BARDEJOV. Občania sa sťažujú na možné predvolebné „čierne“ stavby. Majitelia súkromných pozemkov na Poštárke a Mičkovej ulici, na ktorých mesto postavilo nový chodník, o ničom nevedeli.
Expresná stavba
Do redakcie sme pred dvoma týždňami dostali podnet od občana, ktorý nechce byť menovaný, nazvime ho pracovne „občan S“.
Vo svojom rozsiahlom podnete nás upozorňuje na mestskú stavbu chodníka a pokládke elektronickej komunikačnej siete na ulici Poštárka a na Mičkovej ulici smerom na sídlisko Poštárka po železničné priecestie, ktorú mesto realizovalo v priebehu októbra.
Občan S upozorňuje na to, že aj keď nový chodník a elektronická komunikačná sieť vedú aj cez viaceré súkromné pozemky a parcely, ich majitelia neboli o tejto stavbe žiadnym spôsobom upovedomení.
Arogancia moci
„Svojvôľa, arogancia moci, bujarosť najhrubšieho zrna. V priebehu jedného týždňa dokázali robotníci nielen vybudovať chodník, ale aj pokládku elektronickej komunikačnej siete. Kým výstavba chodníka prebiehala v relatívnom pokoji, pri pokládke elektronickej komunikačnej siete nastal problém, keď robotníci začali s výkopovými prácami na pozemku patriacom miestnemu podnikateľovi. Ten sa voči tomu ohradil, zakázal im ďalej pokračovať z dôvodu, že nebol mestom Bardejov o tejto stavebnej akcii informovaný, nemá o nej vedomosť ani nedal na jej uskutočnenie súhlas. Robotníci museli prestať s výkopovými prácami, výkopy museli zakopať a odísť z jeho pozemku,“ píše vo svojom podnete.
Čierna stavba?
„Robotníci začali kopať výkopy o kúsok ďalej na susediacom pozemku patriacemu iným fyzickým osobám. Tým pozemkom je jedna ucelená parcela č. 2114/6, ktorá sa tiahne od križovatky ulice Mičková takmer po železničné priecestie. Vlastníci pozemku nemali o tejto stavebnej akcii nijakú vedomosť, ani neboli o nej upovedomení zo strany mesta Bardejov. Kedy týmto vlastníkom chcú kompetentní oznámiť túto stavebnú akciu, nevedno. Možno ich aspoň pán primátor pozve na slávnostnú kolaudáciu tejto čiernej stavby. Podobne je to aj s chodníkom, ktorý sa taktiež stavia cez spomínanú parcelu dotknutých spoluvlastníkov,“ pokračuje občan S.
Predvolebné akcie
„Žiadna informovanosť či oznámenie vlastníkom o zámeroch mesta Bardejov, ale arogancia moci, svojvôľa kompetentných orgánov mesta, bezbrehé a flagrantné porušovanie stavebného zákona až za hranicou trestnoprávnej zodpovednosti. Veď legálne nie je možné uskutočniť stavbu na cudzom pozemku bez súhlasu vlastníka,“ pokračuje občan vo svojom podnete.
“Ak by aj majitelia pozemkov s výstavbou súhlasili, musia dostať príležitosť sa k stavbe vyjadriť a všetko musí byť listinne zdokumentované.
„
„Podľa jeho názoru by stálo za to obísť si jednotlivé stavebné akcie, ktoré v súčasnosti uskutočňuje mesto Bardejov, a preskúmať, či každá takáto stavebná akcia má všetky potrebné povolenia na jej zrealizovanie.“
Až po voľbách?
„Chápem snahu pána primátora ukázať v tomto predvolebnom období občanom mesta Bardejov jeho neskutočnú lásku k betónu, ale nech sú, prosím, tieto stavby v súlade so zákonom. Nech to nie je len ukážka arogancie moci a neobmedzených možností vedenia mesta.
Pán primátor, kedy mienite oznámiť týmto dotknutým vlastníkom, že ste na ich pozemku postavili chodník a zakopali elektronické káble? Snáď po voľbách?“ pýta sa v závere podnetu občan.
Nič sme nevedeli
Po nahliadnutí do katastra nehnuteľností sme zistili, že parcela EKN 2114/6, cez ktorú podľa podnetu prechádza expresne postavený predvolebný chodník na ulici Poštárka a Mičková, vlastní niekoľko majiteľov.
Či o tejto stavbe vedeli, sme sa opýtali jedného z nich, Patrika Mačejovského, ktorý býva neďaleko, priamo na Mičkovej ulici.
„Nie, neboli sme vôbec upovedomení. Nikto z mesta nám nič nepovedal, aj keď chodník ide aj cez náš pozemok. Na druhej strane, je dobré, že sa ten chodník robí. Každopádne sme o tom mali vedieť, mesto by nás o tom určite, aj podľa zákona, malo informovať,“ povedal nám jeden z majiteľov pozemkov Patrik Mačejovský.
Kto má pravdu
„To, že sa ľudia domnievajú, že ide o ich pozemky, ešte neznamená, že to tak je. Ak by sme to chceli vedieť presne, bolo by potrebné geodetické vytýčenie. Jedna vec je kataster a mapa, druhá reálna situácia v teréne,“ povedal nám k problému Mikuláš Serečun, vedúci mestského oddelenia podnikateľských činností, ktoré stavbu realizuje.
„My sme presvedčení, že chodník vedie po mestskej parcele. Stavba bola oznámená verejnou vyhláškou a má riadne stavebné povolenie. Ak tam sú nejakí vlastníci, ktorí tvrdia, že sa to týka ich pozemkov, mohli sa prihlásiť, nikto sa ale neprihlásil. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Treba urobiť geodetické zameranie a uvidíme, kto má pravdu,“ dodal úradník.

Nezákonné
Prečo mesto stavia chodník a nevie presne, na akých pozemkoch a prečo to nebolo práve mesto, ktoré pred stavbou neurobilo presne geodetické vytýčenie, sme sa však nedozvedeli. Na zaslané otázky hovorca radnice Jozef Guliga ani po dvoch týždňoch nebol schopný odpovedať.
Oslovili sme teda nezávislého odborníka na verejné stavby a stavebný zákon Vladimíra Dullu.
„Ak mesto postaví nový chodník, ktorý čo i len svojou časťou zasahuje do súkromných pozemkov a listinne neupovedomí ich vlastníkov, je to nezákonné.“
„Každá nová stavba musí byť sprevádzaná takým typom konania a postupom, kde sa preukazuje vzťah k pozemku, ktorý má byť zastavaný čo i len časťou navrhovanej stavby,“ hovorí odborník.
Listinné dokumenty
„V prípade, že ten, kto stavbu realizuje, nemá vlastnícky vzťah k pozemku, musí zákonite preukázať iný právny listinný vzťah k tomuto pozemku. Vlastník pozemku jednoducho musí dostať príležitosť a právo vyjadriť sa k tomu,“ vysvetľuje Dulla.
To znamená, že aj v prípade, ak by majitelia pozemkov s výstavbou chodníka súhlasili, musia dostať príležitosť, sa k celej veci vyjadriť a to všetko musí byť podľa odborníka príslušne a hlavne listinne zdokumentované. V tomto prípade sa to evidentne nestalo.
„Ak by aj stavba bola vo verejnom záujme, tento verejný záujem musí byť vyjadrený, ukotvený a potvrdený v územnom pláne. Ak sa to v tomto prípade nedodržalo, môžu si majitelia nárokovať náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom a tak ďalej,“ dodáva.