PREŠOV. Pri príležitosti 85. výročia vzniku klubového futbalu v Prešove vyhlásila redakcia Prešovských novín čitateľskú anketu.

Na základe hlasovania čitateľov bola určená najlepšia jedenástka prešovských futbalistov v rokoch 1950 až 1983.
Brankárske žezlo v nej patrilo Júliusovi Holešovi (nar. v roku 1939).
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia patril medzi najlepších brankárov v Československu, v roku 1965 sa stal najúspešnejším športovcom Prešovského okresu. Bol reprezentantom, zahral si aj na Olympijských hrách v roku 1968 v Mexiku.
Jozef Bomba (1939 – 2005) patril medzi vynikajúcich obrancov. V rokoch 1963 a 1964 bol vyhlásený za najúspešnejšieho športovca Prešovského okresu. Bol v mužstve Československa, ktoré si na majstrovstvách sveta 1962 v Čile vybojovalo striebornú medailu. V roku 1964 si zahral v tíme Európy proti Škandinávii, v PVP hral proti Bayernu Mníchov. Bol v desiatke najlepších prešovských športovcov dvadsiateho storočia.

Ján Karel (1924 – 2005) je jednou z najvýraznejších postáv prešovského futbalu. Dlhé roky bol útočníkom, neskôr zakotvil na poste stredného obrancu. Po Ladislavovi Pavlovičovi a Františkovi Semešim sa stal tretím reprezentantom Československa priamo z dresu prešovského mužstva. Úspešne si počínal aj ako tréner.
Alexander Felszeghy (1933 – 1994) dostal v tejto ankete najviac hlasov. Tiež obliekal reprezentačný dres Československa, vynikal technickou hrou. Aktívnu bohatú činnosť ukončil v Košiciach, po nej sa venoval trénerskej práci, viedol aj prvoligové mužstvo.
František Semeši (1926 – 1992) je jednou z najväčších postáv v histórii prešovského futbalu. Vynikal univerzálnosťou, vynikajúcou technikou, pohotovou a razantnou streľbou. Už ako sedemnásťročný sa dostal medzi mužov Slávie Prešov. Spolu s L. Pavlovičom sa stal prvým reprezentantom Československa priamo z prešovského dresu. Za prešovské mužstvá zohral vyše päťsto zápasov.

Jozef Kuchár (1919 – 1989) sa právom zaradil medzi prešovské futbalové legendy. Stal sa najlepším záložníkom Prešova, vynikal perfektnou technikou a streľbou, nezabudnuteľnými sa stali jeho trestné kopy ponad múr. Už ako 17-ročný obliekol dres prvého mužstva Slávie. Bol reprezentantom Slovenska. Veľký kus práce vykonal ako tréner a funkcionár.
Igor Novák (1948 – 2006) bol vynikajúcim futbalistom a trénerom Tatrana Prešov, jeho srdce patrilo Prešovu. Reprezentoval Československo. Bol stredopoliarom, tvoril hru mužstva, vynikal eleganciou, patril medzi technicky vyspelých futbalistov. Štyrikrát sa stal najúspešnejším športovcom Prešovského okresu, bol v desiatke najlepších prešovských športovcov dvadsiateho storočia.

Vladimír Rusnák (1950) podával v drese Prešova vynikajúce výkony, stále bol oporou mužstva. V ročníku 1980/81 sa ako hráč a kapitán tímu pričinil o víťazstvo Tatrana Prešov v Stredoeurópskom pohári. Súčasťou jeho života sa stala trénerská práca, pôsobil vo viacerých slovenských kluboch.
Gejza Šimanský (1924 – 2007) bol vynikajúcim futbalistom, v rokoch po druhej svetovej vojne patril v Československu medzi najlepších ľavých krídelníkov. V prvej slovenskej a prvej československej lige dal spolu 106 gólov. Zo všetkých Prešovčanov zohral najviac zápasov v mužstve Československa – 15 a dal v nich 7 gólov. Do histórie vstúpil aj tým, že sa stal druhým slovenským kapitánom československej reprezentácie. Bol v desiatke najlepších prešovských športovcov dvadsiateho storočia.

Karol Petroš (1931 – 2013) bol vynikajúcim futbalistom, mal vrodený cit na gólové situácie, vynikal aj v streľbe priamych kopov. Za Prešov odohral 247 prvoligových zápasov a dal v nich 62 gólov. Ako prvý prešovský futbalista v histórii dosiahol najvyššiu métu – v sezóne 1962/63 sa s 19 gólmi stal kráľom prvoligových strelcov.
Ladislav Pavlovič (1926 – 2013) bol právom vyhodnotený ako najlepší prešovský športovec dvadsiateho storočia. V žiadnom inom športe nemalo mesto takú osobnosť. Legendárne pravé krídlo preslávili góly – v prvej československej lige ich v 347 zápasoch dal 164, dvakrát sa stal kráľom prvoligových strelcov. Ako prvý slovenský futbalista sa stal členom Klubu ligových kanonierov Československa. V mužstve Československa odohral štrnásť zápasov a dal v nich dva góly. V Pohári národov (predchodca majstrovstiev Európy) sa v roku 1960 v tíme Československa tešil z bronzovej medaily.
