BARDEJOV. Po rozruchu s pokusom zrušiť Súkromnú strednú odbornú školu na Hviezdoslavovej ulici v roku 2016 a po definitívnom zrušení Bardejovskej Obchodnej akadémie v máji tohto roku, je v Bardejove na odstrel ďalšia, tentoraz však plná a úspešná škola.
Ministerstvo školstva a Prešovský samosprávny ešte minulý týždeň v podstate zrušili takzvané „dolné“ gymnázium, ktoré je samostatnou organizačnou zložkou strednej Spojenej školy Jura Henisha v Bardejove.
Študenti v uliciach
Prvý týždeň v novom volebnom období sa začal v Bardejove celkom zostra. Proti rušeniu dolného gymnázia protestovali tri stovky študentov a učiteľov v stredu 14. marca. Protestný pochod začal dopoludnia pred Spojenou školou Juraja Henisha na Slovenskej ulici.
Skandujúci a pískajúci študenti s transparentmi prešli ulicou Krátky rad na Veternú a v proteste pokračovali na Radničnom námestí, kde sa zastavili pred Mestským úradom.
Reagovali tak na novú vyhlášku ministerstva školstva a návrh Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý v budúcom roku nepočíta s otvorením ani jednej prváckej triedy na tomto gymnáziu.
Definitívne bol návrh racionalizácie stredných škôl v kraji, ktorý vypracoval odbor školstva PSK, schválený Krajskou radou pre odborné vzdelávanie a prípravu PSK, prijatý a podpísaný županom Milanom Majerským (KDH) do 15. novembra. Do platnosti by mal oficiálne vstúpiť a na webovom sídle PSK by mal byť zverejnený do konca mesiaca.
Vedenie školy tvrdí, že tento návrh je pre školu likvidačný a gymnázium je odsúdené na zánik. Do štyroch rokov by podľa riaditeľa školy Petra Dulenčina v dôsledku tohto opatrenia škola prišla postupne o 300 žiakov, prepustiť by musela polovicu zo súčasných 74 zamestnancov.
Proti likvidácii gymnázia je aj bardejovská samospráva a primátor Boris Hanuščak (Smer-SD).
Pomalá likvidácia
Okrem nulového počtu pre prvé gymnaziálne triedy chce kraj znížiť počet študentov aj v druhej organizačnej zložke Spojenej školy Juraja Henisha – na Strednom odbornom učilišti polytechnickom a to o jednu triedu, teda 27 žiakov.
„Naša škola patrí na Slovensku medzi TOP 50 škôl. Na gymnázium sa nám hlásilo 170 študentov, uspokojiť a prijať sme mohli iba 50. Naše gymnázium je životaschopné, hospodárne a finančne sebestačné. Nikdy sme nežiadali zriaďovateľa o dofinancovanie, tak prečo ide kraj rušiť úspešnú školu, ktorá perfektne funguje a rozvíja sa?“ pýta sa riaditeľ .
„Fakty sú také, že poslanec PSK, ktorý je zároveň riaditeľom neštátneho gymnázia v meste, je aj členom rady našej školy a zároveň členom komisie školstva Prešovského samosprávneho kraja. Záver, či ide alebo nejde o konkurenčný boj a konflikt záujmov, si urobte sami,“ hovorí Peter Dulenčin.
„Ak je riaditeľ konkurenčného gymnázia, ktoré nemá plný stav študentov v komisii, ktorá rozhoduje o tom, koľko žiakov môžu mať iné gymnáziá a školy, tak je to jasný konflikt záujmov, bez ohľadu na to, že má iba jeden hlas,“ dodal pedagóg dolného gymnázia Branislav Boďo.
“Som plne na strane týchto mladých ľudí. Mrzí ma, že sa to znova deje bez akejkoľvek porady s poslancami.
„
Protestoval aj primátor
„Naša škola nám dala naozaj veľa a toto je minimum, čo pre ňu môžeme urobiť. Vidíte tento dav za mnou? To je dôkaz, že nám na našej škole záleží a že za ňu budeme bojovať,“ povedala minulú stredu pred kamerami Michaela Kiššová, predsedníčka žiackej školskej rady.
„Túto situáciu musí riešiť predseda Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom školy. Samospráva je kategoricky proti likvidácii tohto gymnázia. Som za racionalizáciu, ale tam, kde nie je záujem a kde to nie je celospoločenská požiadavka,“ komentoval pred zhromaždenými študentmi situáciu primátor Boris Hanuščak (Smer-SD).
„Som plne na strane týchto mladých ľudí. Mrzí ma, že sa to znova deje bez akejkoľvek porady s poslancami. Opakovane sme upozorňovali na to, že ak v krajskej komisii školstva sedí riaditeľ iného gymnázia, je to minimálne neetické a nemorálne,“ podporil protestujúcich študentov Hanuščak a prisľúbil im, že ministerke školstva pošle list proti rušeniu školy, ktorý mu študenti pred úradom odovzdali.
Šmilňák konflikt nevidí
O osude školy rozhodoval aj Martin Šmilňák, ktorý je poslancom Prešovského samosprávneho kraja, členom komisie školstva pri PSK, ale aj riaditeľom jedného zo štyroch bardejovských gymnázií, cirkevného Gymnázia sv. Jána Bosca, ktorého zriaďovateľom je košické arcibiskupstvo. Ten žiadny konflikt záujmov nevidí.

„Komisia je v tomto prípade iba poradným orgánom, kde jeden z jedenástich hlasov je hlas môj. Tento návrh komisia nepripravovala, návrh pripravili analytici na odbore školstva Prešovského samosprávneho kraja,“ povedal novinárom tesne po proteste Martin Šmilňák. Pri hlasovaní v školskej komisii v utorok 13. novembra návrh svojím hlasom podporil.
Na otázku, či sa pri tomto hlasovaní ako riaditeľ konkurenčného gymnázia necítil v konflikte záujmov, odpovedal, že nie. Dodal, že aj na ich gymnáziu otvoria v dôsledku racionalizácie z dvoch doterajších prvých tried v budúcom roku iba jednu.
„V konflikte záujmov som sa pri tomto hlasovaní necítil, pretože v tejto komisii sú profesionáli z oblasti školstva z rôznych škôl a funkcií. V takejto rôznorodosti sa v konflikte záujmov ako jeden z jedenástich necítim, pretože nemám taký vplyv, aby som niečo zmenil.
STANOVISKO PREŠOVSKÉHO KRAJA
V zmysle regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania PSK a pripravovanej optimalizácie siete škôl PSK má zámer v okrese Bardejov mať jedno kvalitné gymnázium v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK a jedno neverejné gymnázium.
Cieľom je zo spojenej školy vybudovať silnú, materiálne kvalitne vybavenú strednú odbornú školu so zameraním na elektrotechniku a strojárstvo.
O plánovaní útlmu gymnázia bolo súčasné vedenie školy informované už pred tromi rokmi, avšak vzhľadom na spôsob určovania počtu tried v predchádzajúcich rokoch sa nikdy nepodarilo tento zámer zrealizovať.
V zmysle schválenej Regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania v PSK bol stanovený maximálny počet žiakov gymnázií pre PSK na hodnotu 30 %.Stredná odborná škola polytechnická bola zahrnutá aj do Akčného plánu okresu Bardejov, ako jedného z najmenej rozvinutých regiónov, kde získala podporu 150-tisíc eur na zriadenie zváračskej školy.
Preto je potrebné posilniť práve odbornú zložku školy.Vzhľadom na informácie od zamestnávateľov a štruktúru zamestnávateľov v okrese Bardejov PSK pristúpil k posilneniu plánovaného počtu žiakov pre organizačnú zložku SOŠ polytechnická, kde sa plánuje otvoriť šesť tried pri celkovom počte žiakov 147, čo je z celkového plánovaného počtu žiakov pre okres Bardejov 27,12 %.
K navrhovanému útlmu gymnázia ako organizačnej zložky neboli námietky od členov Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu PSK, ktorá sa predmetným materiálom zaoberala na svojom zasadnutí dňa 13. 11. 2018.
Snahu o medializáciu môžeme vnímať ako snahu ovplyvniť nezávislé rozhodovanie tejto rady, ako aj Prešovského samosprávneho kraja.
Počty žiakov boli v súlade s legislatívou určené do 15. 11. 2018 a v štruktúre určenej ministerstvom školstva zverejnené na webovom sídle PSK do 30. 11. 2018.
Samosprávny kraj má pre všetky školy vo svojej územnej pôsobnosti k dispozícii na prerozdelenie 6316 miest určené vyhláškou 252/2018 Z.z. Pre školský rok 2018/2019 bolo zapísaných v Bardejove na gymnáziá do prvého ročníka 182 žiakov, čo je 31,87 % žiakov, pre školský rok 2019/2020 je plánovaný počet žiakov 147 žiakov, čo je 27,12 % žiakov populačného ročníka, čo je v súlade so stratégiou, aby bolo v PSK na gymnáziách maximálne 30 % žiakov.
Martin Šmilňák bol zvolený obyvateľmi okresu Bardejov za poslanca PSK. Problematike školstva sa v zastupiteľstve PSK venuje práve vďaka svojim skúsenostiam s riadením stredných škôl. Je členom komisie školstva pri PSK už druhé volebné obdobie.
Komisia školstva rokuje a rozhoduje vždy spoločným hlasovaním aj preto, aby sa zabránilo presadzovaniu iných ako verejných záujmov.
V zastupiteľstve PSK a komisiách pri PSK ako poslanci pôsobia aj ďalší pedagógovia a riaditelia škôl z iných okresov, ktorých sa racionalizácia taktiež dotkne.Navyše stanovisko komisie školstva, mládeže, telesnej výchovy a športu pri Zastupiteľstve PSK má vo veci nastavovania počtu tried na školách len odporúčací charakter.
Preto konflikt záujmov vylučujeme a odmietame tvrdenia, že v tejto veci rozhoduje menovaný poslanec PSK. Riaditeľ školy, ktorej zriaďovateľom je PSK, je výkonný manažér, ktorý sa má riadiť stratégiou PSK v školstve a nie viesť samostatnú politiku proti záujmom kraja.
DAŠA JELEŇOVÁ, HOVORKYŇA PREŠOVSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA
ODPOVEDE MINISTERSTVA ŠKOLSTVA
Kto, akým spôsobom a podľa akého predpisu vyhlášky ci zákona, rozhoduje o počte novootvorených prvých tried na stredných školách v Bardejove v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK? Akú úlohu v tomto zohráva ministerstvo školstva?
- Samosprávny kraj určuje do 15. novembra pre každú strednú školu vo svojej územnej pôsobnosti najvyšší počet žiakov prvého ročníka v dennej forme štúdia v členení na jednotlivé študijné odbory alebo na jednotlivé učebné odbory, financovaných podľa osobitného predpisu pre prijímacie konanie pre príslušný školský rok. Pri určovaní najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka postupuje samosprávny kraj podľa ustanovení vyhlášky č. 252/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú kritériá na určovanie najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka stredných škôl.
Prečo sa idú zrušiť gymnaziálne triedy na tejto strednej škole, ktorá je jednou z najúspešnejších škôl, na ktorú sa hlási najviac žiakov a ktorá nemá žiadny problém s financovaním? Podľa akého kľúča vyberajú kompetentní práve túto školu. Má ministerstvo vypracovanú metodiku, resp. postup a kritériá podľa ktorých sa majú znižovať počty žiakov, resp. rušiť odbory a organizačné zložky na stredných školách v pôsobnosti VÚC?
- Zrušeniu školy predchádza vyradenie školy zo siete škôl a školských zariadení. Návrh na vyradenie školy zo siete podáva zriaďovateľ ministerstvu, to rozhoduje podľa príslušných ustanovení zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v spojení so zákonom č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.
V komisii školstva pri PSK hlasuje aj riaditeľ iného gymnázia v Bardejove, ktorý je zároveň poslancom VÚC za Bardejov. V tomto prípade sa hlasovalo de facto o návrhu zániku jedného z bardejovských gymnázií (organizačná zložka Spojenej školy Juraja Henišha). Aj keď je to všetko v rámci zákona, nevidí v tom ministerstvo morálny a etický konflikt záujmov?
- Krajskú radu pre odborné vzdelávanie prípravu v zmysle §35 zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 209/2018 Z. z. (ďalej iba zákon č. 61/2015 Z. z.“), zriaďuje predseda samosprávneho kraja ako svoj poradný orgán a schvaľuje jej štatút. Za členov krajskej rady sú vymenovaní zástupcovia inštitúcií koordinácie odborného vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa § 28 ods. 3 zákona č. 61/2015 Z. z.
Do akého termínu majú byť definitívne schválené počty žiakov pre Bardejov resp. PSK v budúcom roku a je možné sa proti takémuto rozhodnutiu PSK odvolať? Ak áno, kto je v tejto veci odvolací orgán.
- Najvyšší počet žiakov prvého ročníka v dennej forme štúdia v členení na jednotlivé študijné odbory alebo na jednotlivé učebné odbory, financovaných podľa osobitného predpisu pre prijímacie konanie pre príslušný školský rok má byť pre každú strednú školu v Prešovskom samosprávnom kraji určený do 15. 11. 2018 a zverejnený na webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja do 30. novembra. Žiadosť o preskúmanie určenia počtu žiakov prvého ročníka možno podať na MŠVVaŠ SR do 30 dní v zmysle ustanovení zákona č. 61/2015 Z. z.
ODBOR KOMUNIKÁCIE A PROTOKOLU MINISTERTSVA ŠKOLSTVA, VEDY, VÝSKUMU A ŠPORTU SLOVENSKEJ REPUBLIKY