TREBIŠOV. Beata Jožiová je v regióne dolného Zemplína, ale nielen tam, známa ako zapálená modelárka veľkonočných kraslíc.
Najmä pred príchodom sviatkov jari ochotne predvádza ich tvorbu na rôznych výstavách, najmä však v trebišovskom múzeu. Veľmi sa potešila pozvaniu Magdy Sabovej zo Základnej školy M.R. Štefánika v Trebišove, aby prišla na hodinu ručných prác ukázať svoju zručnosť aj žiakom tretieho ročníka.
Nečudo, je bývalá učiteľka, preto má k deťom blízko a je rada preto, aby tieto ľudové tradície boli odovzdávané aj mladej generácií. Sama sa krasliciam venuje 22 rokov.Vyznáva rôzne formy zdobenia.
Bielili aj kyslou kapustou
Obdivuje voskovú techniku, ktorú často používa. Spod jej rúk vychádzajú kraslice zdobené aj jemnou madeirovou technikou, čiže dierkované vzory. V okolí Trebišova bola kedysi najviac rozšírená batika. Dominovali prírodné farbivá, teda vývar z cvikly a cibule. A na bielenie sa dokonca používala kyslá kapusta.
V zbierke pani Beaty sú veľmi pekné aj cibuľou farbené pisanky. Podkladom musí byť biela škrupina, môžu sa do nej škrabať rôzne motívy a napokon sa natrie sadlom, aby sa kresba zakonzervovala.
Deti sa venovali výrobe kraslíc
„Motívy prichádzajú sami od seba“- vysvetľuje úchytkom, keď ju deti z každej strany obliehajú:-„Každé vajíčko je o inom vzore, veď majú rôzne veľkosti a moje nástroje sa tomu musia prispôsobiť. Preto, čo kus kraslice, to jeden nový originál.“
Dnes už na dôchodku pani učiteľka Beata Jožiová je očividne rada tomu, že tretiaci, aj chlapci, aj dievčatá, prejavujú veľký záujem o zdobenie kraslíc. Pravdaže, priniesla z domu „polotovary“ už pripravené na zdobenie a tak deťom uľahčila prácu. Po minútach sústredenia badať aj výsledky ich záujmu. Všetci sa spoločne tešia, že hodina ručných prác dopadla nad očakávanie.