PREŠOV. O oprave starého zimného štadióna v Prešove sa hovorí už dlhší čas.
Športový stánok má podľa časti odborníkov unikátnu lanovú strechu – a zároveň narušenú statiku.

Na rekonštrukciu a jej dokončenie čakajú najmä kluby viacerých ľadových športov. Tým dalo mesto priamo príspevok na ľadohodiny.
Môžu si ich zaplatiť dočasne aj mimo Prešova alebo v PSK aréne na Sídlisku Sekčov, ktorá je momentálne jedinou funkčnou ľadovou plochou v meste. Výstavbu ďalšieho štadióna na Sídlisku III pribrzdila smrť investora Mariána Troligu.
Aj preto každý tak netrpezlivo čaká na opravu hlavného zimného štadióna. O jeho chátrajúcom stave sa hovorilo a písalo dlhé roky. V minulosti sa vždy riešili len havarijné stavy. Pre narušenú statiku sa teraz radnica odhodlala ku komplexnej obnove.

„Úplnou rekonštrukciou prejde strecha štadióna a zmodernizuje sa aj jeho zázemie. Zámerom mesta je tiež vybudovať pri súčasnom zimnom štadióne tréningovú halu, čo výrazne zlepší možnosti tréningových procesov všetkých klubov pôsobiacich na zimnom štadióne,“ uviedol hovorca radnice Milan Grejták v tlačovej správe v apríli 2018, pričom doba odhladovaná na rekonštrukciu strechy bola sedem mesiacov.
Práce už začali
Zisťovali sme, aká je situácia dnes. Viackrát bolo medializované, že časť architektov považuje starý prešovský zimák za technickú pamiatku, preto bude jeho oprava stavebne náročná.
Práce na oprave zimného štadióna sa už začali. Náročnosť stavby potvrdzuje za zhotoviteľa stavby aj Štefan Olejník, riaditeľ spoločnosti Swietelsky, ktorý netají rešpekt pred stavbou.
„Ide o celosvetovo unikátne riešenie prestrešenia športovej haly. Vzhľadom na technologické postupy tak demontáže pôvodnej, ako aj montáže novej lanovej konštrukcie, si tuto stavbu dovoľujem hodnotiť ako mimoriadne náročnú,“ hovorí.
Olejník zvýrazňuje, že projekt vychádzal z najnovších teoretických poznatkov o takýchto konštrukciách, ale skutočnosť je niekedy iná.