VRANOV NAD TOPĽOU. Environmentálne hrozby v bližšom aj vzdialenejšom okolí Vranova sú v poslednom období veľmi diskutovanou témou.

Konečne.
Lebo je jasné, že len keď sa o niečom hovorí, môže sa to zmeniť.
Bývalý šéfredaktor Vranovských novín Ladislav Krivda však zašiel ešte ďalej.
Európskej komisii adresoval podnet zameraný na nečinnosť slovenskej vlády pri eliminácii environmentálnej záťaže spôsobenej bývalým štátnym podnikom Chemko Strážske.
Otvorený rozhovor s rozhľadeným novinárom odkrýva aj iné znepokojivé otázky.
Pán Krivda, prednedávnom ste podali podnet na Európsku komisiu. Komu ste túto žiadosť adresovali a máte už nejaké výsledky?
– Agendu životného prostredia má na starosti eurokomisár Karmenu Vella. Upozornil som ho, že v odkalisku Kyjov nad obcou Poša sa nachádza nielen vysoká koncentrácia PCB, ale aj iné nebezpečné látky, napr. formaldehyd, fenoly, benzén, ťažké kovy atď. Vedci vo vzorkách zistili až 160-násobné prekročenie povoleného množstva arzénu. Poslal som mu aj štúdiu vedcov zo Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava, ktorá potvrdila, že expozícia PCB pokračuje napriek tomu, že Chemko Strážske skončilo s výrobou produktov obsahujúcich PCB pred 32 rokmi.

Zároveň som ho požiadal, aby Európska komisia prinútila slovenskú vládu a jej ministerstvo životného prostredia konať, v záujme ochrany zdravia veľkého počtu obyvateľov východného Slovenska. Pri riešení tohto problému som vyjadril ochotu poskytnúť mu súčinnosť. A kedy môžeme očakávať výsledky môjho podnetu? Európska komisia má podľa vlastných interných predpisov 12 mesiacov na to, aby sťažnosť posúdila s cieľom rozhodnúť, či proti dotknutej krajine EÚ začne formálny postup v prípade nesplnenia povinnosti.
Tých environmentálnych záťaží je tu viac... Ktoré sú z vášho pohľadu najzávažnejšie?