VRANOV NAD TOPĽOU. Odkalisko Poša, či to pri rieke Ondava, ale aj mnohé ďalšie pozostatky environmentálnej hrozby minulosti aj prítomnosti, sú v súčasnosti diskutovanou témou.

Nedávno sme priniesli rozhovor s bývalým šéfredaktorom Vranovských novín, ktorý za čistejšie životné prostredie v okolí nášho mesta bojuje na úrovni Európskej komisie. Kontaminované okolie má na naše zdravie väčší dosah, ako si myslíme.
Okrem iného aj na plodnosť mužov.
V ambulanciách centier pre liečbu neplodnosti sa s pacientmi z krajného východu Slovenska s problémovým spermiogramom stretávajú bežne.
Na túto tému sa Vranovské noviny rozprávali s vedúcim lekárom Sanatória Helios v Košiciach Petrom Hladkým.
Kto najčastejšie prichádza do Centra asistovanej reprodukcie?
- Najčastejšie nám na dvere zazvoní pár, ak sa mu nedarí splodiť potomka prirodzene. Stále viac však pribúda chlapov a žien, ktorí si prídu svoje reprodukčné zdravie „len“ skontrolovať. Doba je naozaj hektická a v dnešnej dobe sa kladie veľký dôraz na budovanie kariéry, cestovanie a zarábanie peňazí.

Dieťa je mnohokrát až na tom ďalšom mieste v poradí. Rapídne pribúda žien, ktoré prídu po 37., dokonca po 40. roku života a tvária sa veľmi prekvapene, ak im oznámime, že ich šanca na počatie je každý mesiac pod 5 %, alebo že im už nevieme pomôcť ináč ako darovanými vajíčkami od inej ženy. To, že žena menštruuje po 40-ke, neznamená automaticky, že jej aj dozrievajú a uvoľňujú sa vajíčka. Naši klienti sú čoraz viac sčítaní, poučení „Dr.Googlom“, alebo „Doc. Koníkom modrej farby“...
Preto pribúda žien, ktoré si všimnú, že sa s ich telom niečo deje. Teda vypadáva menštruácia, majú problémy pri pohlavnom styku, alebo ich partner má ejakulát inej farby a konzistencie ako zvyčajne.
Kedy človek vie, že by mal vyhľadať pomoc odborníka?
- V prvom rade je to dĺžka snahy o otehotnenie. Tá je závislá, samozrejme, aj od veku partnerky. Pár, v ktorom má partnerka menej ako 35 rokov, by mal vyhľadať pomoc po roku snaženia sa o otehotnenie pri pravidelnom pohlavnom styku aspoň dvakrát do týždňa.

Po 35. roku života ženy je dobré skontrolovať reprodukčný systém ženy už po pol roku snaženia. Po 37 okamžite.
Iné je to v prípade, ak žena má príznaky alebo diagnózy, pri ktorých je ohrozená plodnosť, prípadne nie je šanca na otehotnenie prirodzene, teda pohlavným stykom.
Nepriaznivé príznaky sú nepravidelná či vynechávajúca, respektíve veľmi slabá menštruácia, návaly tepla, nočné potenie, náladovosť. V prípade diagnostikovania endometriózy, znižujúcej sa vaječníkovej zásoby, prípadne nepriechodnosti vajcovodov treba pomoc Centra asistovanej reprodukcie vyhľadať bezodkladne.
Čo spôsobuje neplodnosť? O tomto probléme je v súčasnosti počuť z každej strany...
- Neplodnosť môže mať rôzne príčiny. Ženy majú často hormonálnu nerovnováhu, teda spolupráca hypofýzy (čiže podmozgovej žľazy) s vaječníkmi nemusí fungovať správne. Taktiež môže byť narušená funkcia štítnej žľazy, prípadne zvýšené hladiny prolaktínu.

To všetko môže spôsobovať problém v normálnej funkcii vaječníkov a stav, kedy sa vajíčko z vaječníkov neuvoľnuje – teda anovuláciu. Iné ženy majú problém s imunitným systémom. Ak tvoria protilátky proti spermiám partnera, hovoríme im žartovne „spermovražedkyne“, ale až tak žartovná situácia to nie je, pretože potom sa spermie nedostanú najčastejšie už cez „vstupnú bránu“ do maternice, čiže cez krčok a, samozrejme, sa tak nedostanú k vajíčku.
Nepriechodné vajcovody pre spermie môžu byť následok prekonaného chronického zápalu podbrušia, napr. chlamýdiovou infekciou. Tieto baktérie sú zákerné v tom, že ostávajú v tele aj po preliečení skryté a obnovujú sa po čase. Pri pretrvávajúcej infekcii môžu spôsobovať zrasty práve v oblasti vajcovodov.
Neplodnosť asi nie je len ženská diagnóza...
- Nie, mužskú neplodnosť spôsobujú taktiež rôzne zápaly semeníkov, ale aj prekonané operácie či úrazy semenníkov. Informácie z detstva nám taktiež pomáhajú v prípade detských infekcií, prípadne včasne nezostúpených semenníkov do mieškov.
V každom prípade na kvalitu aj kvantitu reprodukčných buniek vplýva hlavne vek. Čím mladší je pár, tým má kvalitnejšie vajíčka, spermie aj genetickú informáciu vnútri. Na kvalitu týchto buniek vplýva aj vonkajšie prostredie. Chemické látky v ovzduší, strave, v domácnosti, fajčenie a alkohol.
Jedným z faktorov, ktoré ste spomínali, je aj znečistené životné prostredie. Pracujete na východe Slovenska, kde je množstvo environmentálnych záťaží. Môžu byť aj ony príčinou neplodnosti?