JELŠAVA. V Mestskom múzeu v Jelšave si pripomenuli sté výročie ukončenia I. svetovej vojny. „Pre návštevníkov podujatia sme v spolupráci s Občianskym združením Klub vojenskej histórie Beskydy pripravili pútavý program, ktorým sme priblížili najmä pôsobenie našich rodákov na frontoch I. svetovej vojny,“ uviedla riaditeľka Mestského múzea Tatiana Strelková. Podujatie sa konalo 21. novembra.
Na úvod si všetci prítomní uctili pamiatku padlých vojakov zavesením venca s divými makmi k pamätnej tabuli, umiestnenej na bočnej fasáde Rímskokatolíckeho kostola sv. Petra a sv. Pavla v Jelšave. Pamätná tabuľa je venovaná 51 Jelšavčanom, ktorí sa z bojov v I. svetovej vojne už nikdy nevrátili domov. Po pietnej spomienke pokračovalo podujatie v mestskom múzeu prednáškami členov OZ Klubu vojenskej histórie Beskydy. „Predseda KVH Beskydy Martin Drobňák sa vo svojej prednáške zameral na účasť našich rodákov v rakúsko-uhorskej armáde, do ktorých plukov narukovali a kde bojovali. Tiež nám ozrejmil proces hľadania informácii o padlých vojakoch. Obsahom druhej prednášky Viktora Szabóa bolo priblíženie konkrétnych miest, kde naši rodáci z Jelšavy bojovali v čase vojny,“ pokračovala Strelková.
Podujatia sa zúčastnil aj pán Remeník z Jelšavy, príbuzný priameho účastníka bojov. Oživil svoje spomienky a porozprával o strýkovi, ktorý narukoval veľmi mladý, nemal ani 18 rokov. Na svojho starého otca, ktorý sa z I. svetovej vojny vrátil živý, si zaspomínal Martin Gallík, autor publikácie s názvom Za cisára pána, dokumentujúcej osudy vojakov z Nižnej Slanej počas I. svetovej vojny.
V priestoroch mestského múzea bola taktiež inštalovaná výstava Pradedovia na bojiskách I. svetovej vojny, ktorú tvorilo šesť panelov. Tie návštevníka výstavy informovali o priebehu mobilizácie počas I. svetovej vojny, kam rukovali vojaci z územia Slovenska a priniesli stručné informácie o frontovom nasadení vojakov. Jeden panel bol tiež venovaný vojnovým cintorínom.
Na svoje si prišli aj milovníci zbraní. Zanietený zberateľ P. Kováč priniesol do múzea na ukážku časť svojej súkromnej zbierky vojenskej výzbroje, zameranej na obdobie I. svetovej vojny. „Záujemcom o výstavu s nadšením odprezentoval jednotlivé exponáty. Z pútavého rozprávania prítomných sme sa dozvedali o strastiach a ťažkých podmienkach prežitia vo vojne. Obohatení neraz o nové poznatky sme tak do hĺbky precítili patričnú úctu a vďaku, ktorá našim predkom prináleží,“ uzavrela Strelková.