Boli ste už niekedy v Poloninách? Ak nie, neváhajte a navštívte tento národný park, istotne si prídete na svoje.
Má čo ponúknuť
Lyžiarske zjazdovky, termálne kúpele či reštaurácie s výhľadom na okolité vrcholy, ani jedno z toho v Poloninách nenájdete. Na svoje si naopak prídu ozajstní milovníci prírody, histórie či fanúšikovia drevených cerkví.
Náš najvýchodnejší národný park má čo ponúknuť nielen domácim, ale aj zahraničným turistom. Láka najmä svojou odľahlosťou, ktorá vábi pravých dobrodruhov.
Spomedzi aktivít, ktoré je možné v Poloninách podniknúť, je to bezpochyby pešia turistika, cykloturistika a návšteva drevených cerkví, ktoré sa nachádzajú v štyroch obciach v rámci národného parku.
Čo sa týka pešej turistiky, k dispozícii sú kvalitne značené turistické aj turisticko - náučné chodníky. Menej zdatní môžu zvoliť jednodňovú turistiku, iní zase prechod hrebeňom cez okolité vrcholy, napríklad z Osadného do Novej Sedlice.
Vyhľadávaným turistickým cieľom je aj vrchol Ďurkovca. Na ten sa dá najjednoduchšie dostať z obce Runina.
Tá je skvelou východiskovou pozíciou aj pre výstupy na okolité vrcholy.
Z Ďurkovca je ďalej možné pokračovať v smere na Riabu Skalu, Kremenec, či do Novej Sedlice. Táto trasa lemuje aj slovensko - poľskú štátnu hranicu.
V zimných mesiacoch si zase na svoje prídu milovníci skialpu. Sneh sa vo vyšších polohách niekedy drží až do jarných mesiacov.
Najmenej znečistená obloha na našom území
Park tmavej oblohy Poloniny bol vyhlásený v roku 2010. Ako informuje webová stránka národného parku, hory znemožňujú priamu viditeľnosť svetiel z okolitých miest a obcí.
Na oblohe vidno za dobrého počasia (v Európe už výnimočne viditeľné) objekty a úkazy, ako sú zodiakálne svetlo, pás a protisvit.
V praxi to znamená, že v národnom parku Poloniny môžete sledovať úplnú nočnú tmu, ktorá nie je poznačená svetelným znečistením.
Lákadlom sú drevené cerkvy
Drevené cerkvy môžete dnes nájsť v obciach Jalová, Topoľa, Ruský Potok a Uličské Krivé. Zachované sú aj tie z Novej Sedlice a Zboja, prvá sa nachádza v skanzene v Humennom, zatiaľ čo druhá v Bardejove.
Okrem drevených cerkví sa v niektorých obciach nachádzajú vojnové cintoríny, kde odpočívajú vojaci, ktorí padli v 1. svetovej vojne.
Sté výročie ukončenia vojny, ktorá trvala vyše štyroch rokov, sme si pripomenuli len nedávno, 11. novembra.
Samotné boje v Karpatoch prebiehali od jesene 1914 do leta 1915. Niekoľkomesačné nepretržité a intenzívne boje si vyžiadali obrovské množstvo padlých.
Írečitosť rusínčiny
Nie je tajomstvom, že množstvo ľudí žijúcich v obciach nachádzajúcich sa v Uličskej doline, sa hlási k rusínskej národnosti.