KEŽMAROK. Róberta Fabínyho z Kežmarku netreba futbalovým nadšencom obzvlášť predstavovať.
Okrem toho, že sa dlhé roky venuje profesii športového maséra a jeho rukami prešlo množstvo športovcov, na regionálnej úrovni sa venuje práci rozhodcu a jeho veľkou vášňou je cestovanie.
To rád spája s návštevou športových podujatí či štadiónov.
V tomto roku, ktorý sa nezadržateľne chýli ku koncu, navštívil Juhoafrickú republiku, Turecko, Libanon, Anglicko, Škótsko, Wales, Írsko, Severné Írsko, Srbsko, Ukrajinu, Moldavsko, Podnestersko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Nemecko, Holandsko a Belgicko.
„Iba tento rok mám za sebou štyridsaťdva letov a svoje som si odsedel aj vo vlaku či aute, stále ma to však baví a myslím, že tak skoro neprestane,“ vraví na úvod rozhovoru.
Katar bol jeho sto dvadsiatou krajinou, ktorú navštívil
Jedna z jeho posledných ciest, ktorá doslova vyráža dych, viedla do Kataru, kde sa o tri roky, v decembri 2022, uskutočnia futbalové majstrovstvá sveta.
V krajine, kde donedávna pôsobil aj slovenský futbalista Vladimír Weiss ml., strávil desať dní.
„Katar bol mojou sto dvadsiatou krajinou sveta, ktorú som navštívil. Čo sa týka arabského sveta, s tým som mal skúsenosti už predtým, avšak Katar samotný som navštívil prvýkrát až teraz. Čo sa týka mojich pohnútok, vedel som o tom, že v tejto krajine je na vzostupe šport ako taký,“ prezrádza na úvod Róbert Fabíny, scestovaný Tatranec, ktorý sa inak narodil v Ružomberku.
V krajine, kde v roku 2016 získal titul svetového šampióna v cyklistike náš Peter Sagan, sa každú chvíľu koná nejaké významné športové podujatie, na čo poukazuje aj on sám.
„V Katare sa už v minulosti konalo niekoľko významných športových podujatí, napríklad majstrovstvá sveta v hádzanej či prestížne atletické podujatie Diamantová liga. Taktiež sa v tomto meste rok čo rok konajú významné tenisové turnaje, či už mužov, alebo žien. Vedel som o tom, že v Katare ma čaká, čo sa športového vyžitia týka, množstvo zaujímavého. Chcel som sa o tom presvedčiť na vlastné oči,“ prezrádza ďalej cestovateľ spod Tatier.
Naživo videl prvý dostavaný štadión, kde sa odohrajú MS 2022
V krajine, ktorej smerovanie výrazne ovplyvnilo objavenie ropy v druhej polovici tridsiatych rokov, navštívil aj jedno futbalové stretnutie.
To sa odohralo v meste Al Wakrah, na štadióne Al Janoub.
Domáca reprezentácia v ňom vyzvala Omán.
„Čo sa týka futbalu, v Katare som si na vlastné oči pozrel stretnutie medzi domácim výberom a Ománom. Išlo o zápas kvalifikácie na MS 2022, kde domáce mužstvo, hoci má ako organizátor istú účasť na záverečnom turnaji, účinkuje z dôvodu, aby nestratilo hernú prax,“ vraví Róbert Fabíny smerom k stretnutiu, v ktorom Katar porazil Omán 2:1.
A ako na neho zapôsobil štadión, ktorý slávnostne otvorili iba pred niekoľkými mesiacmi?
„Hralo sa na najmodernejšom štadióne, ktorý slávnostne otvorili v máji tohto roku. Celkovo má kapacitu niečo vyše 40-tisíc divákov a musím uznať, že je ozaj krásny. Svojím vzhľadom pripomína plachetnicu, čo má spojitosť v tom, že Katar sa nachádza v Perzskom zálive. Je neuveriteľne moderný a taktiež architektonicky perfektne zariadený,“ prezrádza ďalej.
Čo ho ale najviac zaujalo, bol fakt, že na kvalifikačný zápas sa dostal zadarmo.
„Veľmi ma potešilo, že lístok na stretnutie, hoci nebol drahý, stál približne 10 dinárov (cca 2,50 eura, pozn. red.), som dostal zadarmo. Samotné vstupenky pred stretnutím rozdávali priamo pred štadiónom. Neviem si niečo podobné predstaviť na Slovensku, pričom ak porovnám štadióny, ten v Al Wakrah je o poznanie krajší, ako tie v Trnave či Bratislave,“ dodáva Róbert Fabíny.
Okrem Kataru, kde sa o tri roky futbalové majstrovstvá sveta uskutočnia vôbec prvýkrát v závere jesene, navštívil aj Bahrajn a Omán, kde taktiež navštívil dve futbalové stretnutia.
Okrem futbalu navštívil aj MS v atletike a plážových športoch
V Katare navštívil Róbert Fabíny okrem stretnutia kvalifikácie na MS 2022 aj majstrovstvá sveta v plážových športoch a atletike.
„Na majstrovstvách sveta v plážových športoch sa zúčastnilo množstvo športovcov z celého sveta, avšak, bohužiaľ, Slovensko tam zastúpenie nemalo. Prvýkrát v živote som na vlastné oči videl plážové zápasenie, tenis, ale aj ďalšie športy, ktoré sa doposiaľ k nám pod Tatry dostať nestihli,“ dodáva ďalej masér, rozhodca a cestovateľ v jednej osobe.
„Čo sa týka atletických majstrovstiev, aj tie boli zorganizované na špičkovej úrovni, aj keď počas prvých dní si diváci cestu na toto podujatie nenašli. Majstrovstvá trvali dohromady deväť dní, pričom počas prvých šiestich štadión zíval prázdnotou. Až neskôr sa organizátori rozhodli, že dajú divákom vstupenky zadarmo, čo spôsobilo, že štyridsaťtisícový štadión bol počas záverečných dní tohto podujatia zaplnený takmer do posledného miesta,“ prezrádza Róbert Fabíny a vzápätí dodáva zaujímavú pikošku.
„Zaujalo ma, že počas tohto podujatia bol k dispozícii zadarmo pitný režim. Taktiež rozdávali divákom na štadióne cukríky a okrem toho aj rôzne prospekty a časopisy, kde bol program podujatia a jednotlivých disciplín resp. súťaží.“
Za obed dal menej ako u nás doma
A ako hodnotí športový nadšenec ceny, ktoré na neho čakali v ázijskej krajine? Sú porovnateľné s tými slovenskými?
„Čo sa týka cien, tak napríklad za obed som dal približne štyri eurá, čo je suma, za ktorú si dnes obed nedám už ani doma v Kežmarku.“
Najväčšou položkou tak boli pre Róberta Fabínyho letenky. Aj tie však kúpil výhodne.
„Kúpu leteniek som riešil s predstihom, aby som sa vyhol komplikáciám a v predstihu som ich kúpil za výhodnú cenu. Celkovo som absolvoval štyri lety, letel som z Viedne a prestupoval som v Istanbule. Za spiatočnú letenku som dal približne štyristo eur.“
V druhej polovici jesene denné teploty presahovali štyridsať stupňov
Množstvo futbalových nadšencov má pred majstrovstvami sveta 2022 viacero otázok.
Jednou z nich je aj to, ako sa futbalisti aklimatizujú na časový posun, či to, ako si zvyknú na vysoké teploty, ktoré sú v Katare nielen počas dňa, ale aj v noci.
„Teplota, v polovici októbra, kedy som krajinu navštívil, sa počas dňa pohybovala v rozmedzí od 38 do 43 stupňov. V noci to bolo približne od 29 do 32 stupňov. Klimatizácia však fungovala všade, či už v hoteloch, alebo reštauráciách, takže čo sa toho týka, ja osobne som sa s vysokou teplotou vysporiadal a nerobila mi žiaden problém. Samozrejme, na športovcov to môže vplývať inak.“
Na výstavbe športovej infraštruktúry sa podieľa množstvo cezpoľných
Viaceré zo štadiónov, na ktorých sa v roku 2022 uskutočnia futbalové majstrovstvá, sú v procese výstavby.
Tú na vlastné oči videl aj Róbert Fabíny. Aké pocity v ňom vyvoláva stavba megalomanských futbalových stánkov?
„Na výstavbe a to nielen štadiónov, ale napríklad aj hotelov či iných športovísk, sa pracuje aj dnes. V Katare je množstvo cezpoľných pracovníkov, najmä z Indie, Bangladéšu, Pakistanu, Afganistanu či Srí Lanky. Títo ľudia nezarábajú veľké peniaze, no musia pracovať v úmorných horúčavách, za čo im patrí rešpekt,“ prezrádza smerom k výstavbe.
Na čo si dať pozor?
Katar je nielen oproti Slovensku, ale celkovo Európe odlišnou krajinou, kde platia iné pravidlá či zákony, ktoré sa našincovi môžu na prvý pohľad zdať čudné, avšak je potrebné ich dodržiavať, inak tomu, kto ich poruší, hrozí postih.
„V krajine platí prohibícia, tzn. úplný zákaz požívania alkoholických nápojov. V tejto súvislosti mi napadá iba jedno, osobne si neviem predstaviť, povedzme, anglických fanúšikov, ktorí si pred zápasom či po zápase budú chcieť dať po jednom pivku, no nebudú môcť. Sám som zvedavý, ako to dopadne a ako sa s tým organizátori popasujú.Pozor si treba dať napríklad aj pri kúpaní v mori. To je možné, iba ak ste oblečený. Ja osobne som vošiel do vody v plavkách, na čo som bol vyzvaný, aby som sa obliekol, pričom neostávalo nič iné, iba poslúchnuť.“
S Vukušičom pôsobil v Líbyi, plánuje cestu za Tawambom
Nie je tajomstvom, že Róbert Fabíny je dobrým priateľom s futbalovým trénerom Jozefom Vukušičom. Spolu pôsobili istý čas v Ružomberku a taktiež aj v líbyjskom klube Al Ahli Benghazy.
„Čo sa týka Líbye, na tú mám pekné spomienky, avšak paradoxom bolo to, že hoci som pôsobil v líbyjskom klube, v Líbyi samotnej som kvôli vojnovému konfliktu nikdy nebol,“ vraví smerom k polročnému pôsobeniu v tomto klube, kde zastával pozíciu maséra.
Počas futbalových potuliek s Košičanom Vukušičom sa Róbert Fabíny spriatelil aj s útočníkom Leandre Tawambom, ktorý na Slovensku pôsobil okrem Ružomberku aj v Nitre.
Útočníka, ktorý aktuálne pôsobil v saudskoarabskom Al-Taawon, priviedol toho času na Slovensko práve Vukušič. Prvé z ciest Róberta Fabínyho v roku 2020 budú viesť práve za touto dvojicou.
„Moja prvá cesta v roku 2020 bude viesť do Saudskej Arábie, kde si plánujem pozrieť Rely Dakar a taktiež aj tri futbalové stretnutia o Španielsky pohár. Samozrejme, rád by som sa stretol aj s mojím priateľom Leandre Tawambom, s ktorým sme spolu pôsobili v minulosti v Ružomberku,“ dodáva scestovaný masér – rozhodca, ktorý nám na naše otázky ochotne odpovedal počas ďalšej zo svojich ciest, tentokrát po Nemecku a Holandsku, kde navštívil taktiež niekoľko futbalových stretnutí.
„Koncom februára ďalej plánujem cestu do Švajčiarska, kde vypomáham basketbalovému klubu, následne idem opäť do Juhoafrickej republiky, kde sa stretnem s Jozefom Vukušičom. Počas letných mesiacov by som mal spolu s basketbalovou reprezentáciou do 20 rokov cestovať do gruzínskeho Tbilisi, kde sa uskutočnia majstrovstvá Európy v tejto vekovej kategórii.Ešte predtým, a to musím dodať, že konečne, si však plánujem užiť vianočné sviatky doma v Kežmarku.“