PREŠOV. Osmička zohrala úlohu aj v histórii prešovského futbalu - v máji roku 1898 vznikol prvý futbalový klub a tak futbal v Prešove má už stodvadsať rokov.
Hra hier bola v metropole Šariša desiatky rokov nielen športový, ale aj spoločenský fenomén.
Futbal v Prešove priniesol slávne okamihy, časy dobré i horšie, vychoval skvelých hráčov, trénerov i funkcionárov.

Krajské múzeum v Prešove pripravilo pri príležitosti 120. výročia vzniku organizovaného futbalu v meste výstavu Z histórie futbalu v Prešove.
Jej vernisáž bola 13. decembra, výstava potrvá do 31. marca 2019.
Na tejto výstave sú unikátne fotografie aj trofeje, ktoré získali futbalisti Tatrana Prešov. Z fotografií sa návštevník napríklad dozvie, ako sa menila podoba prešovského futbalového štadióna.
Najvzácnejšie na výstave sú predmety zo súkromnej zbierky Ľubomíra Pavloviča, syna legendárneho prešovského kanoniera a prešovského športovca dvadsiateho storočia Ladislava Pavloviča.
Unikátne zábery
"Na tejto výstave je bohatá fotografická časť," poznamenal Milan Glovacký, bývalý prešovský futbalista, tréner, funkcionár a lokálpatriot.

"Futbal v Prešove počas tých stodvadsiatich rokov niečo znamenal, bol fenomén, o ktorý sa pričinili mnohé generácie. Verím, že budú mať svojich nasledovníkov. Boli dobré časy i zlé, ostávajú krásne spomienky napríklad na druhé miesta v prvej československej futbalovej lige a zápasy v pohárovej Európe. Úspechy dosahoval i mládežnícky futbal. Boli to výsledky mravčej práce mnohých trénerov. Krásne obdobie bolo, keď trénovali Jozef Karel, Gejza Sabanoš, Karol Petroš. Vtedy z dorastu do A mužstva prišli Miro Sopko, Edo Čabala, Jožko Mačupa, Bubenko, Onufrák, Igor Novák a ďalší chlapci."

Milana Glovackého zaujali na výstave aj rôzne artefakty - lopty, poháre, spomienkové predmety.
"Táto výstava je veľkým prínosom, posilňuje povedomie všetkých, ktorí vo futbale pracujú a sú jeho priaznivcami. Do futbalu sa oplatí investovať, prináša krásne zážitky, povznáša a dáva chuť a elán do života," dodal M. Glovacký.