Pošol som minule do šperkoch. Kukam, kukam, predavačka nigdze, ľudze žadne, šperkoch i hodzinkoch pulno. Jedne hodzinečky na stole pri pokladni ľežu. A blišču še až strach.
„Pani!“ kričim na dakeho, „Pani, halo jest tu dachto, dajaka predavačka?“ pytam ich šumne.
„Šak še vam tu hodzinky vaľaju na pulce, žeby ich dachto neukradnul,“ bojim še a upozorňujem dopredku.
Ale cicho. Nič. V obchodze ani nohy. Kukam cez plachetku dozadu, zašviceno, nikdze nikeho.
No ta, reku, porozdumujem dakus. Kec už še o tote hodzinky tak bojim, a kec še mi tak fest paču a ěšči še i tak na zlato blišču, ta sebe hutorim: „Radšej ich vežnem ja, žeby ich dachto neukradnul.“
A ěšci som sebe tak potim pomyšľel: „Šak ich nemušim rovno ukradnuc, stači ked sebe ich požičim a potim dakedy ich vracim. Hej, dakedy naisto, tak budze najlepši. U mne budu na poradku.
Ta som ich vžal zlate mojo, zapnul na ruku a švižo vyšol z predajni. Kukam na nich, šumne su, idu, tikaju, vonka na slunku še ešči vecej bliskaju.
A me skoro poražilo takoj. Oproci mne dvojo policajci še objavili. Tote modre, meske. A jeden z nich na mne: „Neviete náhodou koľko je hodín občan?“ Ta som kuknul na novu hodzinku a hutorim mu: „Pul piatej, panove. Dovidzeňa.“
“Šak ich nemušim rovno ukradnuc, stači ked sebe ich požičim a potim dakedy ich vracim. Hej, dakedy naisto, tak budze najlepši. U mne budu na poradku.
„
Ľemže toten druhy, ľem še mu tak očka zaľigotali, priskočil gu mne a kriči: „Ňe, ňe, žadne dovidzeňa, ukažce mi poradne tote hodzinky, pane!“
Sebe všimnul, že na hodzinkoch, ešči viši cenofka zes taku nitku o zlaty reminek prichycena a pyta še me: „Vy ste tie hodinky ukradli občan?“
No a f tym momence akurat predavačka vybehla zes šperkoch a hutori, že jej zmizli dajake hodzinky. A do mne jak keby ďabol vošol, vam hutorim na rozum.
„Ta ja tu čekam v obchodze pul hodziny, nikdze nichto, volam, kričim, že mace šicko pootvirane a že vam možu veci zlodzeji pokradnuc. Potim vam ešči panove mundurne povim, keľo je hodzin, bo vy meske policajci asi neznace a teraz me tu šicke obviňujece, že som dajake hodzinky ukradnul? Ta to neni možne. Vam hutorim, že ja som sebe ich ľem „po-ži-čil“, žeby som ich zachranil a vam mohol povedac keľo je hodzin a takoj som ich išol vracic. Hutorim vam, že caly čas buli na mojej ruky, ta jake kradnuce? Šak ja slušny občan, ne zlodzej. Rozumice mi, či ne? Mam to zopakovac ešci raz?“
Pani kuka na mne jak keby zes mešaca akurat prilecela. A policajci hlavy dolu. Dumaju, dumaju, do žemi kukaju, na hlovoch še škrabu. A potim, das za dzešec minut, toten perši hutori: „Aha, ta kec sce ich vlasne išol takoj vracic, ta potim asik fporatku. My sme myšleľi, že sce ich ukradnul, ale ket dobre slucham, hutorice, že su ľem požičene.""Šak zme tu našo ľudze, pozname še šicke f totym valale, preco by sme vam nemali veric. Šak vy nas vlasne i placice z vašich daňoch, no ne? A pani aspoň budze znac, že nema hodzinky nechavac ľem tak ľudzom na očoch bez dozorou. Potim naj še nečuduje že ich ukradnu. Abo, že sebe ich požiču, jak vy. Ta žeby še to už neopakovalo pani, jasne? No. Ice šumne nazad do obchodu a nerobce tu sceny na ulici."

"A vy jej hodzinky šumne vracice a ice už tyž hetka stadzi nam z očoch. My i bez vas dos roboty mame. Na rynku zaš blud motoroch parkuje, spite chlopi pri fontane na žemi ľežu, a to šicko na našej hlave. Ice het, bo nas ľem strimujece, ne Pali?“ „Mudro, mudro, Piťu,“ druhy na to poveda."
Policajci drze, myšlim sebe, ta ja chcem pomosc pani pred zlodzejami, povim im keľo hodzin a oni me budu stadzi vyhaňac. To švet nevidzel toto.
Vidzel, nevidzel, mojich novych požičenych hodzinkoch som sebe dluho neužil. Mušel som ich vracic, bo z mesku policiju ne su žadne žarty.
Neznam, či še nepujdzem posťažovac do bardijovskej televiziji, žeby dajaku reportažu o tym nespravodlivym švece zrobili.
Bo še mi to bars nepači, jak še hneška s ľudzami, co maju ľem dobre umysly a co ket sebe požičaju, šicko riadne vracu nazad, zaobchadza.