Na spoločné sprchy môžu študenti zabudnúť. Internáty zrekonštruovali

Opravili aj starý, aj nový internát.

(Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

PREŠOV. Prešovské internáty majú za sebou historicky najväčšiu rekonštrukciu, ktorá tu bola za posledné desaťročia.

Desiatky študentov Prešovskej univerzity v Prešove majú nové modernejšie bývanie. Na internátoch, ktoré patria univerzite, rekonštruovali viacero izieb, ktoré konečne majú dôstojné a útulné vybavenie.

Študenti si pochvaľujú, tieto izby majú už úplne iný štandard, ako tomu bolo dosiaľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milióny do vynovenia

Nový štandard si vyžiadal aj značný obnos financií. Celkovo išlo do rekonštrukcie takmer 4,5 milióna eur. Univerzita pritom financovala z viacerých zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Dotácia od vlády predstavovala 2,34 milióna eur, 980-tisíc eur, ktoré šli do rekonštrukcie, boli zo štrukturálnych fondov. Univerzita investovala z úverových zdrojov 900-tisíc eur a z vlastných zdrojov to bolo 151-tisíc eur.

„Študentom sme tak poskytli moderný štandard bývania. Išlo o sprchy, rozvody, vymaľovanie schodištia, chodby,“ konkretizoval rektor univerzity Peter Kónya.

Rovnako vybavili izby aj novým zariadením. Prešovská univerzita patrí pritom k prvým univerzitám na Slovensku, ktoré v pomerne krátkom čase dokázali spustiť a následne zrealizovať rekonštrukcie študentských domov s využitím vládnej dotácie,“ uviedol rektor.

Zo spŕch sa stali izby

Počas rekonštrukcie sa v prvej etape, ktorá trvala od júna do septembra 2018, podarilo obnoviť osem poschodí v jednom bloku A na tzv. „novom internáte“, čo je 128 izieb a 8 kuchyniek.

SkryťVypnúť reklamu

Na tzv. „starom internáte“ sa v tom čase opravilo 12 izieb.

Ďalšia etapa rekonštrukcie prebiehala od júna 2019 do októbra. Na novom intráku obnovili v bloku B ďalších 128 izieb. Na starom v druhej etape zrekonštruovali celkovo 263 izieb.

Ešte donedávna boli symbolickým a príznačným pre starý internát spoločné sprchy. Boli. Dnes sú už minulosťou. Tam, kde boli predtým, dnes vytvorili nové ubytovacie kapacity. Vzniklo tak celkovo šesť nových izieb, teda 12 nových jednotiek na ubytovanie.

Knihy sťažností nahradí internet

Popri samotnom vylepšení ubytovania sa univerzita zamerala aj na vylepšenie samotnej komunikácie s ubytovanými. Ako konkretizovala Jana Burgerová, prorektorka pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality PU, snažia sa komunikovať viacerými smermi.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o balík služieb. Napríklad elektronická prihláška je v tomto smere veľké nóvum. Študent si podá elektronickú prihlášku, študijná referentka ju zaeviduje. V elektronickej forme je to uľahčené,“ konštatovala Burgerová.

„Študent tak nemá tú vysokú papierovú byrokraciu. Všetko vie v elektronickej forme podať, aj zistiť výsledky, či dostal internát. Ak nedostal, môže si podať námietku. Najviac problémov nám vznikalo pri komunikácii, musíme preto využívať všetky komunikačné kanály. Príkladom je aj nová oficiálna stránka internátov.“

Ďalším spôsobom komunikácie má byť aj online chat, ktorý do tejto chvíle nevyužívali. Nahradia tak doterajšie „knihy sťažností“ na vrátniciach. „Študenti si tak budú môcť vybaviť veci aj z pohodlia domov, nie je potrebné nikam ísť,“ dodala Burgerová.

Študenti: Je to na úrovni, nemôžeme sa sťažovať

Na izbách na starom internáte tak majú konečne nové okná, nábytok, každá bunka má svoju vlastnú sprchu.

„Podľa mňa je to na intrákovské pomery super. Čo som počula, tak v Bratislave to majú oveľa horšie, čiže som spokojná,“ konštatovala Miška, študentka predškolskej pedagogiky, ktorá býva na jednej z takto vynovených izieb.

Spokojnosť je všeobecná. „Na izbách sa to až tak nezmenilo, skôr išlo o tie spoločné sprchy a sociálne zariadenia a je to teraz neporovnateľné. Aj keď boli spoločné, chodili sme separátne, ale stalo sa, že pred sprchami čakali chlapci, takže sa to potom nejako nedalo. Teraz je to praktickejšie, pohodlnejšie,“ hodnotila ďalšia ubytovaná Kristína Oravcová, študentka mediálnych štúdií.

Cena šla po rokoch nahor

Lepší komfort i zvyšovanie cien energií si vyžiadali aj zvýšenie samotných cien za ubytovanie.

Sťažnosti na túto skutočnosť však zatiaľ riaditeľ študentských domovov František Martinka nezaznamenal.

„Ja sám som tu už vyše desať rokov a za celú tú dobu nebolo zvyšované ani o cent, ani o korunu, vtedy ešte v podstate boli,“ konkretizoval Martinka.

A koľko si ubytovaní aktuálne musia priplatiť? „V nezrekonštruovaných izbách o 7 eur a v zrekonštruovaných o 15 eur. Súviselo aj s rastom energií,“ konštatovala Burgerová.

O záujem o ubytovanie pritom núdzu nemajú. „Záujem vždy prevyšuje ponuku, každý rok je to 600 až 800 študentov,“ uviedol riaditeľ.

K dispozícii aj bezbariérové priestory

Prešovská univerzita pri otázke ubytovania myslí aj na zdravotne postihnutých študentov. V rámci možností poskytovania ubytovacích kapacít sú k dispozícii dve bunky, pre zdravotne postihnuté osoby. Ak je potrebné, tak s nimi sú ubytovaní aj asistenti.

„Aktuálne nám tento počet kapacít postačuje. Nevylučujeme však, že v prípade potreby by sme mohli tieto kapacity aj zvyšovať, ak by bol dopyt vyšší,“ konštatoval riaditeľ študentských domovov František Martinka.

Na „novom“ internáte nie sú takéto bunky náhodou – jednak je v nich pre študentov k dispozícii štyri výťahy a jednak sú najbližšie k univerzite.

K zlepšeniu možností života študentov patrí tiež napríklad aj vynovenie spoločenských priestorov. Tam pribudli nielen nové sedacie súpravy, ale tiež aj ping pongový stôl či nové spoločenské hry.

Bol by tu priestor aj pre prípad záujmu obľúbených tradičných „izbovíc“ či „chodbovíc“? „Priestor máme stále, len je potrebné, aby si študenti požiadali o to na vrátnici a pri podpisovaní by bol stanovený konkrétny človek, ktorý by bol zodpovedný za čistotu a poriadok.“

Historická rekonštrukcia za nimi, plánujú ďalšie opravy

Rekonštrukcia dvoch internátov je teda vo finále.

„Ide o historicky najväčšiu rekonštrukciu,“ uviedol rektor Peter Kónya.

V rámci nej obnovili 75 % z celkovej kapacity všetkých domovov, teda 1473 z celkového počtu 1918 miest.

Prešovská univerzita má k dispozícii štyri internáty. Sú teda na polceste opráv. Projekty zamerané na zníženie energetickej náročnosti pre „nový“ internát a internát na Nám. Mládeže už univerzita podala.

„V obidvoch prípadoch ide o projekty zamerané na zvýšenie energetickej efektívnosti budov, čo je v súlade so schválenou Stratégiou environmentálnej udržateľnosti našej univerzity,“ konštatoval Peter Adamišin, prorektor pre stratégiu a marketingu PU.

V projektoch riešia zateplenie obvodového plášťa, strechy, výmenu otvorových konštrukcií, svietidiel, ale aj rekonštrukciu kotolne. Ak bude verejné obstarávanie úspešné, opravovať by mohli na Námestí mládeže už počas tohto leta. Potom už ostane len internát na Exnárovej, na margo ktorého Adamišin potvrdil, že v blízkej budúcnosti plánujú zamerať svoju pozornosť v otázke rekonštrukcií aj naň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Paleobiológ M. Kundrát zo skamenelín číta príbehy pravekých zvierat.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu