Písal sa 5. december 1982. V Belej nad Cirochou, obci, ktorá sa nachádza na severovýchode Slovenska, sa zrodila dnes už legenda slovenskej futbalovej reprezentácie, brankár Ján Mucha.
Začal a takmer aj skončil v Slovane

Prvé futbalové kroky robil Ján Mucha v klube z obce, kde sa narodil. V registračnom preukaze má ako prvý klub zaznamenaný Slovan Belá nad Cirochou. Paradoxom je, že v Slovane, avšak tom slávnejšom, sa neskôr objavil na sklonku svojej kariéry. Nebyť pôsobenia v poľskej Niecieczi a škótskom Hamiltone, svoju bohatú kariéru by tak, paradoxne začínal aj končil v Slovane.
Po pôsobení v Belej nad Cirochou viedli kroky Jána Muchu do neďalekej Sniny. Odtiaľ prestúpil v lete roku 1999 do bratislavského Interu, kde predtým hosťoval.
V žlto-čiernom drese strávil niekoľko sezón, počas ktorých sa dostal aj do mládežníckych výberov Slovenska. Konkurencia v bratislavskom Interi, ktorý toho času žal úspechy, bola veľká, v bráne žlto-čiernych stál neohrozený Miroslav Hýll.
Nádejný reprezentant vymenil Inter za Žilinu
Mladý, vtedy iba 20-ročný brankár zvolil v lete roku 2002 prestup do Žiliny. Tá získala v podobe brankára slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov potrebnú kvalitu, ale aj prísľub do budúcnosti.
„Upísal som sa na tri roky Žiline a verím, že v novom pôsobisku sa mi bude dariť a budem dostávať viac príležitosti, ako v Interi,“ povedal po prestupe pod Dubeň Ján Mucha pre agentúru TASR.
Žilina mala toho času k dispozícii brankársku dvojicu Rzeszoto – Trabalík. Pozícia dvoch skúsených brankárov sa zdala byť neohrozená, a tak Mucha zvolil hosťovanie v druholigovom Humennom.
To malo pôvodne trvať rok, avšak Mucha z neho napokon ukrojil iba polovicu a počas zimnej prestávky v sezóne 2003/2004 sa už hlásil v Žiline.
Prišiel, videl, zvíťazil
Dôvodom predčasného návratu Jána Muchu do Žiliny bol odchod Branislava Rzeszota do bratislavského Slovana.
Návrat to bol ozaj triumfálny, Mucha odchytal na jar 12 stretnutí, v ktorých pomohol Žiline k zisku tretieho majstrovského titulu v rade.
Žilina bola vtedy na vrchole slávy, v meste to futbalom žilo a zdalo sa, že Mucha bude súčasťou úspešného mužstva veľmi dlhú dobu.
Vytlačil ho König
Na sezónu 2004/2005 zrejme dodnes nespomínajú v Žiline s radosťou. Mužstvo hneď v úvode vypadlo v Lige majstrov, kde v dvojzápase nestačilo na Dinamo Bukurešť a neúspech dokonalo v závere sezóny, keď v lige nestačilo na Petržalku a v pohári na Púchov.
Pozícia Jána Muchu bola z úvodu sezóny dobrá, odchytal niekoľko stretnutí, no v januári 2005 sa Žilinčania rozhodli angažovať skúseného Miroslava Königa a brankárov bol zrazu prebytok.
Rodák z Belej nad Cirochou nedostával počas jarnej časti veľa priestoru, a tak zvolil letný prestup. Jeho kroky smerovali do Poľska, upísal sa Legii Varšava.
„Presadiť sa v Legii je pre mňa veľkou výzvou. Tento klub je pre Poliakov niečím podobným ako u nás Slovan. V lige má tie najvyššie ambície a bude hrať aj Pohár UEFA. Mojím hlavným cieľom je stabilne chytať,“ povedal vtedy Mucha pre denník Sme.