Ako naložiť s domovým odpadom tak, aby ho bolo čo najmenej a čo najlepšie recyklovateľný? Samosprávy Prešovského kraja čoraz viac využívajú napríklad kompostéry. A to ako v mestách, tak aj v obciach. Podarilo sa to v rámci projektov zameraných na nakladanie s domovým odpadom a financovaných aj z eurofondov.
Sabinov sa postaral o 1200 domácností
Mesto Sabinov sa ako okresné mesto snaží ísť v otázke znižovania miery odpadu príkladom. Dôkazom sú aj kompostéry, ktoré v rámci nedávneho projektu nakladania s domovým odpadom zabezpečili pre obyvateľov.
Cieľovou skupinou bolo celkovo 1200 domácností v meste, obstaranie kompotérov prebiehalo v období od septembra 2018 do marca 2019. Suma celkových oprávnených výdavkov bola na úrovni 157 439,6 eur.
Aj Veľký Šariš nakupoval záhradné kompostéry
Cestou nákupu záhradných kompostérov sa vybrali aj v neďalekom Veľkom Šariši (okr. Prešov). Celkový počet obstaraných kompostérov je 1660 ks (do 0,4 m3 – 456 ks, do 0,6 m3 – 531 ks, do 0,8 m3 – 235 ks, do 1 m3 – 171 ks, nad 1 m3 – 267 ks) určených na samotný proces zhodnocovania vyprodukovaného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.
„Mesto Veľký Šariš aj vďaka tomuto projektu predpokladá, že sa zvýši environmentálne povedomie obyvateľov, čo v konečnom dôsledku môže prispieť k ďalšiemu znižovaniu tvorby odpadov v meste a jeho blízkom okolí,“ konštatovali v podanej žiadosti.
Samotná realizácia projektu nebola úpravou existujúcej infraštruktúry. Predmetom projektu bolo obstaranie nových záhradných kompostérov a zariadení na predchádzanie vzniku odpadov.
Projekt mesto realizovalo od augusta 2018 do apríla 2019. Celkové výdavky boli na úrovni 198 837,2 eur.
Giraltovce zhodnocujú osemsto ton odpadu ročne
Aktívne sa do riešenia otázky odpadov pustili aj v Giraltovciach.
„Súčasná situácia v oblasti zhodnocovania biologicky rozložiteľného odpadu v meste je nepostačujúca z dôvodu morálne a technicky zastaranej techniky, nedostatočného množstva techniky a zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu,“ hodnotilo mesto pri podávaní projektu. Aj to bolo dôvodom zaznamenaného nárastu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.
Riešenie na daný projekt predstavovala výstavba nového zariadenia na zhodnocovanie tohto odpadu a nákup zberovej techniky na zvýšenie zberu a zhodnocovania zeleného odpadu na území mesta. Výstavbou nového zariadenia sa dosiahla kapacita 800 ton tohto biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu ročne.
Trvanie projektu bolo od mája 2017 do decembra 2018. Celkové oprávnené výdavky predstavovali 460 911 eur.
Záhradné kompostéry zabezpečili aj Rožkovany
Obstaranie záhradných kompostérov bolo jedným z cieľov v otázke odpadového hospodárstva aj v obci Rožkovany (okr. Sabinov). Zvýšenie miery zhodnocovania odpadov so zameraním na ich prípravu na opätovné použitie, recykláciu a podporu predchádzania vzniku odpadov v obci zabezpečili prostredníctvom obstarania 512 kusov záhradných kompostérov – kompostovacích zásobníkov.
Cieľovou skupinou boli obyvatelia obce Rožkovany v počte 1331 obyvateľov. Trvanie projektu bolo od októbra 2018 do mája 2019. Zvýšená kapacita zariadení na predchádzanie vzniku odpadov predstavovala 537,6 m3. Suma bola vo výške 84 480 eur.
Kompostovanie sa uchytilo v Širokom
Podpora kompostovania v obci Široké (okr. Prešov) neostala len pri slovách, ale premietli ju do konkrétneho projektu.
Vďaka nemu, pre pre potreby domácností nachádzajúcich sa v obci Široké, zaobstarali v rámci projektu 217 kompostérov v objeme do 800 l a 647 v objeme do 1000 l. Celkovo tak 864 ks zariadení sa podieľa na predchádzaní vzniku odpadov s hodnotou 820,6 m3.
Projekt prebiehal od mája 2018 do júna 2019 a finančné prostriedky naň vynaložené boli vo výške 127 636,8 eur.
