O východniaroch sa často vraví, že sú rodinne založení. S tým súvisia veľké oslavy narodenín, menín, veľké svadby či krstiny, na ktoré sa pozýva široká rodina.
A s tým zase súvisí alkohol. Pri niekom je to len prípitok, pri niekom sa nachádza aj vo väčšej miere.
Aj to možno viedlo k tomu, že podľa prieskumu firmy Actly si viac ako polovica opýtaných východniarov (340 ľudí zo 608) a rovnako tak viac ako polovica ľudí z iných regiónov (737 ľudí z 1392 opýtaných) myslí, že východniari veľa pijú.
V prieskume táto vlastnosť skončila na prvom mieste ako najčastejšie uvádzaná.
Je otázne, či je to dobrá alebo zlá vlastnosť, no z hľadiska bezpečnosti by mali obyvatelia východu hľadieť nielen na seba, ale aj na tých, ktorých môže ich správanie zasiahnuť.

Podľa vyhodnotenia dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2018, vykonanej Prezídiom Policajného zboru, zomrelo kvôli dopravným nehodám na území Slovenska 229 ľudí.
Z toho na cestách Košického a Prešovského kraja bolo usmrtených zhodne po 31 ľudí. Z vyšších územných celkov na tom boli až štyri kraje lepšie. Ešte horšie dopadlo rozdelenie na policajné okresy.
V Prešovskom okrese zomrelo pri dopravnej nehode 11 ľudí, čo vykresľuje okres ako tretí najhorší. Hneď za Prešovom, na štvrtom najhoršom mieste, bol okres Michalovce, v ktorom zomrelo deväť ľudí.
Na jednej strane je skvelé, že východniari dokážu držať spolu a nezabúdajú na rodinu, no zároveň by nemali zabúdať ani na to, že alkohol za volant nepatrí.
Anketa
V ankete sme sa opýtali obyvateľov východného Slovenska na najčastejší predsudok z prieskumu. Čo si myslíte o tom, že najväčším predsudkom podľa iných regiónov je to, že východniari veľa pijú? Je to pravda?
Juliana Kočišová (študentka): Momentálne som maturantka, ktorá pred pár dňami chodila po meste s tablom, takže trošku to asi aj pravda je.
Henrieta Szabová (zdravotná sestra): Neviem, či je to štatistický dokázané, a teda pravda, alebo je to len taký predsudok. Myslím si ale, že celý slovenský národ prijíma alkoholické nápoje, ale či konkrétne východniari viac? Neviem.
Ema Šimková (dôchodkyňa): To vám neviem povedať, mne sa ale vidí, že nie.
Martin Sárossy: Myslím, že je to pravda. Podľa mňa je tu veľa ľudí, ktorí pijú. Ale prečo pijú? Poznám veľa ľudí, čo pijú a nie sú ani chudobní, ani nešťastní. Môže to byť spôsobené výchovou alebo tradíciami, že si pripijú a podobne. Možno je to tak, že pri každej príležitosti sa začne piť málo, ale potom tomu veľa ľudí podľahne.
Ivan Varecha (učiteľ): Podľa mňa to nie je pravda, skôr ide len o predsudok. Celý západ sú samí východniari, takže koľko sa tu pije, tak sa určite pije aj tam. Mária Kelbelová (pracovníčka v školstve):Všetci pijú rovnako len východniari sa to nehanbia otvorene priznať. A keďže sú aj dobrosrdeční a pohostinní, tak to potom vyzerá, že pijú viac.
Katarína Puškárová: Ja si myslím, že to nie je pravda, že východniari veľa pijú. To je celoslovenský problém, nie len východniarsky. A všetci východniari sú v Bratislave, takže už vo veľkom pije aj Bratislava.
Jana Končulová (predavačka): Ja si myslím, že to nie je pravda. To je skôr všade, ten alkohol, ale oveľa viac sa propaguje východ. Ján Gajdoš (študent):Asi to na tom bude niečo pravdy.
Viera Adlerova: To je skôr taký predsudok, ktorý sa už roky vlečie, ale nie je to tak. Je to skôr zaužívané a už sa z toho skôr len robí sranda. Ale nepije sa tu o nič viac ako v iných regiónoch.Ľudia, ktorí to preháňajú, sa nájdu aj tu, ale rovnako tak sa nájdu aj v iných častiach Slovenska.
Ľudmila Pramuková