TREBIŠOV. Epidémia osýpok v okrese Trebišov pretrváva. Kým donedávna dominovali mestá Trebišov a Sečovce, koncom minulého týždňa pribudli do zoznamu s ohniskami nákazy aj obce Nižný Žipov, Vojčice a Veľaty.
Od počiatku epidémie, ktorú zaznamenali od 12. októbra lanského roku do konca uplynulého týždňa, postupne ochorelo 143 ľudí. Chorobnosť na osýpky v okrese Trebišov dosiahla za rok 2018 mieru 103,97 na 100 000 obyvateľov.
Okres Trebišov bol v roku 2018 okresom s druhým najvyšším výskytom osýpok v SR. Ide o prostredie s nízkym štandardom hygienických návykov.
Rizikový detský vek
„Najvyšší výskyt ochorení, podľa adresy bydliska chorých, počas prebiehajúcej epidémie bol a je v meste Trebišov (55 ochorení) a v meste Sečovce (42 ochorení). Ochorenia sa ale vyskytli aj v Parchovanoch (17), Hrčeli (6), Egreši (5), Zemplínskej Teplici (4), Bačkove (4), Kravanoch (2), Veľkej Tŕni (2), Zemplínskej Novej Vsi – Úpor (2),Plechoticiach (1), Nižnom Žipove (1), Vojčiciach (1), Veľatoch (1),“- informovala nás Lucia Demesová, zástupkyňa regionálnej hygieničky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove.
Ďalej upozorňovala, že ochorenia na osýpky sa vyskytli predovšetkým v detskom veku. Najvyššia chorobnosť bola a pretrváva v najmladšej vekovej skupine, až 37 percent. Najmladšia osoba bolo dieťa vo veku 1 mesiac. Najstarší chorý na osýpky mal 50 rokov. Priemerný vek chorých je 7,7 rokov.
Štatistiky ďalej hovoria, že najvyšší počet hlásených ochorení na osýpky bol v 51. kalendárnom týždni vlaňajšieho roka. Nárast pretrvával aj počas vianočných sviatkov a v období medzi sviatkami.
Alarmujúca je informácia, že z celkového počtu chorých sa vo veku do 15 mesiacov vyskytlo 62 prípadov ochorení (43,4 perc.). Najviac ochorení sa vyskytlo u detí, ktoré nemohli byť vzhľadom na vek ešte zaočkované. (Od 15 – 18 mesiacov je vek, v ktorom sa podáva prvá dávka očkovania proti osýpkam v rámci povinného očkovania). Vo veku 15 – 18 mesiacov sa vyskytlo 6 ochorení (4,2%). V tejto vekovej skupine ochorelo najviac detí vo veku 5 mesiacov.
Hospitalizovaných 8 pacientov
Pozitívnejšia správa je, že v 3. a 4. kalendárnom týždni tohto roku sa znížila celková chorobnosť na osýpky a poklesla aj chorobnosť detí v najnižších vekových skupinách. Ku koncu uplynulého týždňa je na spádovom Infekčnom oddelení v NsP Michalovce hospitalizovaných 8 pacientov s osýpkami.
„Protiepidemické opatrenia uložené verejnými vyhláškami sa zameriavajú na zníženie počtu vnímavých detí, t.j. na skorší začiatok očkovania proti osýpkam, aby sa zamedzilo ďalšiemu šíreniu ochorenia. Nepretržite vykonávame epidemiologické vyšetrovanie, aj počas víkendov a sviatkov. Nariadené sú protiepidemické opatrenia individuálnymi rozhodnutiami, verejnými vyhláškami, opatreniami nariadenými pre predškolské a školské kolektívy a pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Najdôležitejším preventívnym opatrením je očkovanie proti osýpkam, t.j. mať úplne očkovanie proti osýpkam (u dospelých - 2 dávky očkovania, u detí do 11 rokov - 1 dávka očkovania),“- konštatovala Lucia Demesová.
Fakty a súvislosti
Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom, najmä medzi neočkovanými a neúplne očkovanými skupinami obyvateľstva. Ochorenie prebieha v dvoch štádiách. Prvé štádium trvá 3 - 4 dni, objavuje sa výstup teploty, nádcha, kašeľ a zápal očných spojiviek. Druhé štádium začína druhým výstupom teploty, objavením sa vyrážky za ušami a v zátylku, ktorý sa šíri na tvár, trup a končatiny.
RÚVZ v Trebišove za účelom predchádzania vzniku a šíreniu ochorení na osýpky v okrese Trebišov odporúča:
-venovať osobitnú pozornosť nariadeným protiepidemickým opatreniam,
-obmedziť návštevy s deťmi do veku 15-18 mesiacov ako aj u tehotných žien, ktoré nie sú očkované alebo majú neúplné očkovanie proti osýpkam.
-pred návštevou pohotovosti či ambulancie lekára najmä deťmi a dospelými bez očkovania proti osýpkam alebo s neúplným očkovaním proti osýpkam, odporúča zdravotné ťažkosti spojené predovšetkým s horúčkou, kašľom, zápalom očných spojiviek, vyrážkou vopred telefonicky konzultovať s lekárom pohotovosti, či ambulancie.