VEĽKÁ/MALÁ TŔŇA. Viaceré cesty vo Vinohradníckej oblasti Tokaj, ako spojnice medzi siedmimi tokajskými obcami, si pamätajú ešte časy socializmu na Slovensku. Zvlášť dlho čakala na cestárov tá, po ktorej sa v srdci slovenského Tokaja ide z Malej do Veľkej Tŕne.

Stovkám ich obyvateľov, ale predovšetkým turistom a milovníkom tokajského moku, neladili prívlastky pýcha Slovákov, keďže práve sem viedli rozbité a neúpravené cesty, čo nesvedčilo o práve najlepšom vzťahu k tomuto svetovo uznávanému mikroregiónu. Vyústili medzi skvosty a perly tokajských gazdovských pivničiek, zapísaných v zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok Slovenska.
Práce potrvajú pol roka
Minulý piatok začal konečne Košický samosprávny kraj (KSK) s rekonštrukciou cesty medzi týmito obcami. Odborníci naplánovali páce na približne pol roka, čo si vyžiada čiastočné dopravné obmedzenia, nielen pre cudzincov, ale predovšetkým domácich obyvateľov.

Cesta tretej triedy prejde komplexnou rekonštrukciou a dostane nový asfaltový koberec. Práce však budú prebiehať na dvoch úsekoch - medzi obcami Veľká Tŕňa a Malá Tŕňa a druhý úsek pred obcou Malá Tŕňa v celkovej dĺžke takmer 2,5 kilometra. V rámci obnovy bude zosilnený kryt vozovky, upravené budú vjazdy, priepusty, krajnice a položený nový asfalt.
Hovorkyňa KSK Anna Činčárová informovala, že rekonštrukciu realizuje spoločnosť EUROVIA SK, a.s. Košice a financovaná je zo zdrojov Košického samosprávneho kraja a úveru Európskej investičnej banky vo výške viac než 360 tisíc eur.
Očakáva sa rozvoj turizmu
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka zdôraznil, že „ak pôjdu všetky práce podľa plánu, ukončené by mali byť v apríli budúceho roka. Vodiči by sa mali pripraviť na dočasné dopravné obmedzenia, ktoré bude regulovať dodávateľ stavby vzhľadom na pružnosť výstavby a podľa druhu vykonávaných prác.“
Je teda nádej, že oprava týchto spojníc medzi tokajskými obcami prispeje k vylepšeniu podmienok pre vinársky a vinohradnícky turizmus, ktorý sa tu pred časom začal sľubne rozvíjať.
Región je známy aj veľmi zaujímavou geologickou lokalitou, a preto i vláda SR v rámci pomoci zaostávajúcim regiónom mieni podporiť jednu z najväčších výziev a zriadiť tu Geopark Zemplín. Tento projekt realizujú odborníci na geoturizmus z fakulty BERG Technickej Univerzity v Košiciach. Otvorením atraktívnych geolokalít, ktoré prilákajú viac turistov, zvýši sa aj atraktivita regiónu Tokaj.