SPIŠ. Najhorší prístup k nevidiacim ukázali vodiči v Košickom kraji.
V Prešovskom kraji nezastavujú motoristi pri priechodoch pre chodcov najviac v Poprade a výsledok meraní je alarmujúci.
Biele palice na cestách
Prísnym okom na vodičov na slovenských cestách dozerali v 51 mestách na celkovo 60 priechodoch pre chodcov hliadky z Policajného zboru a Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy.

Každý z nich bol zastavený, buď pochválený, alebo poučený, obdarovaný letákom či voňavým autíčkom. Nikto však nebol pokutovaný. Teda za tento priestupok nie.
Až tretina zlyhala
„Ako najdisciplinovanejší sa ukázali vodiči z Banskobystrického kraja, kde na bielu palicu nereagovalo len 12,2 percent motoristov, vstúpiť do svedomia by si mali tí, ktorých v pondelok 15. októbra uniformy zastavili v Košickom kraji, pretože až 30,1 percent nedalo nevidiacemu na priechode pre chodcov prednosť. Oproti predchádzajúcemu ročníku sme zaznamenali zhoršenie, pretože celkovo 21,1 percent vodičov nedodržalo literu zákona a nesprávne reagovalo na bielu palicu,“ informovala Jana Ligdayová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešova.
Ako dopadli konkrétne mestá
V Spišskej Novej Vsi zastavili policajti na Letnej ulici 138 áut, nezastavilo 44, čo je takmer tretina.

Poprad dopadol úplne najhoršie v rámci Prešovského kraja. Na Ulici L. Svobodu nezastavilo zo 189 motoristov až 106, čo je viac než polovica. Len o málinko lepší výsledok mal Prešov.
V Levoči sledovali zastavovanie motoristov pri priechode pre chodcov pri nemocnici. Nezastavilo 33 zo 176 šoférov.
Výborne dopadli motoristi v Starej Ľubovni. Pri priechode pre chodcov pri základnej škole nezastavilo iba 9 zo 124 automobilov, čo je iba sedem percent.
Ich pohyb je zložitý

„Mobilita ľudí so zrakovým postihnutím je jeden z najtvrdších orieškov, ktoré musia rozlúsknuť. Predstavy o svojom okolí, o mieste, kde sa aktuálne nachádzajú, si musia vytvárať veľmi prácne. Musia vychádzať len z informácií, ktoré prijímajú sluchom, hmatom, sčasti čuchom a, samozrejme, zvyškami zraku, ak nejakými disponujú. Kladie to vysoké nároky na pamäť, analýzu a dedukciu. Vidiaci dokáže situáciu okolo seba obsiahnuť jediným pohľadom, človek so zrakovým postihnutím si ju musí „vyskladať“. Som rada, že sa nám aj prostredníctvom tejto osvetovej akcie podarilo širokej verejnosti priblížiť problematiku priestorovej orientácie a samostatného pohybu nevidiacich a slabozrakých,“ zhrnula na záver akcie Deň bielej palice jej koordinátorka Dušana Blašková.
Biela palica
Medzinárodný deň bielej palice vyhlásila Svetová únia nevidiacich v roku 1964. Európsky regionálny výbor Svetovej rady pre blaho slepcov zaviedol bielu palicu ako výhradné označenie pre nevidiacich vo všetkých krajinách.
Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje postihnutým pohybovať sa samostatne vo verejnom priestranstve.