PREŠOV. V metropole Šariša sa v stredu (17. 10.) zišli traja župani z najmenej rozvinutých krajov.
Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský hostil predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera.
Spoločne diskutovali o najpálčivejších témach.
„Dôvod nášho stretnutia nie je lichotivý, sme tu preto, že v našich krajoch sú najmenej rozvinuté okresy,“ uviedol Majerský.
Predsedovia chcú byť nápomocní pri realizácii opatrení a akčných plánov najmenej rozvinutých okresov, zároveň si tak aj deliť skúsenosti pri jednotlivých oblastiach.
Doprava, poľnohospodárstvo a sociálna politika tak majú už v rámci krajov svojich garantov.
Prešovský kraj: Doprava
Témou, ktorá sa stala nosnou pre PSK, je doprava a cestovný ruch.
„Po ekonomickej otázke je doprava najviac zaostalá v rámci Slovenska,“ uviedol Milan Majerský. Ide o každodenný a všade prítomný problém.
„Doprava je v mestách aj obciach problém číslo jeden. Keď človek ráno vstane a vyjde na tankodrom cestou do práce, má pokazený celý deň,“ konštatoval župan Prešovského kraja.
Pomenoval fakty, že cesty 2. a 3. triedy sú v zlom stave, chýba i kostrová sieť v cyklodoprave.
Majerský uviedol, žeby chceli spoločne ďalej pracovať na dopravných plánoch, keďže prvé pracovné skupiny už sú v tejto oblasti činné.
Dopravná symbióza Prešovského a Košického kraja
Približne od apríla tohto roka sa napríklad Prešovský a Košický kraj spojili pri otázke integrovaného dopravného systému.
Ide o to, aby v rámci neho by boli oba kraje prepojené a mali spoločne koordinované cestovné vlaky a autobusy.
V praxi by to znamenalo napríklad to, že by bol kladený dôraz na náväznosť jednotlivých druhov dopravy.
Tiež by napríklad jednotlivé ceny cestovného, povedzme pre tehotné ženy, boli stabilne rovnaké tak v Prešovskom, ako aj Košickom kraji.
Ako Majerský uviedol, v pláne je, aby v priebehu budúceho roka, po schválení investícií krajským zastupiteľstvom, investovali na rozvoj cestnej infraštruktúry v Prešovskom kraji 2 milióny eur.
Tie by išli do mobiliáru, na rozvoj, značenie i pre ďalšie potreby.
Košický kraj: Poľnohospodárstvo
Na problematiku poľnohospodárstva a rozvoja vidieka by sa zameral Košický samosprávny kraj.
V rámci neho je napríklad zaujímavý projekt agrokruhov - pestovanie na kruhových políčkach.
„Ide o pestovanie bez chemikálií, bez použitia hnojív, pestovanie biozeleniny," uviedol Rastislav Trnka. Veľkou výzvou je podpora rodinných fariem, o čom by chceli rokovať aj na celoštátnej úrovni a mať podporu v legislatíve.
Tiež ako problémové vidí vysporiadanie pôdy a procesy s tým spojené. Ako príklad uviedol vinohradnícku oblasť Tokaj, ktorá sa na maďarskej strane rozširuje, kým na našej strane v tomto smere stagnuje.
„Rovnako je potrebné zmeniť dotačnú politiku. A to zo súčasnej dotácie na plochu na dotáciu za produkt,“ navrhoval Trnka.
Banskobystrický kraj: Sociálna ekonomika
Bližšie sa pozrieť na sociálnu ekonomiku plánuje Banskobystrický kraj.
Ako vysvetlil predseda BSK Ján Lunter, pri spojení sociálna ekonomika sa často vynára asociácia nezamestnaných, ktorí sa nevedia začleniť.
Sem spadá aj problematika marginalizovaných skupín, ktorá, ako povedal Lunter, sa neraz spája až s nezamestnateľnosťou.
Ako svetlé príklady toho, ako sa to dá, boli predstavené obce Raslavice (okr. Bardejov) a Spišský Hrhov (okr. Levoča), kde sa podarilo vybudovať sociálne podniky a výrazne tak znížiť nezamestnanosť v obci.
„Chceme sa tomu otvoriť a budeme preferovať sociálne podniky,“ povedal Lunter.
Podstatná je pre neho motivácia, spolupráca, plánujú pomáhať starostom tak, aby spoločne hľadali cestu i odvahu sa do týchto projektov púšťať.
Lunter tiež spomenul príklady, kedy sa podarilo zamestnať aj "nezamestnateľných" ľudí, a to aj bez podpory štátu - Oáza v Košiciach pod patronátom kňaza Petra Gombitu či Inštitút v Žakovciach pod vedením kňaza Mariána Kuffu.
Napĺňajú memorandum
V každej téme spolupráce majú vytvorený pracovný odborný tím.
Ten sa už danou témou zaoberá a analyzuje existujúce problémy i dáva návrhy na riešenie.
Stretnutia pracovných tímov by mali byť pravidelné, v dvoj až trojmesačných intervaloch.
Iniciatíva Najmenej rozvinutých krajov je založená na Memorande o spolupráci, ktoré župani podpísali v marci tohto roku.