PREŠOV. My sme EÚ. Séria podujatí pod týmto názvom sa počas celého roka konala v rôznych slovenských mestách, pričom posledné stretnutie sa konalo na Prešovskej univerzite v Prešove.
Počas druhého novembrového štvrtka (8. 11.) sem zavítal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
So študentmi diskutoval o tom, aké je postavenie SR v EÚ, i o tom, aké sú výhody plynúce z tohto spoločenstva.
Robiť osvetu medzi mladými
"Často pokladáme za samozrejmé veci, ktoré samozrejmé nie sú, a je preto dobré si ich pripomenúť. Preto sme rozbehli program My sme EÚ, v rámci ktorého navštevujeme univerzity na Slovensku a diskutujeme s mladými ľuďmi.

Chceme počuť ich názory na fungovanie Európskej únie, na pôsobenie Slovenska v Európskej únii. Hovoriť o problémoch, ktoré riešime aj na európskej úrovni, lebo my potrebujeme mandát občanov a oni musia vedieť, že zastupujeme ich," vysvetlil myšlienku stretnutia Lajčák.
My sme EÚ je formát stretnutí, počas ktorých navštevujú univerzity, mestá, aby diskutovali s mladými o Európskej únii, lebo tá je "náš životný priestor a všetko, čo sa deje v Únii, priamo alebo nepriamo ovplyvňuje naše životy", vysvetľujú organizátori.
Európska únia? Mnoho pozitív
Minister zahraničných vecí na Prešovskej univerzite v diskusii so študentmi zdôrazňoval prínosy vstupu Slovenska do Európskej únie.
Jedným z nich je napríklad fakt, že v dnešnej dobe je prekračovanie hraníc bez cestovných pasov už samozrejmosťou.
"Mladí ľudia si v zásade iné ako členstvo v EÚ nepamätajú, prechádzanie bez víz, pasov, používanie eura sú pre nich normálne veci a často si nevedia predstaviť, že to nebolo vždy tak. Staršia generácia, ktorá si to pamätá, to vníma inak," povedal Lajčák.
"Prechádzame hranice, a ani si to neuvedomujeme. Môžete študovať, pracovať a pohybovať sa, aj v rámci programu Erasmus. Vyše 80 % verejných investícií, cesty, osvetlenia, námestia je financovaných z európskych zdrojov."

Minister tiež vyzdvihol, že Únia je i miestom prosperity a dôležitá je súdržnosť celku. Samozrejmosťou v EÚ však nie je ani samotná prítomnosť Slovenska.
"Veci nie sú samozrejmé a v dnešnom turbulentnom svete, keď sa mení globálne nastavenie a EÚ je tŕňom v oku pre mnohých veľkých hráčov, ktorí sa snažia ju oslabiť, rozložiť, si musíme byť vedomí, že EÚ pre Slovensko je vitálny životný priestor.
Vďaka EÚ máme prosperitu, ktorú máme a treba nedovoliť, aby sme o to prišli. A práve hlas mladých je tu veľmi dôležitý," povedal Lajčák a zároveň zdôraznil, že hlasovanie v eurovoľbách je veľmi potrebné, lebo mizivé percento voličov "nám nerobí dobré meno a je to dôvod na zamyslenie."
Boli by sme skanzenom?
Študentov minister povzbudzoval ku kritickému mysleniu.
"Nikdy sme nemali tak veľa informácií, tak ľahký prístup ku nim a zároveň treba overiť, čo je pravda, čo nie je. Treba overovať informáciu pred tým, ako ju zhltnete aj s navijakom."
Rovnako apeloval na pozitívne vnímanie zoskupenia Európska únia. "EÚ je náš projekt a aj od nás závisí jej budúcnosť, to nie je v Bruseli, ale týka sa to aj nás."

Miroslav Lajčák vysvetľoval mladým, ako argumentovať v prípade negatívneho vnímania súčasti Slovenska v EÚ. "Na tejto úrovni neexistuje úspešnejšie zoskupenie, žiadna skupina krajín, ktorá má vyššiu mieru životnej úrovne, ochrany svojich občanov. Ja si absolútne neviem predstaviť, ako by Slovensko existovalo, keby sme neboli súčasťou EÚ. Či by sme predávali krpce, korbáčiky, alebo by k nám chodili na návštevu ako do nejakého skanzenu," zamýšľal sa Lajč.
Pripustil však, že aj EÚ má svoje problémy, s ktorými sa musí boriť, ako je napríklad brexit. "EÚ nie je dokonalá. Je však tou najlepšou odpoveďou na bezpečnostné, ekonomické, sociálne výzvy, ktoré globalizovaný svet prináša. Som presvedčený, že budúcnosť Slovenska je v Európskej únii. Hazardovať s inou alternatívou by bolo historicky nezodpovedné," povedal na pôde Prešovskej univerzity Miroslav Lajčák.