VÝCHOD. Kúpacia sezóna na Slovensku sa začala a pri vodných plochách sa očakáva množstvo kúpajúcich sa. Východniari obľubujú prírodné kúpaliská, ktorých majú k dispozícii hneď niekoľko.
K zmene však došlo na druhej najväčšej vodnej priehrade na Slovensku. Zemplínska šírava má zatiaľ otvorené len dve strediská – a to Hôrku a Medvediu horu.
„Strediská Biela hora, Kamenec a Paľkov na Zemplínskej šírave nebudú v tejto kúpacej sezóne prevádzkované, pretože žiaden subjekt neprejavil záujem o prevádzku predmetných stredísk,“ uviedol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Michalovce.
„Ako prírodné kúpaliská označujeme tie prírodné vodné plochy, ktoré majú organizovanú rekreáciu (s prevádzkovateľom) a svojím vybavením a prevádzkou spĺňajú požiadavky platných predpisov,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Kúpanie je však možné aj na ostatných miestach šíravy.
Okrem stredísk Zemplínskej šíravy bude v okolí sprístupnené na kúpanie aj Vinianske jazero, ktoré sa nachádza v blízkosti šíravy.
“Nie v každom prípade zistenej nevyhovujúcej kvality vody hrozí akútne poškodenie zdravia.
„
Domaša sa naplnila
Veľká Domaša mala v apríli problémy s množstvom vody. Aktuálne hlási Slovenský vodohospodársky podnik naplnenosť 70 percent.
„Aktuálny stav zásobného objemu sa navýšil o viac ako 28 miliónov kubických metrov vody,“ uviedol hovorca vodohospodárov Marián Bocák. Tohtoročnou novinkou na Domaši bude výletná loď Bohemia, ktorú na vodnú nádrž prepravujú z Prahy.
Radšej prírodné vody
Obľúbenosť prírodných kúpalísk potvrdila aj Košičanka Nikola Jankovicsová: „Radšej mám prírodne kúpaliská, prioritne Bukovec pri Košiciach alebo Zemplínsku šíravu. Dôležitý je rozbor a kvalita vody a či je tam dovolené kúpanie sa. Prírodne kúpaliská síce majú v porovnaní s akvaparkami slabšie sociálne vybavenie a aj menšie možnosti občerstvenia, ale aj tak ich preferujem pre ich atmosféru.“

Okrem Zemplínskej šíravy a Veľkej Domaše je na východe známa aj vodná nádrž Pod Bukovcom, ktorá sa nachádza v blízkosti Košíc.
„Koncom minulého roka a v jarných mesiacoch tohto roka vyčistil U.S. Steel Košice sedimentačnú nádrž, ktorá je umiestnená pred vodnou plochou určenou na kúpanie,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
Ako po minulé roky, aj v aktuálnej sezóne je voda v nádrži Pod Bukovcom klasifikovaná ako výborná. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR patrí nádrž medzi vody určené na kúpanie. Nemá však prevádzkovateľa, ktorý by zabezpečoval organizovanú rekreáciu.