ŠTRBA/PREŠOV. Na sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska v Štrbe oceňovali záchrancov života, riešili otázku zjednotenia hodností mestských policajtov a znovu otvorili otázku ich sociálneho zabezpečenia.
Zachraňujú životy
V priebehu desiatich rokov bolo za záchranu života ocenených viac ako sedemdesiat príslušníkov obecných a mestských polícií.

Prezidenta združenia Jána Andrejka, ktorý je náčelníkom Mestskej polície (MsP) v Prešove, tento fakt teší.
„Vidieť, že okrem toho, že ľudí pokutujeme a riešime priestupky a rôzne protispoločenské konania, aj zachraňujeme životy,“ hovorí Andrejko. Je si vedomý, že ľudia ich za pokutovanie kritizujú. Podľa neho je to ako kritizovať učiteľa za to, že učí a dáva zlé známky.
„Máme celospoločenskú dohodu o tom, že niektoré skutky sú protizákonné a je potrebné ich trestať a pokutovať.“
Ako vraví, mestskí policajti kontrolujú dodržiavanie právnych noriem.

„Nemáme prvotnopospolnú spoločnosť, kde vládne ten, kto má väčší kyjak, ale spoločnosť sa dohodla na určitých pravidlách a tie dodržiavame.“
Podľa štatistík ich v teréne cítiť. Každoročne riešia približne dvaapolkrát viac ako štátni poriadkoví policajti, ktorých je asi dvanásťtisíc, kým tých mestských je zhruba dva a pol tisíc.
Väčšina priestupkov, ktoré mestskí policajti riešia, sa týkajú dopravy. Podľa Andrejka je to prirodzené.

„Aký je najväčší problém v krajských a okresných mestách? Doprava. A keď raz nám zákonodarca do zákona uviedol, že tieto priestupky máme riešiť, tak ich riešime. Viac ako polovicu na základe toho, že nás občania žiadajú, aby sme tieto priestupky riešili.“
Pre porovnanie uviedol, že v Prešove je 60-tisíc áut a tisíc psov a tento pomer sa odráža v počte riešených priestupkov. Podobné je to aj v iných mestách na Slovensku, Poľsku či Českej republike.
Návrat ku koreňom
Českí a slovenskí policajti si akoby symbolicky na sté výročie vzniku Československa zjednotili označenia mestských policajtov. Doposiaľ má každá mestská a obecná polícia svoje označenia.