PREŠOVSKÝ KRAJ. Výsledky tohtoročných volieb do Národnej rady Slovenskej republiky sú jasné. Ako sa však volilo v Prešovskom kraji?
Výsledky v Prešovskom kraji kopírovali tie celoslovenské len čiastočne. Vo viacerých smeroch boli rozdiely. Prakticky sa však potvrdilo, že aj tu už viditeľne Smer upúšťa od svojej moci a preberá ju OĽANO.
OĽANO má o desaťtisíce voličov viac
Aj v Prešovskom kraji úplne zvíťazilo OĽANO s 25,63 %, teda rovnako ako v rámci Slovenska, pričom výsledky boli takmer totožné (25,02 %).
Tu strana získala, rozmenené na drobné, podporu vyše 100-tisíc občanov.
Pritom ešte pred štyrmi rokmi to bolo „len“ 12 % a podpora vyše 42-tisíc voličov.
Smer a ĽSNS lepšie ako celoslovenský priemer
Smer-SD, ktorý mal roky na východe veľmi silnú voličskú základňu, však upadol po týchto voľbách aj tu.

Hoci faktom je, že v porovnaní s celoslovenskými výsledkami dopadli čosi lepšie (20,99 % Prešovský kraj verzus 18,29 % celoslovenský priemer). Hlas dalo smerákom vyše 82-tisíc voličov.
Čísla však hovoria o viditeľnom poklese popularity.
Pred štyrmi rokmi ich tu tešila 33 % podpora a vyše 116-tisíc voličov. Kým teda Matovič si polepšil o viac ako 58-tisíc voličov, Fico viac ako 30-tisíc stratil.
Výmena na treťom a štvrtom mieste
Rozdiel v Prešovskom kraji je medzi tretím a štvrtým miestom. To si vymenili ĽSNS a Smer rodina. Avšak, oba si polepšili percentuálne v porovnaní s celým Slovenskom.
Kým ĽSNS tu má o pol percenta viac ako v rámci Slovenska (8,50 %), Sme rodina má 8,24 % na Slovensku a v Prešovskom kraji 8,39 %.
Rozdiel však nie je veľký. Voliči Kotlebu dali strane len o 428 hlasov viac ako dali strane Sme rodina voliči Kollára.
Prešovský kraj by KDH do parlamentu poslal
Pomerne vysoko, na piatom mieste, skončilo KDH. V porovnaní s volebnými výsledkami má takmer dvojnásobne vyšší počet hlasov.
Ak by teda rozhodovali len voliči v Prešovskom kraji, KDH by v parlamente chceli. Hlas im dalo 8,37 %. Ide pritom takmer o 33-tisíc voličov.
Aj to môže čiastočne kopírovať situáciu, aká je v tomto regióne, keďže predsedom Prešovského kraja je člen KDH Milan Majerský a primátorkou Prešova tiež členka KDH Andrea Turčanová.
Mimochodom, približne rovnaký počet občanov volil aj v 2016, podľa všetkého je teda voličská základňa KDH na východe pomerne stabilná.
Do parlamentu by podľa Prešovského kraja išlo aj Za ľudí na čele s Andrejom Kiskom (6,15 %). A to aj napriek silnej antikampani, ktorá je spätá s jeho osobou a Popradom.
Liberáli by neprešli
Strany s programami orientovanými liberálnejším smerom by sa však podľa východniarov v Prešovskom kraji do vlády nedostali vôbec.
Koalícia PS a Spolu dostala 4,37 %, SaS 4,08 %.
Oba politické subjekty tak majú približne o 2 percentá menej, ako sú ich celoslovenské výsledky.
"Staré" strany dopadli lepšie
Mimo parlamentu sú po včerajších voľbách strany ako SNS či Most-Híd. Aj v Prešovskom kraji dopadli rovnako, pod 5 %, ale na druhej strane mali vyššie čísla ako v rámci celej krajiny.
Podobne aj Harabinova Vlasť dostala podporu 3,51 %, kým v rámci Slovenska je to len 2,93 %.
SNS dostalo na Slovensku 3,16 %, ale východniari im darovali 3,69 % podpory.
Faktom ale teda zostáva, že "zodpovedná zmena" voličov Smeru na východe nepresvedčila a postupne strácajú. A víťaz volieb, Igor Matovič, tu včera získal dvojnásobne väčšiu podporu ako v roku 2016.