PREŠOV. Otázka sociálneho zabezpečenia príslušníkov obecných a mestských polícií je znovu na stole.

Na sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska bolo prijaté vyhlásenie, ktoré bolo zaslané všetkým poslancom Národnej rady SR.
V októbri absolvoval prezident združenia Ján Andrejko, ktorý je tiež náčelníkom Mestskej polície (MsP) v Prešove, rokovanie na ministerstve vnútra (MV). Bez odozvy.
Vôľa na zákonodarnú iniciatívu tam nie je. Ako podotkol J. Andrejko, štátni policajti neradi túto tému počujú, lebo majú obavy o vlastné výhody.
Ironicky doplnil, že kým spoločnosť prešla zo socializmu do kapitalizmu, niektorí bývalí príslušníci VB prešli priamo do komunizmu.

„Ktorý dôchodca, okrem výsluhového môže poberať viac ako 1 900-eurový dôchodok, preddôchodok a popri tom pracovať ďalej na ministerstve vnútra ako civil a dostávať ešte aj riadny plat? Čiže spolu z verejných financií viac ako štyritisíc eur.“
Spomínal si na to, ako prvý náčelník MsP v Bratislave hovoril v roku 1991 že zákon máme, policajtov máme, treba sa postarať už len o sociálne zabezpečenie. „Prešlo 27 rokov a nič sa nezmenilo.“
Požiadavky mestských policajtov sú jasné. Navrhujú odchod do dôchodku v 55 rokoch za podmienky odslúženia 25 rokov, pričom výsluhový dôchodok by sa ich týkal len do času dovŕšenia starobného dôchodku.
Prezident združenia náčelníkov MsP: V čom sme my iní?

Andrejko pripomenul, že mestskí policajti nie sú len na pokutovanie, ale zachránili už desiatky životov. Taktiež doplnil, že na počet riešených priestupkov dlhodobo výrazne prevyšujú štátnych, poriadkových policajtov. Na rozdiel od nich musia ešte aj v 62 rokoch pracovať vonku na ulici.
„Pýtam sa, prečo by sme nemali byť v tomto systéme? Spadáme pod verejnú správu. Nie sme súkromný sektor. Všetky ostatné zložky majú sociálne zabezpečenie, dokonca aj horská a záchranná služba, len mestská polícia nie, lebo sme zriadení samosprávou. Stále sú to verejné financie a vo verejnom záujme,“ uviedol náčelník združenia Ján Andrejko.