PREŠOV. Ešte pred pár mesiacmi patril múr na Okružnej ulici k posprejovaným a škaredým objektom, ktoré špatili okolie pri frekventovanej ceste.

Dnes už domáci aj cezpoľní spomaľujú, aby sa pokochali tým, čo na ňom vzniklo. Vďaka občianskemu združeniu sa podarilo zrealizovať maľby, ktoré zachytávajú pamiatky Prešova.
Priťahovať pohľady bude už i v noci
Aktuálne je na múre namaľovaných celkovo šesť malieb. Všetky sú zobrazením historických klenotov mesta Prešov.
Dosiaľ lákali vodičov aj peších počas ich tvorenia i po ukončení, každá maľba je jedinečná. Posledným krokom v tejto prvej fáze bolo slávnostné nasvietenie steny.
Tak, aby mohla stena okoloidúcich fascinovať už aj za tmy.
Odozvy sú fantastické
„Dušou“ projektu i samotnej myšlienky je Janette Langová, ktorá má pod palcom Občianske združene J.D. – Galéria J. L.

„Odpadol mi veľký balvan zo srdca a môžem povedať, že sa nám podarilo niečo úžasné, lebo nás oslovujú cudzí ľudia, ktorí sa prihovárajú, aké je to úžasné,“ tešila sa krátko po nasvetlení steny Langová.
S úžasom odchádzajú aj návštevníci zo zahraničia.
„Minulý týždeň tu bola skupinka turistov, ktorí povedali, že to je tak fantastické, že také niečo ešte nevideli. Street art sme posunuli iným smerom, do tematického okruhu, ktorý asi nie je tak využívaný a ani vo svete som sa s tým nestretla. Tak som veľmi šťastná, že sa konečne nám podarilo ten cieľ splniť,“ vyznala sa s veľkou radosťou Langová.
Miesta na ďalšie maľby ešte sú
Napriek tomu, že múr je už teraz symbolickou exteriérovou galériou, stále je ešte dosť voľnej plochy na umelecké stvárnenie. Je v pláne i druhá etapa?
Podľa Langovej áno, ak budú financie. V tom prípade by pokračovali ďalej. Až na jeden panel totiž financovali všetko sami a finančne jednoduché to nie je.

„Ale myslím, že to stojí za to. Mám v sebe pocit hrdej Prešovčanky a môj kolega pán Dorčák je veľký lokálpatriot, tak myslím, že sme urobili niečo, čo má zmysel.“
Najviac uchvátil prvý obraz
Na maľbách je možné nájsť nielen budovy na Hlavnej ulici, ale aj Katedrálu sv. Mikuláša či národnú kultúrnu pamiatku Sklad soli Solivar.
V prvom rade sa podľa Langovej snažili zobrazovať to, čo už neexistuje a aj týmto spôsobom zachovávať kultúrne dedičstvo Prešova.
„Toto bolo gro. Potom sme si vyberali zo starých historických pohľadníc, to, čo nás tak chytalo za srdce.“
A takou srdcovkou je nepochybne aj prvé dielo, dnešná Okružná ulica v svojej historickej podobe, aj s mlynským náhonom a jarkom. „To asi najviac chytilo za srdce ešte tých starých Prešovčanov, ktorí si pamätajú, ako tu ten jarok tiekol, ako sa korčuľovali. Asi tento obraz je aj pre mňa naj,“ povedala Langová.
Okruhov je v hre viacero
Ako vysvetlila iniciátorka myšlienky, pri výbere toho, čo by mohlo krášliť múr, pomáhajú i samotní Prešovčania. A to či už osobne, alebo formou sociálnych sietí.
Aktuálne vraj majú pripravených sedem okruhov, ktoré pripadajú do úvahy na ďalšie stvárnenie. Viažu sa pritom nielen na Prešov, ale aj samotný kraj.
„Ak by sme sa posunuli aj ďalej, tak máme sa na čo pozerať, lebo máme hodnotné historické veci, stojí za to ich zaznamenať.“
Čo by však na múre mohlo pribudnúť, to prezradiť už nechcela. Vraj sa im už v minulosti stalo, že keď plánovali zobrazovať portréty Prešovčanov, kým sa dostali cez početnú byrokraciu, nápad už zrealizovali inde.
Pokiaľ ide o galériu na múre, chcú naďalej ostať zväčša v oblasti architektúry.
Bude to ale prekvapenie, vraj aby sa mali na čo ľudia tešiť.
„Ak by sa nám podarilo urobiť celú stenu aj s tými voľnými plochami, ktoré medzi tým ostali, tak by to bola naozaj taká unikátna exteriérová galéria,“ povedala Janette Langová.