PREŠOV. Tréner brankárov pri slovenskej reprezentácii Ján Lašák sa pred Vianocami opäť objavil v Prešove.
Doviezol brankárske výstroje pre mládežníckych hokejistov, ktoré odovzdal zástupcom klubov z východného Slovenska. Športovať tak budú môcť aj deti, ktorých rodičia si výstroj nemohli z finančných dôvodov dovoliť.
Chodil a vybavil

„Vymyslel som si projekt a začal som behať po Slovensku. Či už po ministerstvách, alebo po župách. Našiel som na ministerstve vnútra jeden projekt, kde mi pomohli,“ povedal Ján Lašák. Projekt Slovenského zväzu ľadového hokeja a ministerstva vnútra z programu boja proti kriminalite získal dotáciu, za ktorú nakúpili 57 výstrojov. Ďalšie vybavil Lašák na župách a chce v tom pokračovať ďalej.
Podporil ho Jurčenko
„Veľa brankárov nemá dostupné prostriedky, takže im táto výstroj určite pomôže,“ prezradila prešovská brankárska legenda Rudolf Jurčenko. Tento nezabudnuteľný brankár prišiel do rodného mesta spolu s Jánom Lašákom. V PSK aréne sa stretli so zástupcami klubov z Prešova, Trebišova, Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Vranova, Bardejova, Levoče či Humenného.
„Opäť sa nám podarilo stretnúť s Jánom Lašákom, ktorý už s našimi deťmi trénoval. Tentoraz priniesol brankárske výstroje. Veľmi si vážime tento ústretový klub Slovenského zväzu ľadového hokeja pre kluby,“ neskrýval spokojnosť riaditeľ P.H.K. Prešov Peter Potočňák.

„Som presvedčený, že výstroje do určitej miery pomôžu rozvinúť situáciu na brankárskych postoch, ale v prvom rade by som privítal pomoc od zväzu v rámci brankárskych kempov alebo trénerov, aby nám v tých výstrojoch vyrastali kvalitní nasledovníci Lašáka,“ pridal sa tréner a riaditeľ klubu Slavia Prešov Róbert Čop.
Lašák: Niektorí sa hanbia, stačí mi napísať
„Snažím sa pomáhať klubom a sociálne slabším rodinám, ktorých detí majú talent, chcú chytať, ale nemajú výstroj,“ povedal legendárny brankár zo zlatej generácie Ján Lašák, ktorý popri reprezentácii sa snaží pomáhať mladým brankárom, organizuje kempy i vzdelávanie trénerov.

Mladú brankársku generáciu na Slovensku má Ján Lašák zmapovanú. O talenty nemusia mať fanúšikovia obavy.
„Táto výstroj je primárne určená menším deťom, štvrtákom až šiestakom. Tam by som sa nerád bavil o talente. Ale ak chcete analýzu, od ročníkov 2005 po juniorskú reprezentáciu, môžem vám ju poskytnúť. S tým pracujem, poznáme tých chalanov, pracujeme s nimi, robíme kempy,“ konštatoval J. Lačák a zdôraznil: „Máme pár klenotov, ktoré sú až diamanty.“
V súvislosti s výstrojmi išlo o to, aby všetky deti mohli začať trénovať s hokejom. Pozná prípady, keď mladého hráča vychováva len mama a otec neplatí alimenty, či starí rodičia.
„Aj v tomto kraji keby niekto mal problém, môže mi napísať, opísať situáciu a budem sa snažiť pomôcť. Môj mail je lasak@szlh.sk.“

Je veľa prípadov, že sociálna situácia nedovolí deťom hrať hokej? Aké sú skúsenosti Jána Lašáka? „Brankári to majú trochu náročnejšie. Nájdu sa rodičia, ktorí nemajú peniaze. Lepšie, keď mi napíšu mail. Veľa ľudí sa k tomu nechce priznať, nechce to povedať nahlas a ja to chápem. Uvidíme, aká bude odozva. Ale už máme prvé prípady, ktoré som vyriešil...“
Väčšinu výstrojov poskytuje cez kluby. Trénerom gólmanov dôveruje a verí, že to padne na úrodnú pôdu. Pre spätnú kontrolu mu musia posielať fotografie, kto dostal danú výstroj, teda betóny, lapačku a vyrážačku. Jej cena sa pohybuje v stovkách eur, po Lašákovom projekte tak bude dostupná pre každého malého brankára.