BARDEJOV. „Dnes sme sa rozhodli vymedziť voči konaniu riaditeľa a konateľa Bardejovskej televízie Štefana Hija. Denne čelíme otázkam verejnosti a pracujeme v napätej atmosfére. Ani po opätovnej žiadosti situáciu riešiť sme od valného zhromaždenia a primátora mesta nedostali žiadnu odpoveď. Sme presvedčení, že táto vec sa zamätá pod koberec v duchu hesla – skutok sa nestal,“ povedala v stredu 6. februára na tlačovej besede dlhoročná redaktorka mestskej televízie v Bardejove a členka predstavenstva Slovenského syndikátu novinárov, Marta Mochnacká.
K dlhu sa priznal
Spolu s redaktorom mestskej televízie, Petrom Reviľakom, predložili novinárom a Bardejovskej verejnosti kópiu dokumentu z 9. novembra, ktorý podpísal pred šiestimi pracovníkmi televízie a v ktorom sa riaditeľ a konateľ sto percentnej mestskej eseročky Bardejovská televízna spoločnosť, priznáva k sprenevere tisícov eur.
„Ja, dole podpísaný Štefan Hij, uznávam svoj dlh 7270 eur voči Bardejovskej televíznej spoločnosti, s.r.o., ktorý som spôsobil výbermi finančných prostriedkov z firemného účtu na súkromné účely. Tento svoj dlh sa zaväzujem uhradiť najneskôr do 15. 12. 2018,“ píše sa údajne v podpísanom dokumente.
„Naša televízia bude mať tento rok 25 rokov. Je smutné, že sme museli pristúpiť k tomuto kroku. Chceme obhájiť jej dobré meno, ak ešte nejaké ostalo. Nič z toho sa nemuselo stať ak by sa konalo včas,“ povedala Mochnacká, ktorá bola 4. februára z dôvodu dlhodobej práceneschopnosti riaditeľa poverená vedením televízie.

Dva dni po voľbách, 12. novembra 2018, navštívili nespokojní zamestnanci mestskej Bardejovskej televízie primátor, ktorý je paradoxne valným zhromaždením Bardejovskej televízie v jednej osobe, Borisa Hanuščaka (Smer-SD).
Odovzdali mu list, v ktorom ekonómka televízie popisuje niekoľkoročné neštandardné výbery peňazí konateľa a riaditeľa lokálnej televízie a upozorňuje na neplatenie dlhu.
Pokračovanie kampane
„12. februára uplynú tri mesiace odkedy čakáme od valného zhromaždenia, teda primátora mesta odpoveď, ako sa bude tento problém riešiť. 27. januára 2019 som poslala za pracovníkov televízie ďalší list. Odpoveď sme dodnes nedostali,“ dodala redaktorka.
Podľa redaktorov a moderátorov mestskej televízie, ktorá každý rok hospodári s rozpočtom cca. 200-tisíc eur, opakované výbery riaditeľa trvali dlhšiu dobu, dva alebo tri roky.
Pre podobné finančné problémy bol Štefan Hij v roku 1999 odvolaný aj z funkcie riaditeľa prešovského Divadla Alexandra Duchnoviča, ktorú zastával necelý rok.
„Toto je iba vrchol ľadovca čo sa v televízii deje, no považovali sme za potrebné sa ozvať a od takýchto praktík sa jasne dištancovať. Za týchto podmienok si nevieme predstaviť ďalšie fungovanie mestskej televízie,“ povedal na tlačovke redaktor a moderátor Peter Reviľak.

„Pri žiadnom rozhodovaní nebudem podliehať účelovým tlakom a emóciám. Celú záležitosť vnímam aj v kontexte vrcholiacej volebnej kampane, ktorá má svoje pokračovanie. Pozorne preto budem sledovať kvalitu práce BTV, plnenie stanovených úloh zo strany konateľa spoločnosti a v prípade potreby prijmem potrebné rozhodnutia tak, ako som to vždy robil aj v minulosti,“ povedal nám k situácii primátor Bardejova, Boris Hanuščak (Smer-SD).
“Ani po opätovnej žiadosti situáciu riešiť sme od valného zhromaždenia a primátora mesta nedostali žiadnu odpoveď. Sme presvedčení, že táto vec sa zametá pod koberec v duchu hesla – skutok sa nestal.
„
Podľa mesta žiadne porušenie zistené nebolo. „Závery analýz nepreukazujú porušenie zákona zo strany konateľa. Preto v danej chvíli nie je dôvod konať. V prípade, že sa objavia nové skutočnosti, budeme sa nimi zaoberať a, pochopiteľne, prijmeme príslušné opatrenia,“ vysvetlil hovorca bardejovského primátora Jozef Guliga.
Polícia nekoná
Koncom novembra podal v tejto veci podnet aj so všetkými listinnými dôkazmi na generálnu prokuratúru v Bratislave aj poslanec mestského zastupiteľstva v Bardejove Milan Pilip.
V podnete zároveň žiadal, aby vec nevyšetrovali orgány činné v trestnom konaní v Bardejove, polícia a prokuratúra. Dôvodom boli možné prepojenia na vedenie mesta, či snahy zamiesť kauzu pod koberec.
Podľa jeho slov, dostal najprv žiadosť o zdôvodnenie svojej námietky zo zaujatosti, následne informáciu z bardejovskej prokuratúry, že vec postupuje polícii v Bardejove. Pilip si myslí, že takýto postup je v trestnom konaní prinajmenšom čudný.
O tom, či vyšetrovanie a konanie začalo alebo nie, nemá dodnes, tri mesiace po podaní podnetu, žiadne informácie. Na januárovom mestskom zastupiteľstve vyzval Pilip riaditeľa televízie, aby z funkcie odstúpil.

Skutok sa nestal
Štefan Hij sa po prevalení kauzy najprv vyjadril, že peniaze sa nachádzali v „jeho“ pokladnici a keď sa situácia z jemu neznámych dôvodov vyhrotila, peniaze z pokladnice vybral a vložil na späť účet spoločnosti k rukám ekonómky.
Akú „jeho pokladnicu“ mal konkrétne na mysli, nevysvetlil. Na výzvu poslanca na odstúpenie nereagoval. Informácie o sprenevere sa podľa neho nezakladajú na pravde.
U certifikovanej audítorky Slávky Molčanyiovej si Štefan Hij objednal 3. decembra kontrolu pokladne a finančných prostriedkov v hotovosti za roky 2015, 2016, 2017 a 2018 (presne do 30.11.2018).
Patrí to k životu
Audítorka predložila 17. decembra vedeniu, dozornej rade a valnému zhromaždeniu BTV výsledok kontroly s názvom „Správa o vecnom poznatku“.
Konštatuje v nej, že uskutočnila kontrolu pokladne a pokladničných kníh, že účtovné doklady spĺňajú povinné náležitosti a že pri kontrole metodiky účtovania nezistila žiadne nezrovnalosti.
Na otázku či mala audítorka v čase kontroly k dispozícii aj originál dokumentu v ktorom sa Štefan Hij priznáva k tomu že spoločnosti vytvoril dlh a že peniaze spoločnosti použil na súkromné účely, odpovedala Slávka Molčanyiová, že z titulu výkonu jej funkcie má povinnosť mlčať a nie je oprávnená našej redakcii odpovedať.
Predseda dozornej rady mestskej televízie Ján Nagajda na otázku, či by mal riaditeľ z funkcie odstúpiť odpovedal: „Môj názor na odstúpenie? Je to aj na rozhodnutí pána konateľa Štefana Hija, nech sa už rozhodne akokoľvek. Riaditelia prichádzajú a odchádzajú. Patrí to k životu.
PRÁVNIK: NA SÚKROMNÉ ÚČELY VYBERAŤ NESMIE
O stanovisko ku kauze sme požiadali aj právnika Olivera Fecsu z Transparency International Slovensko.
- V prípade obchodných spoločností, kde je spoločníkom mesto alebo iný verejný subjekt, sa na tieto spoločnosti vzťahuje množstvo právnych predpisov, predovšetkým Obchodný zákonník, vo vzťahu k informáciám aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám, kedy majú tieto tzv. verejné firmy však obmedzenú informačnú povinnosť, prevažne na informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom obce.
- Bardejovská televízna spoločnosť, s.r.o. je v tomto prípade povinnou osobou podľa §2 ods. 3 infozákona a má povinnosť sprístupňovať vyššie uvedené informácie.
- Vo všeobecnosti platí, že štatutár spoločnosti býva disponentom účtu obchodnej spoločnosti, pričom ak to upravuje interná smernica, môže v súlade s príslušnými účtovnými pravidlami robiť výbery z daného účtu, ktoré však musí zdokladovať a neskôr zaúčtovať.
- V prípade účtov obchodných spoločností má ísť o také výbery, ktoré sú účelové a súvisia s predmetom činnosti obchodnej spoločnosti. Nie o výbery z účtu na súkromné účely štatutára či inej osoby oprávnenej disponovať s účtom.
- V takom prípade môže ísť o konanie, ktoré by bolo možné klasifikovať ako trestný čin sprenevery. Z trestnoprávneho hľadiska to samozrejme musia posúdiť orgány činné v trestnom konaní.
- V tomto prípade by sa musela medzi spoločnosťou a konateľom uzatvoriť zmluva o pôžičke, o ktorej by za spoločnosť muselo rozhodnúť mesto Bardejov.
- Konateľa v zmysle Obchodného zákonníka môže odvolať valné zhromaždenie spoločníkov, v tomto prípade jediný spoločník, teda mesto Bardejov, ktorého štatutárom je primátor mesta, ktorý za mesto koná navonok vo vzťahu k iným fyzickým a právnickým osobám.
- V daných podmienkach môže štatutára mestskej televízie teda odvolať primátor mesta. Ak o danej otázke nerozhoduje obecné zastupiteľstvo na základe štatútu mesta, ten to môže zastupiteľstvu vyhradiť na základe zákona o obecnom zriadení.
- Čo sa týka sprístupnenia správy audítora mestským poslancom, ako sme už uviedli vyššie, mesto Bardejov je v danom prípade jediným spoločníkom televízie a ako také má podľa Obchodného zákonníka rozsiahle oprávnenia, napríklad schvaľovanie ročných účtovných závierok, na posúdenie ktorej sú potrebné aj rozličné dokumenty.
- V tomto prípade nevidíme právnu prekážku, ktorá by bránila, resp. umožňovala Dozornej rade mestskej televízie nesprístupniť takúto správu k nahliadnutiu poslancom mestského zastupiteľstva.
- V prípade záujmu širšej verejnosti, prípadne médií ide o otázku, či je takýto dokument možné sprístupniť na základe infozákona, a teda či ide o informáciu, ktorá súvisí s nakladaním s majetkom obce, resp. hospodárení s verejnými prostriedkami, a ako si túto otázku vykladá samotná spoločnosť.
- Z praxe poznáme mnoho prípadov, kedy sa jednotlivé audity nesprístupňovali z rozličných dôvodov, pričom toto je vždy na posúdení povinnej osoby.
- Ak by ale danú informáciu nesprístupnili, musia jasne zdôvodniť odmietnutie sprístupnenia. Voči takému rozhodnutiu je možné sa odvolať, pričom o odvolaní bude rozhodovať zakladateľ, teda mesto Bardejov. (MH)