KOŠICE. V košickej spaľovni likvidovali prešovskí colníci nelegálne cigarety v celkovej hodnote takmer 376.516 eur.
Podľa hovorkyne Colného úradu v Prešove Kataríny Bebčákovej celkovo spálili 2.408.520 kusov cigariet.
Pochádzali z nezákonnej činnosti
„Likvidované cigarety zabezpečil Colný úrad Prešov v rámci výkonu daňového dozoru pri cestných kontrolách. Výška úniku na spotrebnej dani pri uvedenom množstve tabakových výrobkov predstavuje sumu 376.515,62 eura.
„Nelegálne tabakové výrobky sú colníci povinní v zmysle zákona zlikvidovať. Ak colný úrad zaistí takýto tovar, pri ktorom sa nepreukáže pôvod alebo spôsob jeho nadobudnutia, colný úrad vydá rozhodnutie o prepadnutí tohto tovaru v prospech štátu. Následne je colný úrad povinný ho zničiť. Náklady likvidácie znášajú osoby, ktorým colníci tento tovar zadržali," vysvetlila Bebčáková.
Likvidované cigarety boli podľa jej slov zabezpečené colným úradom z dôvodu nepreukázania pôvodu a spôsobu ich nadobudnutia v súlade so zákonom o spotrebnej dani z tabakových výrobkov dotknutou osobou.
„Ďalším závažným porušením zákona bolo, že spotrebiteľské balenia cigariet neboli označené kontrolnou známkou," dodala Bebčáková.