VRANOV NAD TOPĽOU. V novinách sme už pár strán venovali rekonštrukcii centra mesta, ktoré sa od letných mesiacov premenilo na stavenisko, občas bolo náročné sa cez mesto dostať hoci len pešo, na pár týždňov bolo úplne uzavreté a dnes je už prístupné „v plnej paráde“.
Počas tretej etapy rekonštrukcie centra mesta bolo odstránených viacero rušivých prvkov, no stretli sme sa aj s protestom obyvateľov na margo výrubu stromov v meste, ktorému sme sa na stránkach Vranovských novín tiež venovali.

V stredu 5. 12. bola zrekonštruovaná časť mesta slávnostne otvorená a pokrstená.
„Projekt revitalizácie centrálnej mestskej zóny realizovalo mesto z vlastných prostriedkov vo výške 950-tisíc eur. Postupne pribudlo veľa nových drevín, krovín, trvaliek aj letničiek, ktoré tvoria kompaktnú súčasť sadových úprav zóny.
Stromy a kríky, ktoré nezapadali do nového konceptu, sa presadili do iných častí mesta. Upravená hlavná cesta, dlažba, upravené chodníky, trasa pre cyklistov, osvetlenie, odpadkové koše, lavičky a ochranné zábradlia sú súčasťou zrekonštruovaného centra,“ vymenúva primátor mesta Ján Ragan vo svojom príhovore.

Poukázal aj na dôležitosť oživenia histórie a náznakovým murivom zvýraznené základy Kostola svätého Štefana, ktorý sa kedysi na námestí nachádzal.
„Asi štyri roky dozadu boli vykonané archeologické prieskumy a pokračovali aj počas realizácie stavby a práve vtedy boli ku koncu objavené základy práve tohto kostolíka. Chceli by sme, aby sa prezentovala aj jeho história a chceli by sme dať verejnosti do povedomia, že práve tu bolo kedysi historické centrum mesta,“ hovoril v príhovore architekt Jozef Bednár, ktorý ďakoval mestu za realizáciu a priebeh výstavby tejto časti mesta.

„Aj ja som rád, že stojíme na tomto novom námestí a ešte viac ma teší, že sa to podarilo spraviť tak, ako to dnes vidíte a námestie sme dokončili načas. Každý si z tejto stavby môže spraviť svoj vlastný názor,“ povedal v príhovore za realizátora stavby spoločnosť Betpres jej riaditeľ Matúš Barkóci.
Po troch príhovoroch nasledoval aj spoločný krst – pokropením šampanským a zaželaním všetkého dobrého novej časti mesta sa námestie považovalo za oficiálne otvorené.