TORYSKY. Novú tradíciu začali počas druhého februárového víkendu písať v obci Torysky v Levočskom okrese.
Konal sa tu nultý ročník konských pretekov, ktorého sa zúčastnilo deväť furmanov z celého okolia. Pozrieť sa do Suchej doliny, kde sa preteky konali, prišli stovky návštevníkov.
Od srdca, na kolene
Obec Torysky, ktorá leží uprostred Levočských vrchov, bola vždy príznačná tým, že na chlieb si tu ľudia zarábali práve v blízkych lesoch.
Tradíciu prácu furmanov a koní sa tak pokúsili predstaviť aj v podobe konských pretekov. Myšlienky sa chopil a podujatie si organizačne zobral na starosť Štefan Pollák, ktorý má sám ku koňom blízky vzťah.
Spolu s viacerými dobrovoľníkmi sa pustili do organizácie. Ako Pollák prezradil, „robili sme to doslova na kolene“.
Efekt bol však vynikajúci, čo potvrdili všetci, ktorí si v nedeľu dali cestu do Suchej doliny. Tak sa volá časť za Toryskami, kde sa nachádzala súťažná trať.
Špeciálne ju upravili tak, aby na nej mohli kone ukázať svoje silové schopnosti.
Deväť koní a ich pánov
Z pôvodne prihlásených jedenástich sa nakoniec na trať postavilo deväť súťažiacich koní s ich furmanmi. Nechýbali už tí ostrieľaní z iných pretekov, ale aj nové mená.
Súťažiť tak prišli Marek Tomalský a jeho kôň Michal, Ján Nebus so Sárou, Tomáš Bartko s Myšekom, Ján Hudák s Selim, Bohuš Klein s Redom, Rastislav Ďurica s Mišom a dvaja domáci furmani - Matúš Turek s Pejom a Marek Bašista s Bandym. Sily si zmeral aj organizátor Štefan Pollák s kobylou Soňou.

Súťažilo sa v disciplíne ťahania dreva. Princípom bolo, že kôň musel za pomoci jedného furmana a jedného jeho pomocníka pretiahnuť na 55 metrov dlhej trati dva kubíky dreva, ktoré mu bolo pridávané postupne.
Toto ťahanie absolvovali dvakrát, o víťazoch rozhodoval ten lepší čas, za ktorý sa im to podarilo utiahnuť.
Za najkrajšieho pokladali Bandyho
Preteky sa konali od nedeľného rána. Slnečné počasie, sneh a mráz dotvorili podujatiu výbornú kulisu. O prípravu gulášu sa postarali dobrovoľníci a kamaráti z Levoče z partie „Neposlušní poslanci“, ktorí mali na starosti žalúdky prítomných.
Pre deti bolo pripravené maľovanie na tvár, vozenie na koníkoch, ale tiež aj veľký medveď, ktorý bol doslova na roztrhanie.
Súčasťou pretekov bola tiež bohatá tombola, rozdelená osobitne pre deti aj dospelých. Vychutnať si spojenie krásnej prírody a krásnych koní prišli do Torysiek stovky hostí zo širokého okolia. Každý zo súťažiacich mal pritom tiež svoj pomyselný fanklub.
Za najkrajšieho koníka viacero hlasov z publika medzi sebou vybralo domáceho Bandyho.
Láska medzi človekom a zvieraťom
O symbolické kultúrne spestrenie sa postarala časť miestnej folklórnej skupiny Javorina.
Na podujatie zavítal aj miestny kňaz a správca farnosti Jozef Mačejovský, ktorý v závere pretekov udelil prítomným požehnanie. „Sme tu, v prírode, ktorá je odrazom Božej lásky. A aj toto spojenie medzi koníkom a jeho pánom funguje preto, lebo je medzi nimi láska,“ povedal počas krátkeho príhovoru.
Po skončení súťaže, ktorá sa zaobišla bez akýchkoľvek nepríjemností v podobe zranení, keďže kôň predsa len vzbudzuje stále rešpekt, sa tešil aj organizátor Štefan Pollák. „Tento deň nám vyšiel v športovom duchu, v zdraví, šťastí, každý koník sa predviedol, každý furman si to chválil. Prišlo tiež aj kopec ľudí. Takže ozaj, myslím si, že tento nultý ročník vyšiel skvele.“
Do Lendaku, Brezovice i Torysiek
Prítomných bolo viacero hostí, medzi nimi tiež napríklad aj podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Jozef Lukáč, ktorý víťazom odovzdával ocenenia.
A kto si ich teda nakoniec odnášal domov?
Víťazom sa stal známy furman a účastník furmanských pretekov Ján Nebus z Lendaku (okr. Kežmarok) s jeho Gaštanom.
Striebornú priečku obsadil a cenu si odniesol do Brezovice (okr. Sabinov) Rastislav Ďurica a jeho koník Mišo. Aj Rasťo sa zúčastňuje súťaží pravidelne, Brezovica je už roky známa svojimi furmanmi i pravidelne organizovanými pretekmi.
Bronzový pohár ostal v Toryskách, prevzal si ho za svoj výkon s Bandym Marek Bašista, ktorý sa na trať postavil so svojím otcom Jánom. Marek si už v minulosti zasúťažil v dvojici s párom koní, ako jednotlivec si teraz meral sily po prvýkrát. Mimochodom, syn podedil lásku ku koňom po otcovi, ktorý bol takmer celý život furmanom práve v lesoch, kde sa preteky konali. Cena tak ostala v dedine i v rodine.
Už je na pláne prvý ročník
Tohtoročné preteky organizovali ako nultý ročník. A ako sme sa dozvedeli, ten ďalší – v poradí prvý ročník – je na pláne už teraz. Konať sa bude na budúci rok v januári a organizátor sľubuje i viac disciplín, i bohatší program. Prvé koníky sú vraj nahlásené už teraz. Akcia má tak potenciál stať sa tradíciou.
Počas nultého ročníka priebežne počas celého dňa do Torysiek zavítalo celkovo vyše osemsto návštevníkov.