LEVOČA. Mesto Levoča plánuje obnoviť viaceré meštianske domy a pamiatky na Námestí Majstra Pavla, ktoré sú v jej vlastníctve.
O dotácie na tieto zámery či projektové dokumentácie sa bude uchádzať v rámci výzvy Ministerstva kultúry SR z programu Obnov si svoj dom 2020.
Predpokladané náklady zatiaľ predstavujú viac ako 400-tisíc eur.
Opravovali už v minulosti
Ako informoval Kamil Tomaškovič z oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta, na Námestí Majstra Pavla sa nachádza 62 meštianskych domov, z toho deväť je vo vlastníctve mesta.
Na viacerých z nich v predošlých rokoch opravili fasádu, vymenili okná, na niektorých obnovili strechu či podkrovie.
Do týchto prác samospráva investovala viac ako 400-tisíc eur.
Podľa Tomaškoviča je v súčasnosti v kritickom stave meštiansky dom s popisným číslom 47.
Mestskí poslanci už v tomto smere schválili projekt a spolufinancovanie vypracovania architektonickej štúdie a projektovej dokumentácie, na ktoré pôjde 54 500 eur.
Zo stavebného hľadiska sú podľa Tomaškoviča zrejme najvzácnejšími meštianskymi domami na námestí Thurzov či Krupekov dom, z historického hľadiska Dom Majstra Pavla č. 20, do ktorého sa známy rezbár priženil.
„Najstarší by teoreticky mohol byť dom č. 37, ale len na základe stavebnej hmoty domu, ktorá je z polovice 13. storočia. Z konca 13. storočia je aj jadro domu č. 23,“ dodal.
Radnica sa vráti v čase
Úpravou by však mala prejsť aj budova radnice či mestský palác, ktorý by mal dostať novú fasádu.
V prvom prípade chce samospráva centrálnej budove na námestí z prelomu 16. a 17. storočia prinavrátiť jej autentické hodnoty, keď prízemie predstavovalo centrum obchodu a stretávania sa občanov mesta i návštevníkov radnice.
„Bolo otvorené prejazdom v strednom trakte do oboch strán a bočné trakty slúžili ako predajne, mestská lekáreň, malé krámiky,“ uvádza sa v materiáloch k uplynulému novembrovému zastupiteľstvu, pričom mesto chce túto funkciu obnoviť.
Peniaze z nórskych fondov
Mesto plánuje sprístupniť aj druhú stranu historickej radnice na Námestí Majstra Pavla.
O finančné zdroje na projekt sa chce samospráva uchádzať z nórskych fondov, celkové náklady sa vyšplhajú na približne milión eur.
Potvrdil to primátor mesta Miroslav Vilkovský (nezávislý) s tým, že nórsky finančný mechanizmus sa obnovuje po ôsmich rokoch a mesto to chce využiť na sprístupnenie radnice zo severnej strany.
„Hlavný vstup je v súčasnosti z južnej strany a naším cieľom je urobiť túto budovu priechodnou, podobne ako sú Sukiennice v Krakove, ktoré boli centrom obchodu v minulosti. Severný vchod sa po požiari radnice v 16. storočí a následnej rekonštrukcii zamuroval. My to chceme zmeniť a následne tento priestor využiť napríklad na galériu alebo na iné služby," ozrejmil Vilkovský.
Podľa neho bude vďaka sprístupneniu ďalšieho vchodu radnica o čosi atraktívnejšia a návštevníci tak budú mať ďalší dôvod navyše sa tam zastaviť.
Podporia aj remeselníkov
Samotné stavebné práce by si mali podľa primátora vyžiadať zhruba 700 000 eur, zvyšných 300 000 eur pôjde na tzv. mäkké projekty.
„V rámci toho chceme podporiť remeselnú činnosť i samotných remeselníkov, ktorí tam v súčasnosti prezentujú svoju výrobu," doplnil Vilkovský.
V spodnej časti historického objektu je totiž umiestnený celoročný remeselný trh, ktorý medzi pozitívne príklady z praxe zaradilo aj Združenie miest a obcí Slovenska. Funguje už tretí rok a stretáva sa s čoraz pozitívnejšími ohlasmi.
Radnica už prešla obnovou v minulosti, ďalšia obnova súvisiaca práve s jej sprístupnením zo severnej strany by mohla podľa Vilkovského začať v roku 2021.
„Predpokladáme, že na budúci rok by mohol prebehnúť celý proces schvaľovania z nórskej strany, verejné obstarávanie a ďalšia príprava, až potom by sa začalo so samotnými prácami," dodal.