VRANOV NAD TOPĽOU. Folklórny súbor Vranovčan je súčasťou života rodiny Kocákovcov už počas troch generácií.
V týchto dňoch oslavuje súbor päťdesiatku, a preto sme sa rozhodli vyspovedať Petra Kocáka, umeleckého vedúceho, choreografa, dramaturga a režiséra súboru Vranovčan.
Ako vníma päťdesiatročnú históriu súboru on a ako mu súbor zmenil život?
Choreografickú tvorbu poňal inak
Do roku 1971 by ste zmienky o Folklórnom súbore Vranovčan hľadali márne. Od roku 1968 do spomínaného roku 1971 totiž fungoval pod názvom Spevácky zbor Domovina. Súbor sa pretvoril až po príchode riaditeľa ZDŠ Komárany Michala Fečka, ktorý si prizval na spoluprácu choreografa Štefana Kocáka.
Ten začal pracovať s tanečnou i hudobnou zložkou a až do roku 2002 súbor viedol.

„Moje začiatky sa datujú do roku 1987, keď otec založil tu vo Vranove detskú prípravku pre FS Vranovčan, kde sme celá naša generácia vlastne ako 8- až 10-roční prišli a takto sme s našou „kariérou“ medzi folkloristami začínali. Do Vranovčana som prišiel v roku 1990,“ spomína Peter Kocák, ktorý svoju prvú choreografiu začal tvoriť už v roku 1996.
A teda bol zároveň aktívnym tanečníkom a začínal aj s choreografickou tvorbou.
“Choreograf nikdy nemôže byť spokojný.
„
„Poviem to na rovinu – my sme asi ani nemali na výber. Tak ako keď máte rodičov športovcov a chodíte s nimi na súťaže, my sme tiež chodili na nácviky, sústredenia, vystúpenia a festivaly, a aj keď sme ako mladí počúvali rôznu hudbu, folklór v nás bol prirodzene,“ opisuje Peter Kocák svoje detské časy.