PREŠOV. Rozhodnutie Okresného súdu vo veci bývalej riaditeľky Základnej školy Sibírska padlo počas pondelkového popoludnia.
Obvinenej exriaditeľke Natálii T. vymerali štyri roky väzenia za to, že takmer tri roky jej učiteľky dávali časť zo svojich odmien, a to všetko pod hrozbou straty zamestnania.
Rozsudok si obvinená nevypočula, zo zdravotných dôvodov sa z pojednávania ospravedlnila.
Prelomili mlčanie
Kauza prepukla na jeseň v roku 2015 po tom, čo vyplávali informácie o praktikách na škole i atmosfére v učiteľskom zbore. Riaditeľka mala žiadať od svojich podriadených peniaze z odmien, za obdobie troch rokov sa podľa súdnych spisov nazbierala suma vyše 8-tisíc eur.

Exriaditeľka ešte v úvode procesu svoju vinu odmietla. Nikdy sa k skutku nepriznala, neľutovala, využila svoje právo a nevypovedala.
Podľa obžaloby Natália T. od júna 2012 do marca 2015 nútila učiteľky, aby jej dávali približne polovicu svojich odmien (osobné ohodnotenie, koncoročné odmeny, časť odmien za účasť praktikantov na vyučovaní a krúžkovú činnosť).
Tvrdenia, že šlo o pôžičky, jej na súde nepomohli. Rovnako ani záruka chrámového zboru, kam začala chodiť až v poslednom období.
Poškodená učiteľka: Oplatí sa bojovať za pravdu
Verdikt si prišla vypočuť aj jedna z poškodených učiteliek.
„S rozsudkom som spokojná, aj keď som naň musela čakať päť rokov a bolo to vskutku zdĺhavé. Teším sa z toho aj preto, že to možno bude podnetom pre ďalších ľudí, ktorí pracujú v školstve. A že uvidia, že niekedy sa oplatí bojovať za pravdu,“ povedala po pojednávaní Danka Oľhová, jedna z poškodených učiteliek.
Ako potvrdila, nikdy si pôžičku nezobrala od riaditeľky a ani o tom neexistuje žiaden doklad.
Precedens aj pre iných
Radosť z vyvrcholenia prípadu vyjadrila aj predsedníčka školských odborov v Prešovskom kraji Darina Nagyová.
Práve odbory mali veľmi výraznú úlohu v prípade i svoj podiel počas celého trvania kauzy. Pomohli k tomu, aby bola riaditeľka odvolaná.
„S om veľmi spokojná s rozsudkom. Ide o veľký precedens aj pre ostatných učiteľov. Nie je to ojedinelá záležitosť a je to taký varovný prst pre ostatných riaditeľov, ale aj veľké povzbudenie pre učiteľskú obec,“ konštatovala Darina Nagyová. Ako podotkla, prípad prešovskej školy nie je jediný, no učitelia sa prevažne boja o týchto praktikách hovoriť.
Trest na spodnej hranici
Trest mohol byť vo výške až 10 rokov, súd ostal na spodnej hranici.
Natália T. tak dostala štyri roky nepodmienečne. Trest by si mala odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Verdikt ešte nie je právoplatný, prokuratúra si ponechala lehotu 15 dní.
Advokát exriaditeľky Martin Legáth sa po vynesení rozsudku krátko vyjadril.
„ Musím sa s klientkou poradiť o ďalšom postupe v konaní, ale predpokladám, že sa odvoláme na krajský súd a uvidíme, čo bude ďalej."