Náš najvýchodnejší hrad stojí na Zemplíne, v obci Podhoroď

O jeho rekonštrukciu sa už štvrtý rok stará občianske združenie Tibavská hradná cesta.

Ján Semka, predseda občianskeho združenia Tibavská hradná cesta.Ján Semka, predseda občianskeho združenia Tibavská hradná cesta. (Zdroj: Jakub Bobovič)

PODHOROĎ. Nachádza sa v blízkosti slovensko - ukrajinských hraníc.

Hrad Tibava v katastri tejto obce pritom odborníci považujú za najvýchodnejšie situovanú hradnú zrúcaninu v rámci Slovenska.

Hrad s očarujúcim výhľadom

Ruiny hradu Tibava sa nám odhalia na vrchole menšieho travertínového kopca s nadmorskou výškou 405 m n. m., hneď vedľa štátnej cesty, vedúcej z Tibavy do Uble.

Okrem samotných múrov sa návštevníkom po nenáročnom výstupe ponúkne nádherný výhľad nielen na samotnú obec, ale aj okolie, tvorené kopcami a lesmi.

SkryťVypnúť reklamu

O záchranu a obnovu tohto hradu sa od roku 2015 snaží občianske združenie TIBAVSKÁ HRADNÁ CESTA, ktorého zakladajúcim predsedom je občiansky aktivista Ján Semka.

„V rokoch 2015 až 2017 sme v spolupráci s obcou Podhoroď a jej starostom Antonom Hrickom, ako aj obcou Tibava a starostom Andrejom Timkom realizovali kosenie hradného vrchu i samotného hradného areálu, aby nedochádzalo k ďalšiemu zarastaniu náletovou vegetáciou. Keďže pôvodná trasa výstupového chodníka viedla miestami cez samotné hradby, čím dochádzalo k ich ďalšej deštrukcii, začali sme v roku 2018 s vytváraním novej trasy, ktorá – podľa výsledkov archeologického výskumu – v istom úseku kopíruje pôvodnú stredovekú cestu na hrad. Tento rok by sme chodník, smerujúci k hradu, chceli ešte vylepšiť. V pláne máme osadenie zábradlia v kritických úsekoch,“ prezrádza na úvod Ján Semka.

V roku 2018 bol projekt Záchrana a obnova Tibavského hradu v Podhorodi podporený Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a rozvoj v rámci akčného plánu na podporu menej rozvinutých okresov, a to sumou 25-tisíc eur.

Počas prvej sezóny odborných prác sa realizoval archeologický a architektonicko-historický výskum, geodetické práce, vypracoval sa tiež statický posudok.

„V záchranných prácach na uvedenej národnej kultúrnej pamiatke by sme ako občianske združenie radi pokračovali aj v tomto roku, avšak všetko je otázkou dostupnosti finančných prostriedkov, ktorých nie je v dnešnej dobe v SR nedostatok – otázkou je ich prerozdeľovanie,“ pokračuje Semka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radi by zrekonštruovali hradnú vežu

Okrem krátkodobých cieľov má občianske združenie TIBAVSKÁ HRADNÁ CESTA aj dlhodobé plány.

Jedným z nich je i obnova hradnej veže. Tá mala v minulosti, keď hrad ešte slúžil svojmu účelu, pravdepodobne štyri podlažia a bola vystavaná v gotickom slohu.

„Čo sa týka obnovy hradnej veže, radi by sme sa do toho pustili čo najskôr. Stavebné práce sú však – ako som už spomínal – podmienené dostatkom financií a zrealizovaním množstva administratívnych úkonov. Všetko sa tiež musí konzultovať s pamiatkarmi, ktorí odobrujú rozsah obnovy,“ prezrádza plány na najbližšie obdobie Semka.

„Výhľad z hradu je síce veľmi pekný už teraz, keď ale bude zrekonštruovaná a upravená hradná veža do podoby vyhliadky, verím, že by to mohlo prilákať ďalších turistov a časom by sa tu mohli konať napríklad i svadby. Ak sa to dá inde, prečo nie aj u nás? Máme prírodné krásy a kultúrne dedičstvo, len to treba udržiavať, niekde zlepšovať a následne zapojiť do komplexného systému cestovného ruchu,“ pokračuje ďalej Semka.

„Veža tohto hradu je unikátna tým, že schody v hrúbke múru začínajú už od suterénu. Ostatné, doteraz poznané hradné veže majú pritom schodisko, vedúce od prvého podlažia,“ prezrádza jedinečnosť Tibavského hradu Ján Semka.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem rekonštrukcie hradnej veže má predseda správnej rady spomínaného občianskeho združenia v talóne i niekoľko ďalších zaujímavých myšlienok a plánov – nie všetky je však ochotný zverejniť už teraz. Ako vraví, sú obsahom jeho osobného know-how, na rozvoji ktorého pracuje systémovo dlhodobo a stálo ho to nemálo energie.

Dobrovoľníkov je na východe ako šafranu

Na prácach na hrade sa zväčša podieľajú členovia občianskeho združenia.
Cesta získavania dobrovoľníkov je podľa jeho predsedu Jána Semku v súčasnej dobe v tomto regióne dosť ťažká.

„Vo svete je dnes dobrovoľnícka činnosť hodnotená spoločensky veľmi vysoko. Na východnom Slovensku je však v tomto smere situácia iná. Stav je opačný na západnom Slovensku, kde ekonomika rastie. Dobrovoľníctvu sa totiž môže vo väčšej miere venovať iba človek, ktorý má zabezpečené svoje základné potreby prostredníctvom svojho zamestnania a platu. Ide tiež o formu mentálneho nastavenia. O tom, ako funguje dobrovoľníctvo a kedy sú ľudia ochotní zapojiť sa do neho – to by si možno vyžadovalo jednu serióznu sociologicko-psychologickú štúdiu.“

Pravdepodobne slúžil na vyberanie mýta

Prvá písomná zmienka o hrade Tibava pochádza z 13. storočia. Svojmu účelu však zrejme dlho neslúžil.

„Hrad v danom období asi stratil pre svojich vlastníkov význam a postupne zanikol.“ Zaujímavo vyznieva i fakt, že hoci sa nachádza v obci Podhoroď, nesie názov Tibava.

„Odpoveď je jednoduchá. Ešte predtým, ako tu bola obec Podhoroď, toto územie patrilo do tibavského panstva. Zemepáni pravdepodobne usúdili, že by bolo dobré na tomto mieste postaviť opevnený objekt. Niektoré staršie písomnosti tiež hovoria, že išlo o strážny hrádok,“ dodáva na záver Ján Semka, predseda združenia Tibavská hradná cesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 612
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 111
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 252
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 887
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 711
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 599
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Za dvojizbové byty vo veľkých mestách kúpite domy v okolí.


Podcast S batohom cez hory opäť súťaží v ankete Orange Podcast roka.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu