prenájme, a preto sa nečudujme, že terajšie vlastnícke a užívacie turbulencie ich určite k farmárčeniu ani neprilákajú.
Aký je to teda pre nich príklad, aby vôbec mali chuť farmárčiť?
Viacerí z prítomných mali ťažké srdce na predaj slovenskej pôdy cudzím firmám.
Údajne od drobných vlastníkov nakupujú podiely za bagateľ, ale potom ju oveľa drahšie „zobchodujú“.
Tomu sa nedá zabrániť, ale treba vymyslieť systém podpory na kúpu pôdy mladými farmármi.
Dokonca padol príklad zákona v Maďarsku, kde pôdu môže kúpiť iba fyzická osoba, aby bol vlastnícky vzťah úplne jasný. Zdá sa teda, že nie je jasná koncepcia riešenia tohto problému.
Patrik Magdoško, ktorý s premiérom v Lekárovciach rozprával, povedal, že Peter Pellegrini sľúbil, že si nechá predložiť všetky sporné rozhodnutia rôznych úradov a bude zároveň konať tak, aby sa problémy farmárov vyriešili.