V súvislosti s prípadom pozemkových nezrovnalostí v obci Perín-Chym, o ktorom sme písali TU, sme sa obrátili na odborníka Tomáša Siskoviča, právnika z advokátskej kancelárie Polacek & partners, ktorý sa zameriava na obchodné právo, nehnuteľnosti a súdne a mimosúdne riešenie sporov.
Kedy je pozemok v súkromnom a kedy v mestskom alebo obecnom vlastníctve?
Táto skutočnosť sa zisťuje podľa toho, kto je zapísaný ako vlastník pozemku na príslušnom liste vlastníctva, ktoré spravuje kataster nehnuteľností. Údaje o vlastníkoch pozemkoch zapísaných na liste vlastníctva sú každému verejne dostupné. Zistiť vlastníkov pozemkov umožňuje na internete napríklad katastrálny portál alebo mapový portál Mapka, kde môže každý získať základné informácie.
Kto môže kupovať poľnohospodársku pôdu a aké povinnosti má predávajúci a kupujúci?
Donedávna bol predaj poľnohospodárskej pôdy celkom komplikovaný a sprevádzaný veľkou byrokraciou. Momentálne sa však pri prevodoch poľnohospodárskej pôdy uplatňujú v zásade rovnaké postupy ako pri ostatných druhoch pozemkov. Na prevod vlastníctva pozemku teraz postačí aj klasická kúpna zmluva uzatvorená medzi vlastníkom pozemku a kupujúcim.
Potom postačí podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností, na základe ktorého príslušný okresný úrad, katastrálny odbor zapíše na predmetný list vlastníctva nového vlastníka pozemku. V rámci prevodov poľnohospodárskej pôdy však stále existujú určité zákonné výnimky.
Takouto výnimkou je napríklad zákaz drobenia pôdy, ktorá sa nachádza v extraviláne obce (mimo jej zastavaného územia). V takýchto prípadoch nemôže prevodom vzniknúť menší pozemok než 2000 m2.
Čo sa týka predaja pozemkov vo všeobecnosti, ak ide o pozemok v chránenej krajinnej oblasti, aj na to sa prihliada pri kúpe?

Áno. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny totiž platí, že ak sa vlastník pozemku rozhodne predať pozemok v extraviláne v územiach s tretím, štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, musí takýto pozemok prednostne ponúknuť na predaj štátu. Štát ma teda v takomto prípade tzv. zákonné predkupné právo k pozemku.
V prípade, ak štát ponuku na predaj pozemku prijme, príslušný orgán ochrany prírody je potom povinný do dvoch mesiacov odo dňa prijatia ponuky uzavrieť s vlastníkom pozemku kúpnu zmluvu za predpokladu, ak sa medzi sebou nedohodnú inak.
V prípade, ak štát ponuku na predaj pozemku neprijme v lehote do dvoch mesiacov odo dňa prijatia ponuky, predkupné právo štátu k pozemku zaniká.
Za akých podmienok môže mesto alebo obec vyvlastniť pozemok? Vysvetlite, prosím, na konkrétnom prípade.