PREŠOV. Prešov sa stal metropolou rozprávok. Tento rok odštartovali už štvrtý ročník súťaže Rozprávočka moja naj. Každým rokom pritom záujem o účasť rastie.
Už sú na troch tisíckach

Kým v premiérovom ročníku mali prác okolo 130, aj to v rámci regionálnej súťaže, v druhom ročníku sa pridali aj Poliaci a prác bolo okolo 200. Tretí ročník priniesol 981 prác, zapojilo sa celé Slovensko aj všetky susedné štáty.
„V tomto roku máme zatiaľ zapísaných 2918,“ uviedla pred pár dňami Janette Langová, jedna z dvojice organizátorov, s tým, že určite už prekročia aj magickú trojtisícovku.
„A to sme chceli mať aspoň 1200,“ prezradil jej kolega v organizovaní Jozef Dorčák.
Zviditeľniť Prešov
Pokrytú majú pritom celú Európu. Ako sa to podarilo, urobiť z Prešova také epicentrum? Oslovovali veľvyslanectvá a konzuláty, ktoré pomohli so šírením myšlienky.
„Je to zásluha dvoch takých lokálpatriotov, ktorí sa rozhodli, že idú zvýrazniť Prešov, idú niečo urobiť pre mesto, deti. Tie deti, ktoré nám píšu, si musia čosi vygúgliť, nájsť si v Litve či Chorvátsku, kde sa vlastne nachádza to Slovensko,“ opísala Langová.

Prvotný popud bol, že im vraj dosť liezlo na nervy, že naše deti už nevedia ani inak tráviť voľný čas, všetok ho venujú počítačom a virtuálnemu svetu.
„Chceli sme ich preto vrátiť do sveta, kde dobro víťazí nad zlom, do rozprávkových čias,“ vysvetlila Janette Langová.
„Ja pozerám rozprávku Princezná so zlatou hviezdou na čele a moje deti sú na telefónoch. Tak sme sa rozhodli s tým zabojovať a vymyslieť nejakú súťaž o rozprávkach,“ opísal Dorčák.
Ukážu ich na troch výstavách
Súťaž sa veľmi ujala, pozitívne spätné väzby sú od detí aj od učiteľov. Postupne takto i nadväzujú a udržujú vzťahy.
„Chorváti, Bulhari, Litva, je to veľmi srdečné.“
Priestor na prvú výstavu našli v Základnej škole na Kúpeľnej, kde mohli tieto práce inštalovať. V pláne majú celkovo tri výstavy. Jedna by mala byť na škole.
„Chceli by sme, aby boli všetky obrázky vystavené, takže plánujeme, tak ako minulý rok, výstavu aj v Záhrade umenia a jednu aj v obchodnom centre,“ prezradila Langová.
Čitateľný rukopis medzi krajinami
Ako vysvetľuje Langová, veľmi je vraj badať rozdielny rukopis u detí v rámci jednotlivých krajín. Rozdiel je napríklad medzi dielkom z Ukrajiny a z Rakúska.
„Tam je vidieť zručnosť. Čím sa ide ďalej na východ, tak je to akoby vycibrenejšia zručnosť. Pristupujú k tomu tie deti až tak remeselne, keď do detailov nakreslia vzor, napríklad ukrajinskú výšivku. To napríklad deti z Nemecka už nevedia. A tiež je tam vidieť ten výber moderných rozprávok a tých klasických, ako Červená Čiapočka či Snehulienka.“
Deti sa aj takto vracajú do detstva
Po druhýkrát sa do procesu zapojila Základná škola Kúpeľná, ktorá poskytla svoje priestory.
„Povedali sme si, že budeme pomáhať pri tejto súťaži. Je to veľmi pekná akcia a myslím si, že veľmi chytila za srdce aj naše deti, ktoré sa jej zúčastňujú. Sú pre nich všetky práce inšpirujúce, vlastne im aj pomáhajú vrátiť sa do ich detstva,“ zhodnotila riaditeľka ZŠ Kúpeľná Eva Bilišňanská.
Ako konštatuje, u detí je stále záujem o výtvarnú výchovu a umenie.
„Áno, je záujem aj zo strany detí, sú deti, ktoré majú veľmi pekné zručnosti, vedia kresliť, majú kreatívne predstavy, myslím si, že umenie má svoje čaro, miesto.“
Na škole majú vystavených okolo 1000 kresieb, zaberajú celé poschodie.
„Žiaci sa chcú zapájať do inštalácie, mali by rozvíjať nielen svoje maliarske schopnosti, ale aj správne práce nainštalovať,“ opísala Nicola Varcholíková, učiteľka výtvarnej výchovy a slovenského jazyka, ktorá dozerala na inštaláciu kresieb.
Prešov sa aj takto, doslova rozprávkovo, zviditeľňuje ďaleko za hranicami.
(Aktualizované: Ako sme sa dozvedeli podľa posledných informácií, aktuálne už je v Prešove v rámci súťaže 7259 prác; pozn. aut.)